Izraēlas armija operācijā Rafahā izglābusi divus ķīlniekus

Izraēlas armija naktī uz pirmdienu operācijā Rafahā, Gazas joslas dienvidos, atbrīvojusi divus cilvēkus, ko palestīniešu teroristu grupējums "Hamās" nolaupīja 7. oktobra uzbrukuma laikā.

Armija paziņoja, ka armijas, iekšējā drošības dienesta "Shin Bet" un Izraēlas policijas kopīgās operācijas laikā Rafahā naktī izglābti divi izraēlieši – 60 gadus vecais Fernando Simons Marmans un 70 gadus vecais Luiss Hars, kurus "Hamās" kaujinieki nolaupīja 7. oktobrī.

Paziņojumā teikts, ka izglābtie ir pie labas veselības un nogādāti slimnīcā, kur viņiem tiks veikta medicīniska izmeklēšana.

Joprojām pieaug bažas par Izraēlas plānoto ofensīvu Rafāhas pilsētā, kur, bēgot no kara, patvēries vairāk nekā viens miljons cilvēku. Izraēlas armija izstrādā plānu gan ofensīvai, gan cilvēku evakuācijai. Izskanējuši brīdinājumi, ka uzbrukumā pilsētai ietu bojā vairāki desmiti tūkstoši cilvēku.

ASV prezidents Džo Baidens mudinājis aizsargāt civiliedzīvotājus aplenktajā teritorijā. Baidens telefonsarunā Izraēlas premjeram uzsvēris, ka ofensīvai nevajadzētu notikt, līdz nav uzticama plāna, kas garantē cilvēku drošību. Izraēlas premjers Benjamins Netanjahu intervijā telekanālam "ABC News" sacīja, ka Rafāhas operācija turpināsies līdz "Hamās" likvidēšanai, piebilstot, ka viņš nodrošinās drošu pāreju civiliedzīvotājiem, kas vēlas pamest pilsētu.

"Hamās" brīdinājis Izraēlu, ka tās ofensīva apdraudētu sarunas par ķīlnieku atbrīvošanu, kuru šobrīd cenšas panākt starpnieces Katara, Ēģipte un ASV.

Saskaņā ar aģentūras AFP datiem, kas balstīti uz oficiāliem Izraēlas paziņojumiem, 7. oktobra uzbrukumu laikā palestīniešu kaujinieki sagrāba aptuveni 250 ķīlniekus. Izraēla apgalvo, ka Gazā joprojām atrodas aptuveni 130 ķīlnieki, bet 29 tiek uzskatīti par mirušiem.

KONTEKSTS:

2023. gada 7. oktobra rītā palestīniešu islāmistu grupējuma "Hamās" teroristi veica negaidītu uzbrukumu no Gazas joslas. Slaktiņā nogalināti vairāk nekā 1100 izraēliešu, galvenokārt civiliedzīvotāji. "Hamās" kaujinieki arī saņēma gūstā vairāk nekā 240 cilvēku un nogādāja Gazas joslā.

Izraēla izsludināja valstī karastāvokli un sāka plašus gaisa un artilērijas triecienus pret "Hamās" objektiem šī grupējuma pārvaldītajā Gazas joslā. Kaujās iesaistīti arī sauszemes spēki. Vairākas nedēļas Izraēla arī īstenoja Gazas joslas pilnīgu blokādi, atslēdzot teritorijai elektrības un ūdens padevi, kā arī ierobežojot humānās palīdzības piegādes.

Kopš oktobra sākuma Gazas joslā iekšēji pārvietoti līdz pat 1,9 miljoniem cilvēku. Liela daļa devušies uz teritorijas dienvidiem, daudzi meklē patvērumu slimnīcās. Konflikta laikā nogalināti arī vismaz 100 ANO darbinieki, kā arī aptuveni 50 žurnālisti.

Kopš 2023. gada oktobra sākuma Gazas joslā karadarbības dēļ bojā gājuši vairāk nekā 25 tūkstoši tās iedzīvotāju, apgalvo "Hamās" pārvaldītā Veselības ministrija.

Izraēlas intensīvajos uzlidojumos bojātas plašas apdzīvotas teritorijas Gazā – aptuveni puse ēku, tostarp skolas un medicīnas iestādes, zem kurām atradušies "Hamās" teroristu izveidotie tuneļi un komandcentri.

Telaviva apgalvo, ka cīņas Gazas joslā turpināsies, līdz teroristu grupējums "Hamās" tiks pilnībā iznīcināts, un vaino "Hamās" par slēpšanos aiz civiliedzīvotāju un civilās infrastruktūras vairoga. 

Tikmēr starptautiskā sabiedrība vairākkārt aicinājusi Izraēlu maksimāli izvairīties no civiliedzīvotāju upuriem un Gazas joslā ieviest humānās pauzes.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti