Sociālajos tīklos izplatās attēli ar Gazas joslā aizturētiem un izģērbtiem palestīniešiem

Sociālajos tīklos strauji izplatās videoieraksts, kurā redzami vairāki desmiti izģērbtu palestīniešu vīriešu, kurus aizturējusi Izraēlas armija. Viens no tiem esot cienīts palestīniešu žurnālists. Vairāki vietējie mediji aicinājuši starptautisko sabiedrību nosodīt šādu attieksmi pret mediju pārstāvjiem Gazas joslā.

Ierakstā, kura autentiskumu apstiprināja britu raidsabiedrība BBC, redzami vairāki desmiti vīriešu, kuri izģērbti līdz apakšveļai, tup uz ceļiem un viņus apsargā izraēliešu armijas karavīri.

Citos publicētajos attēlos redzams, ka vīriešus pārvadā militārās kravas automašīnās. 

Visticamāk, ka šie kadri uzņemti Beitlahijā, Gazas joslas ziemeļos. Vietējais medijs apgalvo, ka viens no video redzamajiem vīriešiem ir reģionā cienīts žurnālists – "al-Araby al-Jadeed" korespondents Dia al-Kaluts.

Arābu valodā rakstošais izdevums "New Arab" apgalvoja, ka al-Kaluts aizturēts Beitlahijā kopā ar viņa brāļiem, radiniekiem un "citiem civiliedzīvotājiem".

Žurnālista aizstāvji norādīja, ka izraēliešu karavīri piespieduši aizturētos izģērbties, veikuši invazīvu kratīšanu un pazemojoši pret tiem izturējušies. Tāpat starptautiskā sabiedrība, žurnālistu tiesību aizstāvji un tiesību uzraugi aicināti nosodīt šādu attieksmi pret žurnālistiem Gazas joslā, vēstīja BBC.

Izraēlas Aizsardzības spēki (IDF) pagaidām nav snieguši sīkāku informāciju par publicētajiem kadriem, taču IDF preses pārstāvis Daniels Hagari sacīja, ka izraēliešu spēki ir aizturējuši un nopratinājuši simtiem cilvēku aizdomās par terorisma draudiem.

"Daudzi no viņiem pēdējo 24 stundu laikā paši ir padevušies. Viņu nopratināšanā iegūtie izlūkdati tiek izmantoti, lai turpinātu cīņu," sacīja Hagari.

Tikmēr Izraēlas spēki piektdien pārņēmuši kontroli joslas lielākajās pilsētās. Saskaņā ar "Hamās" pārvaldīto iestāžu datiem nedēļu ilgajās kaujās Gazā ir gājuši bojā 17 177 cilvēki – galvenokārt sievietes un bērni.

Plaši Gazas apgabali ir pārvērsti gruvešos. ANO apgalvo, ka aptuveni 80% iedzīvotāju ir zaudējuši mājas, viņiem trūkst pārtikas, degvielas, ūdens un medikamentu, kā arī antisanitārajos apstākļos var uzbrukt dažādas slimības.

Bojāgājušo skaits pieauga arī Izraēlas okupētajā Rietumkrastā, kur Izraēlas spēki piektdien nošāvuši sešus palestīniešus, vēstīja ziņu aģentūra AFP.

ASV prezidents Džo Baidens ceturtdien telefonsarunā ar Izraēlas premjerministru Benjaminu Netanjahu uzsvēra kritisko nepieciešamību aizsargāt civiliedzīvotājus un nošķirt civiliedzīvotājus no "Hamās", paziņoja Baltais nams.

Baidens arī aicināja izveidot "humānos koridorus", kas ļautu cilvēkiem droši pārvietoties no noteiktajām karadarbības zonām.

Ceturtdien Gazā no Ēģiptes arī iebrauca 69 kravas automašīnas ar humānās palīdzības sūtījumiem un 61 tūkstoti litru degvielas, paziņoja ANO humānās palīdzības aģentūra OCHA.

Piektdien arī gaidāma ANO Drošības padomes sanāksme pēc tam, kad ANO ģenerālsekretārs Antonio Gutērrešs atsaucās uz ANO Statūtu 99. pantu, ko neviens viņa amatā nav darījis jau vairākus gadu desmitus.

Šis pants ļauj ģenerālsekretāram vērst padomes uzmanību uz "jebkuru jautājumu, kas, viņaprāt, var apdraudēt starptautiskā miera un drošības uzturēšanu".

Gutērrešs aicināja panākt "humāno pamieru", lai novērstu "katastrofu ar potenciāli neatgriezeniskām sekām palestīniešiem" un visiem Tuvajiem Austrumiem.

Uz to asi reaģējis Izraēlas ārlietu ministrs Eli Koens, kurš jau trešdien pavēstīja, ka pasaulē mieru šobrīd apdraudot tieši Gutērreša rīcība.

KONTEKSTS:

Palestīniešu islāmistu grupējuma "Hamās" teroristi 7. oktobra rītā veica negaidītu uzbrukumu no Gazas joslas. Slaktiņā tika nogalināti ap 1400 izraēliešu, galvenokārt civiliedzīvotāji. "Hamās" kaujinieki arī saņēma gūstā vairāk nekā 240 cilvēku un nogādāja Gazas joslā.

Izraēla izsludināja valstī karastāvokli un sāka plašus gaisa un artilērijas triecienus pret "Hamās" objektiem šī grupējuma pārvaldītajā Gazas joslā. Kaujās iesaistīti arī sauszemes spēki. Vairākas nedēļas Izraēla arī īstenoja Gazas joslas pilnīgu blokādi, atslēdzot teritorijai elektrības un ūdens padevi, kā arī ierobežojot humānās palīdzības piegādes.

Kopš oktobra sākuma Gazas joslā iekšēji pārvietoti vismaz 1,1 miljons cilvēku. Liela daļa devušies uz teritorijas dienvidiem, daudzi meklē patvērumu slimnīcās. Konflikta laikā nogalināti arī vismaz 100 ANO darbinieki, kā arī aptuveni 50 žurnālisti.

Izraēla apgalvo, ka cīņas Gazas joslā turpināsies, līdz teroristu grupējums "Hamās" tiks pilnībā iznīcināts, un vaino "Hamās" par slēpšanos aiz civiliedzīvotāju un civilās infrastruktūras vairoga. 

Tikmēr starptautiskā sabiedrība vairākkārt aicinājusi Izraēlu maksimāli izvairīties no civiliedzīvotāju upuriem un Gazas joslā ieviest humānās pauzes.

22. novembrī Izraēla un "Hamās" vienojās par uguns pārtraukšanu uz dažām dienām, to laikā veicot ķīlnieku un ieslodzīto apmaiņu. Vienošanās ietvaros tika atbrīvotas sievietes, bērni un jaunieši, kā arī gados vecāki cilvēki. "Hamās" atbrīvoja 110 sagūstītos cilvēkus, tostarp 80 izraēliešus, savukārt Izraēla no ieslodzījuma atbrīvoja 240 palestīniešus.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti