Rīta Panorāma

Eiropā 40 gados putnu skaits samazinājies par ceturto daļu

Rīta Panorāma

Lielbritānija rīkos globālo samitu par mākslīgo intelektu

Tiesa Lietuvā pieprasa individuālu attieksmi pret imigrantiem

Lietuvas Konstitucionālā tiesa par pamatlikumam neatbilstošiem atzīst aizturēto migrantu izmitināšanas noteikumus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Aizturēto migrantu, kuri nelikumīgi šķērsojuši Lietuvas robežu, izmitināšana ārvalstnieku reģistrācijas centros bez tiesībām pārvietoties ir pretrunā valsts konstitūcijai, trešdien nolēma Lietuvas Konstitucionālā tiesa.

"Likuma par ārvalstnieku juridisko statusu norma, kas prasa visus patvēruma lūdzējus izmitināt noteiktās vietās bez tiesībām brīvi pārvietoties Lietuvas teritorijā, ja tāda izmitināšana var turpināties līdz sešiem mēnešiem, neatbilst Lietuvas konstitūcijai," paziņoja Konstitucionālās tiesas prezidents Gintars Goda.

Spriedums pieņemts saistībā ar Irākas pilsoņa sūdzību un prasību likumu pārskatīt.

Irākas pilsonis uzstāj, ka valstī nevarētu būt juridisks regulējums, kas nosaka beztermiņa ierobežojumus personas brīvībai bez tiesas sprieduma, bez procesuālām garantijām juridiska pārskata un juridiskās skaidrības principu ievērošanai.

2021. gada 31. jūlijā Irākas pilsoni Lietuvā aizturēja par nelikumīgu robežas šķērsošanu. Personu ievietoja ārvalstnieku reģistrācijas centrā, un pārvietošanās viņam bija atļauta tikai izmitināšanas vietas teritorijā.

Vīrietis prasa tiesai atzīt, ka viņa aizturēšana no 2021. gada 1. augusta līdz 2022. gada 3. februārim bija nelikumīga.

Viņš pauž pārliecību, ka faktiski ticis aizturēts, jo neviena nacionālā tiesa vai cita Lietuvas institūcija nebija nolēmusi par viņa brīvības ierobežošanu, un viņam neesot bijis skaidrs, cik ilgi viņa pārvietošanās brīvība tiks ierobežota un kāds tam ir pamatojums.

Pašlaik Lietuvā spēkā esošs likums noteic, ka gadījumā, ja valstī migrantu pieplūduma dēļ ir izsludināta ekstremālā situācija, patvēruma meklētāji uz laiku tiek izmitināti īpašos centros bez tiesībām brīvi pārvietoties līdz lēmumam par viņu ielaišanu Lietuvā.

No 2021. gada sākuma līdz iekšlietu ministres Agnes Bilotaites tā gada 3. augustā izdotajam rīkojumam, kas deva robežsargiem tiesības piespiest aizturētos robežpārkāpējus doties atpakaļ uz Baltkrieviju, Lietuvā tika aizturēti apmēram 4200 migranti.

Aizturētie ārvalstnieki tika izmitināti ārvalstnieku reģistrācijas centros. Lielākā daļa no viņiem jau ir devušies prom no Lietuvas, ir izraidīti vai saņēmuši tiesības brīvi pārvietoties.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti