Rīta Panorāma

Grupa "Dagamba" plāno Latvijas koncerttūri

Rīta Panorāma

Apšaudē augstskolā ASV Nevadas štatā 3 upuri

Rietumkrastā sadursmes starp Izraēlas armiju un palestīniešiem

Arī Rietumkrastā notiek sadursmes starp Izraēlas armiju un palestīniešiem; karš grauj tūrismu Bētlemē

Laikā, kad Izraēlas armija turpina uzbrukumu Gazas joslā, bruņotas sadursmes izcēlušās arī Rietumkrastā. Tiek ziņots par vismaz četriem  upuriem.

Palestīnas pašpārvaldes pārstāvji informēja, ka divi Izraēlas armijas nošautie upuri bija pusaudži. Konflikti izcēlās, kad karavīri iebruka bēgļu nometnēs un mēģināja veikt aizturēšanas. 

Izraēlas amatpersonas šo paziņojumu nekomentēja, bet mediji norādīja, ka šis nav izolēts vardarbības gadījums.

Kopš 7. oktobrī sākās karš starp Izraēlu un palestīniešu grupējumu "Hamās", regulāri konflikti notiek arī Izraēlas okupētajā Rietumkrastā, un apšaudēs un ebreju kolonistu uzbrukumos nogalināti vairāk nekā 250 palestīniešu.

Tikmēr Izraēlas armija trešdien, 6. decembrī, ziņoja, ka operācijas laikā Gazas joslas ziemeļos netālu no slimnīcas un skolas atklāti lieli ieroču krājumi. Daļa granātu, šāviņu, raķešu un dronu iznīcināta uz vietas, bet daļu izmantos citiem mērķiem.

Teroristu infrastruktūra bijusi izvietota tieši blakus dzīvojamajām ēkām. 

Palestīniešu civiliedzīvotājus apdraud gan Izraēlas uzbrukumi, gan teroristu mēģinājumi izmantot viņus kā aizsegu.

Karš grauj tūrismu Bētlemē

Karš starp Izraēlu un palestīniešu "Hamās" grupējumu Gazas joslā grauj tūrisma industriju ne tikai šajās teritorijās, bet arī Rietumkrasta pilsētā Bētlemē.

Par publisku pasākumu ierobežošanu kristiešiem nozīmīgajā vietā paziņojušas arī dažādu konfesiju baznīcas.  

Nozares eksperti informēja, ka tūrisma industrijai lielākā problēmas rada apdrošināšanas kompānijas, kas visā pasaulē pārtraukušas apkalpot ceļotājus uz Izraēlu un palestīniešu teritorijām. 83 pilsētas viesnīcās strādā aptuveni 2400 darbinieku, un numuri bija rezervēti līdz nākamā gada jūnijam, taču visas rezervācijas atceltas.

Kara dēļ darbu zaudējuši arī 90 suvenīru veikalu 890 darbinieki, kā arī 270 gidi. Skaidrs, ka situācija var uzlaboties tikai pēc kara beigām.

Vienlaikus baznīcās atceltas Ziemassvētku svinības, un pilsētā notiks tikai reliģiskas ceremonijas. Evaņģēliski luteriskās Ziemassvētku draudzes mācītājs norādīja, ka nav iespējams svinēt, kamēr palestīnieši Gazā pakļauti genocīdam un brutālā veidā tiek nogalināti bērni. Baznīcā arī izveidota simboliska kompozīcija – gruvešu kaudzē guļošs mazais Jēzus tradicionālā palestīniešu apģērbā.  

KONTEKSTS:

Palestīniešu islāmistu grupējuma "Hamās" teroristi 7. oktobra rītā veica negaidītu uzbrukumu no Gazas joslas. Slaktiņā tika nogalināti ap 1400 izraēliešu, galvenokārt civiliedzīvotāji. "Hamās" kaujinieki arī saņēma gūstā vairāk nekā 240 cilvēku un nogādāja Gazas joslā.

Izraēla izsludināja valstī karastāvokli un sāka plašus gaisa un artilērijas triecienus pret "Hamās" objektiem šī grupējuma pārvaldītajā Gazas joslā. Kaujās iesaistīti arī sauszemes spēki. Vairākas nedēļas Izraēla arī īstenoja Gazas joslas pilnīgu blokādi, atslēdzot teritorijai elektrības un ūdens padevi, kā arī ierobežojot humānās palīdzības piegādes.

Kopš oktobra sākuma Gazas joslā iekšēji pārvietoti vismaz 1,1 miljons cilvēku. Liela daļa devušies uz teritorijas dienvidiem, daudzi meklē patvērumu slimnīcās. Konflikta laikā nogalināti arī vismaz 100 ANO darbinieki, kā arī aptuveni 50 žurnālisti.

Izraēla apgalvo, ka cīņas Gazas joslā turpināsies, līdz teroristu grupējums "Hamās" tiks pilnībā iznīcināts, un vaino "Hamās" par slēpšanos aiz civiliedzīvotāju un civilās infrastruktūras vairoga. 

Tikmēr starptautiskā sabiedrība vairākkārt aicinājusi Izraēlu maksimāli izvairīties no civiliedzīvotāju upuriem un Gazas joslā ieviest humānās pauzes.

22. novembrī Izraēla un "Hamās" vienojās par uguns pārtraukšanu uz dažām dienām, to laikā veicot ķīlnieku un ieslodzīto apmaiņu. Vienošanās ietvaros tika atbrīvotas sievietes, bērni un jaunieši, kā arī gados vecāki cilvēki. "Hamās" atbrīvoja 110 sagūstītos cilvēkus, tostarp 80 izraēliešus, savukārt Izraēla no ieslodzījuma atbrīvoja 240 palestīniešus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti