Panorāma

Odesā Zelenska apmeklējuma laikā nogrand sprādziens

Panorāma

Ko Trampa prezidentūra nozīmētu Eiropas drošībai?

Nikija Heilija izstājas no cīņas par prezidenta amatu

Trampa konkurente Heilija izstājusies no cīņas par ASV prezidenta amatu

Republikāņu politiķe Nikija Heilija trešdien paziņoja, ka nolēmusi izstāties no cīņas par ASV prezidenta amatu. Republikāņu partijas priekšvēlēšanās viņa bija vienīgā atlikusī Donalda Trampa konkurente.

Heilijas izstāšanās no cīņas nozīmē, ka Tramps gandrīz noteikti būs Republikāņu partijas kandidāts prezidenta vēlēšanās novembrī, ja vien viņam ceļā nestāsies daudzie kriminālprocesi, kuros Tramps ir iesaistīts.

52 gadus vecā Heilija ir bijusī Dienvidkarolīnas štata gubernatore un ASV vēstniece ANO. Viņa cerēja kļūt par pirmo sievieti ASV prezidenta amatā.

Lielas cerības ar Heiliju saistīja tie republikāņu vēlētāji, kuriem nav pieņemama Trampa sludinātā ideoloģija.

Taču viņai tā arī neizdevās pārliecināt republikāņu vairākumu, kas grasās dot vēl vienu iespēju Trampam.

Heilijai izdevās uzvarēt priekšvēlēšanās tikai divos nelielos štatos, kamēr Tramps pārliecinoši uzvarēja vairāk nekā 20 štatos.

Heilija gan centās pārliecināt republikāņus, ka tieši viņai, nevis Trampam, būtu labākas izredzes prezidenta vēlēšanās novembrī pārspēt demokrātu kandidātu, tagadējo Baltā nama saimnieku Džo Baidenu. Taču šis arguments nav radis dzirdīgas ausis.

Heilija savā runā vēl neaicināja republikāņu vēlētājus prezidenta vēlēšanās balsot par Trampu, bet uzsvēra, ka šis atbalsts viņam būs jānopelna.

"Donaldam Trampam būs jānopelna balsis no cilvēkiem mūsu partijā un ārpus tās, kas līdz šim nav atbalstījuši viņu. Ceru, ka viņam tas izdosies," teica Heilija.

Iepriekš izskanējušas runas, ka Tramps varētu piedāvāt Heilijai viceprezidentes posteni savā valdībā, taču pēc pēdējo mēnešu kampaņas, kuras laikā Tramps un Heilija apmainījušies savstarpējiem apvainojumiem, šāds scenārijs ir maz ticams.

Heilijas politiskā karjera gan noteikti nav beigusies, jo priekšvēlēšanu kampaņa viņai devusi labu iespēju iepazīstināt plašāku ASV sabiedrību ar sevi un saviem uzskatiem.

Iespējams, Heilija varētu pretendēt uz ASV prezidenta posteni 2028. gada vēlēšanās.

Viņas izstāšanās no cīņas ir slikta ziņa tiem ASV sabiedrotajiem, kas cerēja, ka tieši Heilija varētu būt Republikāņu partijas kandidāte ASV prezidenta vēlēšanās.

Atšķirībā no Trampa un daudziem citiem republikāņu politiķiem Heilija ir skaidri pateikusi, ka Ukrainas atbalstīšana un sadarbība ar NATO partneriem ir ASV interesēs, tādēļ to nepieciešams turpināt.

Heilija trešdien savā runā atkārtoti aicināja ASV arī turpmāk atbalstīt tādas sabiedrotās kā Ukrainu, Izraēlu un Taivānu.

"Ja mēs atkāpsimies, būs vairāk karu, nevis mazāk," brīdināja Heilija.

KONTEKSTS:

ASV prezidenta vēlēšanas notiks 2024. gada 5. novembrī. ASV prezidents netiek ievēlēts tiešā tautas balsojumā, bet gan ar tā sauktās Elektoru kolēģijas starpniecību. Vēlēšanu dienā pilsoņi ievēlēs savus pārstāvjus Elektoru kolēģijā, kas pēc tam balsos par prezidenta ievēlēšanu.

Šāda vēlēšanu sistēma nozīmē, ka prezidenta vēlēšanās var uzvarēt arī kandidāts, kas kopumā saņēmis mazāk vēlētāju balsu nekā konkurents. Piemēram, tā notika 2016. gadā, kad Donalds Tramps pārspēja Hilariju Klintoni.

Paredzams, ka valdošā Demokrātu partija bez nopietnas konkurences atkārtoti izvirzīs prezidenta amatam tagadējo Baltā nama saimnieku Džo Baidenu, kurš apņēmies kandidēt uz otro termiņu. Saistībā ar viņa kandidatūru lielākos jautājumus raisa Baidena vecums, jo viņš jau tagad ir vecākais prezidents ASV vēsturē un atkārtotas ievēlēšanas gadījumā viņam būs jāstrādā līdz 86 gadu vecumam.

Republikāņu partijā galvenais pretendents uz izvirzīšanu prezidenta amatam ir Donalds Tramps, kura kampaņu līdz šim nav iedragājušas viņam izvirzītās apsūdzības. Pārējie kandidāti jau izstājušies no cīņas, atbrīvojot ceļu Trampam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti