Rīta Panorāma

Izraēla iznīcina "Hamās" kaujiniekus un infrastruktūru Gazas joslā

Rīta Panorāma

Intervija ar Saeimas deputāti Aivu Vīksnu

Pie Antarktīdas krastiem peld milzu aisbergs

Pie Antarktīdas krastiem sācis peldēt pasaules lielākais aisbergs

Pie Antarktīdas krastiem ceļu uz ziemeļiem sācis pasaulē lielākais aisbergs. To nofilmēt izdevās britu pētniecības kuģim, kas nosaukts slavenā dabas pētnieka un televīzijas raidījumu veidotāja sera Deivida Attenboro vārdā.

Aisbergam ir cienījams vecums, jo tas atdalījās no piekrastes ledāja jau 1986. gadā. Īsi pēc ceļa uzsākšanas tas uzsēdās uz sēkļa, un kļuva par ledus salu.

Zinātnieki pirmās pazīmes par tā iespējamo kustību fiksēja 2020. gadā, bet apstiprinājums iegūts pagājušajā mēnesī.

Peldošā ledus lauka biezums ir apmēram 400 metru jeb par 30 metriem vairāk nekā Latvijas Televīzijas tornim, bet platība – 3900 kvadrātkilometru jeb par apmēram 400 kvadrātkilometriem vairāk nekā Latvijas plašākajam – Dienvidkurzemes – novadam.

Aisbergs virzās pa tradicionālu trasi Dienviddžordžijas salas virzienā, un, par laimi, tā ceļš sakrita ar plānoto britu ekspedīcijas ceļu.

Zinātnieki pētīs, kā Antarktikas ekosistēmas un jūras ledus ietekmē globālos oglekļa un barības vielu apriti okeānā. Rezultāti arī palīdzēs saprast, kā klimata pārmaiņas ietekmē Dienvidu okeānu un tajā mītošos organismus. Tomēr šoreiz peldoša ledus lauka izveidošanās nav saistīta ar globālo sasilšanu. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti