Etiopijas lēmums piepildīt milzīgo aizsprostu Ēģiptē rada bažas par ūdens trūkumu

Ēģiptē dusmas un bailes par ūdens trūkumu valstī izraisījis Etiopijas vienpusējais lēmums piepildīt "Lielo Etiopijas atdzimšanas aizsprostu" jeb pretrunīgi vērtēto hidroelektrostacijas dambi uz Zilās Nīlas upes. Svētdien veikts ceturtais un pēdējais aizsprosta uzpildīšanas posms. Kaira šo rīcību nodēvēja par pretlikumīgu.

"Ar lielu prieku paziņoju, ka veiksmīgi pabeigts ceturtais un pēdējais "Lielā Etiopijas atdzimšanas aizsprosta" uzpildīšanas posms," mikroblogošanas vietnē "X" paziņoja Etiopijas premjerministrs Abijs Ahmeds.

Viņš arī atzina, ka projekts iepriekš bija saskāries ar dažādiem iekšējiem un ārējiem šķēršļiem, taču Etiopija tos ir pārvarējusi. 

Ēģiptes Ārlietu ministrija savā paziņojumā sociālajā tīklā "Facebook" norādīja, ka Etiopijas "vienpusējā" ūdenskrātuves uzpildīšana pārkāpj trīs valstu 2015. gadā parakstīto vienošanos par dambja izmantošanu, un nodēvēja Etiopijas rīcību par nelikumīgu.

"Etiopijas vienpusējās darbības tiek uzskatītas par lejpus upes esošo valstu interešu un tiesību neievērošanu, kā arī to ūdens resursu drošības, ko garantē starptautisko tiesību principi, neievērošanu," rakstīja ministrija.


Sudāna, kuru šobrīd pārņēmušas savstarpēji konkurējošu militāro grupējumu kaujas, uz Etiopijas premjerministra paziņojumu vēl nav reaģējusi.

Etiopija ar savu kaimiņvalsti Sudānu, kā arī Ēģipti par šo projektu ir strīdējusies jau kopš tā uzsākšanas 2011. gadā. Ēģipte ir atkarīga no Nīlas, lai valstī nodrošinātu gandrīz visu nepieciešamību pēc ūdens, bet Sudāna ir satraukusies, ka šis aizsprosts varētu traucēt tai piederošo hidroelektrostaciju darbību.

Etiopija apgalvo, ka 4,2 miljardus ASV dolāru (3,9 miljardus eiro) vērtais projekts ūdens daudzumu Nīlā nesamazinās. "Lielais Etiopijas atdzimšanas aizsprosts" valstij ir ļoti nozīmīgs.

Šobrīd pusei no 127 miljoniem Etiopijas iedzīvotāju trūkst elektrības, bet aizsprosts varētu divkāršot valstī saražotās elektroenerģijas daudzumu.

Hidroelektrostacijā, kas atrodas vien 30 km attālumā no Etiopijas un Sudānas robežas, plānots saražot vairāk nekā 6000 megavatu elektrības.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti