Rietumi nosoda «Hamas» uzbrukumus; Latvija – Izraēlai ir tiesības aizstāvēties

Rietumvalstis sestdien asi nosodīja palestīniešu grupējuma "Hamas" veiktos uzbrukumus Izraēlai, kuros nogalināti vismaz 22 cilvēki un vairāk nekā 500 ievainoti. Gan Eiropas Komisijas prezidente, gan Latvijas augstākās amatpersonas paudušas, ka Izraēlai ir tiesības sevi aizstāvēt.

Baidens: ASV ir kopā ar Izraēlu

ASV prezidents Džo Baidens paziņoja, ka "Savienotās Valstis ir kopā ar Izraēlu".

"Nekad nav attaisnojuma teroristu uzbrukumiem!" pavēstījis Baidens, nosodot "Hamas" par uzbrukumu Izraēlai un piebilstot, ka ASV atbalstīs Izraēlu.

"Mēs nodrošināsim, lai Izraēlas iedzīvotājiem būtu vajadzīgā palīdzība un lai viņi varētu turpināt sevi aizstāvēt," norādīja ASV prezidents.

ES amatpersonas: Izraēlai tiesības aizsargāties

"Mēs ar sāpēm sekojam līdzi ziņām, kas nāk no Izraēlas. Mēs viennozīmīgi nosodām "Hamas" uzbrukumus. Šī šausminošā vardarbība ir nekavējoties jāpārtrauc. Terorisms un vardarbība neko neatrisina. ES pauž solidaritāti ar Izraēlu šajos grūtajos brīžos," paziņoja ES augstākais pārstāvis ārlietās un drošības politikā Žuzeps Borels.

"Es viennozīmīgi nosodu "Hamas" teroristu sarīkoto uzbrukumu Izraēlai.

Tas ir terorisms savā visbriesmīgākajā izpausmē. Izraēlai ir tiesības aizsargāties pret šādiem briesmīgiem uzbrukumiem," pavēstīja Eiropas Komisijas (EK) prezidente Urzula fon der Leiena.

Vācijas ārlietu ministre Annalēna Bēraboka norādīja, ka "Hamas" veicina "vardarbības pastiprināšanos", un piebilda, ka Izraēlai "ir mūsu pilnīga solidaritāte" un "starptautiskajās tiesībās garantētās tiesības aizsargāties pret terorismu".

Francija pauda "pilnīgu solidaritāti ar Izraēlu un cietušajiem" un uzsvēra "absolūtu noraidījumu terorismam". Francijas prezidents Emanuels Makrons pavēstīja, ka "stingri nosoda" uzbrukumus.

Arī Itālija atbalstīja "Izraēlas tiesības aizstāvēties" pret "brutālo uzbrukumu".

Lielbritānijas ārlietu ministrs Džeimss Kleverlijs nosodīja "šausminošos uzbrukumus" un uzsvēra Izraēlas tiesības uz pašaizsardzību.

Nīderlandes premjerministrs Marks Rite pavēstīja: "Šausminoši skati no Izraēlas. Teroristu organizācija "Hamas" veic vēl nepieredzētu uzbrukumu Izraēlai. Šai vardarbībai ir jābeidzas; Izraēlai ir visas tiesības sevi aizstāvēt."

Spānija paziņoja, ka tā ir "šokēta par uzbrukumu neselektīvo vardarbību", savukārt Ukraina un Čehija paziņoja, ka atbalsta Izraēlas tiesības uz pašaizsardzību.

Arī Latvija stingri nosoda uzbrukumus

Arī Latvija stingri nosoda teroristiskā grupējuma "Hamas" uzbrukumus Izraēlā, kas prasījuši civiliedzīvotāju dzīvību, tvīterī akcentēja Ārlietu ministrija (ĀM), norādot, ka šī "nožēlojamā rīcība" kāpina jau tā saspīlēto situāciju Izraēlas un palestīniešu dialogā.

Nosodījumu par uzbrukumiem paudis arī Latvijas prezidents Edgars Rinkēvičs, norādot, ka Izraēlai ir tiesības sevi aizstāvēt. Viņš arī izteicis visdziļāko līdzjūtību upuru ģimenēm un draugiem.

Nosodījumu paudusi arī premjere Evika Siliņa ("Jaunā Vienotība") un ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš ("Jaunā Vienotība"). 

Arī Saeimas Ārlietu komisijas priekšsēdētājs Rihards Kols (Nacionālā apvienība) aģentūrai LETA pauda, ka Izraēlai ir visas tiesības sevi aizsargāt. Viņš pieļāva, ka uzbrukums ir plānots ilgāku laiku, ņemot vērā, ka notikusi iefiltrēšanās, gaisa desanta un raķešu uzbrukumi. Politiķis norādīja, ka pret Izraēlu tiek īstenots masveidīgs terorakts.

"Izraēlai ir tiesības sevi aizsargāt, vērsties pret jebkuru iebrucēju un aizsargāt valsti un iedzīvotājus.

Jāatzīmē, ka uzbrukumi tiek vērsti ne tikai pret Izraēlas valdības iestādēm, bet arī pret iedzīvotājiem. Redzot materiālus, es savā ziņā velku paralēles ar tiem skatiem, kurus redzējām pagājušajā gadā Bučā un Irpiņā," sacīja Saeimas Ārlietu komisijas priekšsēdētājs.

Kols sacīja, ka starptautiskajai sabiedrībai vajadzētu izanalizēt, kāpēc uzbrukums noticis tieši šodien un tādā veidā, jo pastāv iespēja, ka uzbrukuma plānošanā un īstenošanā ir iesaistīts ne tikai "Hamas".

Saeimas Ārlietu komisija sestdien, 7.oktobrī, pieņēma paziņojumu, kurā stingri un kategoriski nosoda "Hamas" teroristu veiktos uzbrukumus Izraēlai. Šāda vardarbība bez izšķirības un vēršanās pret civiliedzīvotājiem ir zemiski nežēlīga un barbariska; tā ir neattaisnojama necilvēciskas iznīcības sēšana. Tas ir terorisms savā visšausmīgākajā izpausmē, teikts paziņojumā.

Arī Saeimas Ārlietu komisija paziņojumā apliecinājusi savu nemainīgi nelokāmo atbalstu Izraēlai un solidarizējas ar Izraēlu un tās sabiedrību šajā smagajā dienā. "Izraēlai ir tiesības uz pašaizsardzību, un Izraēlai ir tiesības un pienākums aizstāvēt savus pilsoņus un valsti pret nāvējošiem terorisma aktiem," pauž deputāti.

Saeimas Ārlietu komisija paziņojumā izsaka līdzjūtību uzbrukumu upuru tuviniekiem un novēl ātru atveseļošanos visiem ievainotajiem.

KONTEKSTS:

Palestīniešu kaujinieki sestdienas rītā veica negaidītu uzbrukumu no Gazas joslas, izšaujot vairākus tūkstošus raķešu un iefiltrējoties vairākās vietās Izraēlā.

Izraēlas armija pavēstīja, ka kaujinieki izšāvuši 2200 raķešu, bet palestīniešu islāmistu grupējuma "Hamas" bruņotais spārns apgalvo, ka tā kaujinieki ir izšāvuši vairāk nekā 5000 raķešu.

Tāpat kaujinieki no palestīniešu anklāva iekļuvuši Izraēlā vairākās vietās. Kā pavēstīja Izraēlas armijas preses pārstāvis, palestīniešu kaujinieki iekļuvuši Izraēlā ar paraplāniem, pa jūru un pa sauszemi.

Izraēlas aizsardzības spēki izsludinājuši gatavību karam un gaisa spēki jau veic atbildes triecienus Gazas joslā. Tāpat Izraēlas karavīri vairākās vietās iesaistījušies kaujās ar iebrucējiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti