Slovēnija gandarīta par ES partneru atbalstu plūdu seku likvidēšanā

Vētras un plūdi skāruši ne tikai Latviju, bet arī citas Eiropas valstis. Īpaši smagi cietusi Slovēnija. Kā ziņo vietējās amatpersonas, skartas divas trešdaļas valsts. Slovēnija palīdzību lūgusi gan Eiropas Savienībai (ES), gan NATO valstīm, un sabiedrotie jau ir atsaukušies.

Eiropas Savienība dabas stihijas seku novēršanai piešķirs 400 miljonus eiro. Atbalsta misijā uz Slovēniju devušies Ziemeļmaķedonijas karavīri, bet Serbija uz kaimniņvalsti nosūtījusi arī militāros helihopterus.

Pagājušās nedēļas plūdu un vētru rezultātā Slovēnijā gāja bojā seši cilvēki.

Slovēnijas premjerministrs Roberts Golobs to raksturoja kā lielāko dabas katastrofu valsts vēsturē. Tūkstošiem cilvēku bija spiesti evakuēties.

Diennakts laikā nolīstot mēneša lietus normai, radušies plūdi pārrāva tiltus un dambjus, kā arī izskaloja ceļus. Slovēnijas valdība aplēsusi, ka plūdu radītie zaudējumi pārsniegs pusmiljardu eiro un lūgusi starptautisko palīdzību, izmantojot Eiropas Savienības un NATO mehānismus.

Sabiedrotie jau atsaukušies – Eiropas Savienība lēma piešķirt 400 miljonus eiro, lai palīdzētu valstij likvidēt plūdu sekas.

"Eiropas Savienība ir labākais, kas noticis ar Slovēniju un Eiropu pēdējo simts gadu laikā. Kad mums bija nepieciešama palīdzība, mēs nekavējoties to saņēmām," teica Golobs.

"Kad mēs iedarbinājām ātrās palīdzības mehānismu, Slovēnija sāka saņemt tieši tādu palīdzību, kādu mēs lūdzām. Mēs lūdzām smago tehniku, lai mēs varētu izlauzties uz tādām vietām kā Crna, un mēs to saņēmām."

Slovēnijai arī  nepieciešama smagā tehnika gruvešu izvešanai, inženieru komandas, militārie helikopteri un karavīri. Atbalsta misijā uz šo valsti devušies Ziemeļmaķedonijas karavīri. Tāpat savus karavīrus un militāros helikopterus trešdien uz Slovēniju nosūtīja Serbija. Arī Polijas aizsardzības ministrs Marjušs Blaščaks solīja armijas atbalstu: 

"Slovēnija vērsās pie NATO sabiedrotajiem pēc palīdzības un atbalsta. Mēs esam gatavi sniegt šādu atbalstu. Poļu armijas inženieriem ir tādas prasmes. Esam gatavi būvēt pontonu tiltu Slovēnijas varas iestāžu norādītajā vietā."

Latvijas valdība šonedēļ lēma piešķirt 50 tūkstošus eiro no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem, lai palīdzētu stihijas izpostītajai valstij.

Lai atjaunotu sapostīto, mobilizēta visa valsts. Nākamā pirmdiena pasludināta par brīvdienu, lai iedzīvotāji varētu pievērsties postījumu novēršanai un dotos talkā kaimiņiem un citiem, kam tas nepieciešams.

KONTEKSTS:
Slovēniju visu pagājušo nedēļu plosīja nemitīgas vētras un spēcīgs lietus, kas izraisīja milzīgus plūdus un zemes nogruvumus. Dabas stihija piespieda tūkstošiem cilvēku evakuēties un prasīja vismaz sešu cilvēku dzīvību.

Plūdu rezultātā tika pārrauti tilti un dambji, izskaloti ceļi, kas joprojām ir nošķīruši no civilizācijas vairākus ciemus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti