Amatā stājas ANO humānās palīdzības koordinatore Gazas joslā

Nīderlandiete Sigrida Kāga pirmdien, 8. janvārī, sāk pildīt jaunizveidotā ANO humānās palīdzības koordinatora Gazas joslā pienākumus. Kāgas uzdevums būs nodrošināt, ka starptautiskā palīdzība pie kara pārņemtās Gazas iedzīvotājiem nonāk pēc iespējas ātrāk.

Amatā stājas ANO humānās palīdzības koordinatore Gazas joslā
00:00 / 00:32
Lejuplādēt

ANO vecākās humānās palīdzības un atjaunošanas koordinatores Sigridas Kāgas uzdevums būs saskaņot un uzraudzīt starptautiskās palīdzības piegādes Gazai un izveidot mehānismu, lai paātrinātu piegādes no valstīm, kas nav iesaistītas konfliktā.

Gazas joslā jau trīs mēnešus norisinās karš starp teroristu grupējumu "Hamās" un Izraēlu. Karā ir iznīcināta lielākā daļa Gazas infrastruktūras, bet simtiem tūkstošiem civiliedzīvotāju ir pārvietoti uz teritorijas dienvidiem.

Ierobežoto piegāžu dēļ Gazā trūkst pārtikas, tīra dzeramā ūdens, medikamentu un citu pirmās nepieciešamības lietu.

KONTEKSTS:

Palestīniešu islāmistu grupējuma "Hamās" teroristi 7. oktobra rītā veica negaidītu uzbrukumu no Gazas joslas. Slaktiņā nogalināti ap 1400 izraēliešu, galvenokārt civiliedzīvotāji. "Hamās" kaujinieki arī saņēma gūstā vairāk nekā 240 cilvēku un nogādāja Gazas joslā.

Izraēla izsludināja valstī karastāvokli un sāka plašus gaisa un artilērijas triecienus pret "Hamās" objektiem šī grupējuma pārvaldītajā Gazas joslā. Kaujās iesaistīti arī sauszemes spēki. Vairākas nedēļas Izraēla arī īstenoja Gazas joslas pilnīgu blokādi, atslēdzot teritorijai elektrības un ūdens padevi, kā arī ierobežojot humānās palīdzības piegādes.

Kopš oktobra sākuma Gazas joslā iekšēji pārvietoti vismaz 1,1 miljons cilvēku. Liela daļa devušies uz teritorijas dienvidiem, daudzi meklē patvērumu slimnīcās. Konflikta laikā nogalināti arī vismaz 100 ANO darbinieki, kā arī aptuveni 50 žurnālisti.

Kopš 2023. gada oktobra sākuma Gazas joslā karadarbības dēļ bojā gājuši vismaz 20 tūkstoši tās iedzīvotāju, apgalvo "Hamās" pārvaldītā Veselības ministrija.

Izraēlas intensīvajos uzlidojumos bojātas plašas apdzīvotas teritorijas Gazā - aptuveni puse ēku, tostarp skolas un medicīnas iestādes, zem kurām atradušies "Hamās" teroristu izveidotie tuneļi un komandcentri.

Telaviva apgalvo, ka cīņas Gazas joslā turpināsies, līdz teroristu grupējums "Hamās" tiks pilnībā iznīcināts, un vaino "Hamās" par slēpšanos aiz civiliedzīvotāju un civilās infrastruktūras vairoga. 

Tikmēr starptautiskā sabiedrība vairākkārt aicinājusi Izraēlu maksimāli izvairīties no civiliedzīvotāju upuriem un Gazas joslā ieviest humānās pauzes.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti