Atvaļinātais baltkrievu virsnieks: Lukašenko vēlējās kodolieročus, bet viņš tos nekontrolē

Baltkrievijas diktators Aleksandrs Lukašenko jau sen ir vēlējies, lai Krievijas Federācija Baltkrievijas teritorijā izvietotu kodolieročus, tādējādi stiprinot savu varu. Tomēr patiesībā šos ieročus kontrolē Kremlis, intervijā Rus.LSM.lv raidījumam "TČK" sacīja bijušais Baltkrievijas Bruņoto spēku desanta uzbrukumu brigādes komandieris, tagad Svitlanas Cihanauskas apvienotā pārejas laika kabineta loceklis Valērijs Sahaščiks.

Pēc viņa teiktā,  Lukašenko ir vairākkārt paudis nožēlu par kodolieroču izvešanu no Baltkrievijas teritorijas deviņdesmitajos gados un vairākkārt lūdzis Krieviju izvietot kodolieročus Baltkrievijas teritorijā.

"Saskaņā ar Lukašenko loģiku tas nostiprina viņa pozīcijas.

Viņš uzskata, ka neviens neuzbruks valstij, kurai ir kodolieroči. Tas nozīmē, ka ārējā agresija būs neiespējama, labi, bet tautas iekšējo pretestību viņš uzskata, ka ir apspiedis," skaidroja Sahaščiks.

Pēc viņa domām, ja no Baltkrievijas teritorijas tiks izmantoti kodolieroči, valstij un tās iedzīvotājiem būs "katastrofālas sekas", taču Lukašenko, iespējams, nevēlas par to domāt.

"Viņš droši vien domā, ka viņam būs laiks izlidot no valsts, vai arī joprojām cer uz kaut ko citu. Taču viņš spēris šo soli, kas nopietni palielina briesmas un riskus valstij," sacīja atvaļinātais virsnieks.

Vienlaikus viņš ir pārliecināts, ka Lukašenko nav ne piekļuves kodolieročiem, ne pilnvaru dot rīkojumu tos izmantot.

"Tas neapšaubāmi būs krievu rokās. Viņi var izmantot šo ieroci, neprasot Lukašenko. Neviens, protams, viņam to neprasīs. Bet atbildes trieciens skars Baltkrievijas teritoriju," uzsvēra Sahaščiks.

Baltkrieviju faktiski kontrolē Kremlis, tāpēc draudi Baltijas valstīm no Baltkrievijas puses ir reāli, īpaši, ja Krievijai būs nopietnas problēmas Ukrainā, intervijā raidījumam "TČK" teica Sahaščiks.

Turklāt viņš sacīja, ka Baltkrievijas bruņotie spēki joprojām ir lojāli Aleksandram Lukašenko, arī tāpēc, ka augstākajā vadībā ir viņam lojāli virsnieki. Tajā pašā laikā daudzi no viņiem nevēlas, lai Baltkrievija būtu Krievijas sastāvā, turklāt Baltkrievijas militārpersonas pēdējā laikā ir ļoti vīlušās.

KONTEKSTS:

Krievijas prezidents Vladimirs Putins martā paziņoja, ka Krievija grasās kaimiņvalsts Baltkrievijas teritorijā izvietot taktiskos kodolieročus, bet jūnijā apgalvoja, ka pirmie kodolieroči Baltkrievijā jau piegādāti.

Putins par kodolieroču izvietošanu vienojies ar Lukašenko, maijā tika parakstīts starpvalstu līgums.

Baltijas drošības eksperti norādīja, ka Krievija jau izvietojusi kodolieročus pie NATO robežām, tāpēc šie Putina plāni būtiski nemaina drošības situāciju reģionā.

Taktiskajiem kodolieročiem ir salīdzinoši mazs darbības rādiuss un mazāka jauda salīdzinājumā ar stratēģiskajiem kodolieročiem, kuri ir starpkontinentāli un spējīgi iznīcināt veselas pilsētas.

Lukašenko gan paziņojis, ka būtu gatavs Baltkrievijā izvietot arī Krievijas stratēģiskos kodolieročus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti