Rīta Panorāma

Lietuva slēgs vēl 2 kontrolpunktus uz robežas ar Baltkrieviju

Rīta Panorāma

Sievietes sirds veselības mēnesis - "Sievietes sirds un VISS(ums)"

Izraēla attīstīs militāro operāciju Gazas joslā

Izraēla noraida «Hamās» piedāvātos pamiera nosacījumus

Izraēlas premjerministrs Benjamins Netanjahu trešdien noraidījis palestīniešu teroristu organizācijas "Hamās" piedāvātos nosacījumus miera atjaunošanai Gazas joslā. Netanjahu uzskata, ka tuvāko mēnešu laikā esot iespējama "pilnīga uzvara" pār "Hamās".

Palestīniešu grupējums iepriekš izklāstīja savu ierosinājumu par pamieru un ķīlnieku atbrīvošanu Gazā. "Hamās" piedāvāja rīkoties trijos posmos, trīsreiz pa 45 dienām, kuru laikā pakāpeniski tiktu atbrīvoti ķīlnieki, nodrošinātas intensīvākas humānās palīdzības piegādes un Izraēlas spēki pakāpeniski atkāptos no apdzīvotām vietām Gazas joslā.

Pamiera laikā teroristi atbrīvotu visus sagūstītos izraēliešus apmaiņā pret vairāku simtu palestīniešu atbrīvošanu no Izraēlas cietumiem. 

Grupējums pieprasa, lai līdz pamiera beigām Izraēlas armija būtu pilnībā pametusi Gazas joslu, kas ļautu abām pusēm uzsākt sarunas par ilgtermiņa mieru.

Netanjahu "Hamās" prasības nodēvēja par "dīvainām". Viņš kārtējo reizi uzsvēra, ka konflikta vienīgais risinājums ir pilnīga "Hamās" iznīcināšana, jo pretējā gadījumā teroristi varētu mēģināt vēlreiz sarīkot asiņainu iebrukumu Izraēlas teritorijā.

Izraēlas valdība vairākkārt ir paziņojusi, ka neizvedīs karaspēku no Gazas, kamēr nebūs pilnīgas uzvaras pār "Hamās" un citiem kaujinieku grupējumiem šajā teritorijā.

Netanjahu uzsver, ka nav iespējama tāda vienošanās, kas ļautu "Hamās" saglabāt pilnīgu vai daļēju kontroli pār Gazas joslu.

Jau pirms Netanjahu paziņojuma vairākas Izraēlas amatpersonas neoficiāli bija izteikušās, ka nav gatavas piekrist "Hamās" nosacījumiem.

Tomēr ASV, Ēģipte un Katara ir paziņojušas, ka ir jāturpina darbs pie tā, lai tomēr vienotos par ugunspārtraukšanas režīmu, kas ļautu veikt izraēliešu ķīlnieku un palestīniešu ieslodzīto apmaiņu.

Lai pārrunātu pamieru un vienošanos par ķīlnieku atbrīvošanu, ASV valsts sekretārs Entonijs Blinkens trešdien Jeruzalemē tikās ar Netanjahu un citām amatpersonām. Blinkens teica, ka gan ASV, gan Izraēlas varasiestādes izskata "Hamās" piedāvāto plānu.

Karš Gazas joslā ir palielinājis saspīlējumu Tuvajos Austrumos. To apliecināja arī trešdien notikušais ASV drona nāvējošais uzbrukums vienam no radikālā grupējuma "Kataib Hizbullāh" augstākajiem komandieriem Irākā. Abū Bakīru as Sādi nogalināja, kad viņš kopā ar diviem apsargiem automašīnā pārvietojās pa Bagdādi.

ASV Aizsardzības departaments paziņoja, ka uzbrukums Sādi bija atbilde uz nesen notikušo drona uzbrukumu ASV militārajai bāzei Jordānijā. Uzbrukumā nogalināja trīs, bet ievainoja vēl 40 amerikāņu karavīrus.

KONTEKSTS:

2023. gada 7. oktobra rītā palestīniešu islāmistu grupējuma "Hamās" teroristi veica negaidītu uzbrukumu no Gazas joslas. Slaktiņā nogalināti vairāk nekā 1100 izraēliešu, galvenokārt civiliedzīvotāji. "Hamās" kaujinieki arī saņēma gūstā vairāk nekā 240 cilvēku un nogādāja Gazas joslā.

Izraēla izsludināja valstī karastāvokli un sāka plašus gaisa un artilērijas triecienus pret "Hamās" objektiem šī grupējuma pārvaldītajā Gazas joslā. Kaujās iesaistīti arī sauszemes spēki. Vairākas nedēļas Izraēla arī īstenoja Gazas joslas pilnīgu blokādi, atslēdzot teritorijai elektrības un ūdens padevi, kā arī ierobežojot humānās palīdzības piegādes.

Kopš oktobra sākuma Gazas joslā iekšēji pārvietoti līdz pat 1,9 miljoniem cilvēku. Liela daļa devušies uz teritorijas dienvidiem, daudzi meklē patvērumu slimnīcās. Konflikta laikā nogalināti arī vismaz 100 ANO darbinieki, kā arī aptuveni 50 žurnālisti.

Kopš 2023. gada oktobra sākuma Gazas joslā karadarbības dēļ bojā gājuši vairāk nekā 25 tūkstoši tās iedzīvotāju, apgalvo "Hamās" pārvaldītā Veselības ministrija.

Izraēlas intensīvajos uzlidojumos bojātas plašas apdzīvotas teritorijas Gazā – aptuveni puse ēku, tostarp skolas un medicīnas iestādes, zem kurām atradušies "Hamās" teroristu izveidotie tuneļi un komandcentri.

Telaviva apgalvo, ka cīņas Gazas joslā turpināsies, līdz teroristu grupējums "Hamās" tiks pilnībā iznīcināts, un vaino "Hamās" par slēpšanos aiz civiliedzīvotāju un civilās infrastruktūras vairoga. 

Tikmēr starptautiskā sabiedrība vairākkārt aicinājusi Izraēlu maksimāli izvairīties no civiliedzīvotāju upuriem un Gazas joslā ieviest humānās pauzes.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti