Rīta Panorāma

Laika ziņas

Rīta Panorāma

ASV amatpersonas godina šovbiznesa zvaigznes

Izraēla turpina militāru operāciju visā Gazas joslā

Izraēla pastiprina triecienus Gazas joslā, rietumvalstis aicina saudzēt civiliedzīvotājus

Izraēla pastiprina triecienus pa teroristiskā grupējuma "Hamās" infrastruktūru Gazas joslā, tāpēc atkal pieaug bažas par civiliedzīvotāju drošību. Izraēlas vadība uzstāj, ka armijas īstenotās sauszemes operācijas Gazā ir nepieciešamas, lai sasniegtu mērķi – iznīcināt "Hamās". Bet rietumvalstis apšauba, vai šo mērķi vispār ir iespējams sasniegt.

Izraēla pastiprina triecienus Gazas joslā
00:00 / 02:56
Lejuplādēt

Izraēlas bruņotie spēki trešo dienu pēc pagaidu pamiera beigām īsteno operācijas Gazas joslā. Izraēlas aizsardzības ministrs Joavs Galants paziņoja, ka armija ir paplašinājusi sauszemes ofensīvu rajonos, kur iepriekš kaujas nenotika.

Izraēla pastiprina operācijas Gazas dienvidos

Tankiem un bruņutransportieriem no gaisa palīdz droni un iznīcinātāji. Aizvadītajā naktī izraēlieši veica triecienus pa "Hamās" pazemes tuneļiem, komandcentriem, munīcijas noliktavām un citiem objektiem, kurus izmantojot teroristi.

Izraēlas armija tagad lielāku uzmanību velta operācijām Gazas dienvidos, kur starp simtiem tūkstošiem pārvietoto civiliedzīvotāju slēpjoties "Hamās" vadoņi.

Izraēla svētdien no rīta aicināja civiliedzīvotājus pamest vairākus rajonus Hānjūnisas pilsētā un doties uz rajoniem, kas tiek uzskatīti par drošiem.

Hānjūnisas iedzīvotāji apgalvo, ka pēdējās dienās pieredzētie Izraēlas aviācijas uzlidojumi esot postošākie kopš kara sākuma pirms astoņām nedēļām.

Netanjahu apņēmies turpināt cīņu līdz uzvarai

ASV amatpersonas atkārtoti aicināja Izraēlu darīt vairāk, lai aizsargātu civiliedzīvotājus Gazas joslā. ASV viceprezidente Kamala Herisa sacīja, ka šajā karā nogalināti pārāk daudz nevainīgu palestīniešu civiliedzīvotāju.

Savukārt ASV aizsardzības ministrs Loids Ostins norādīja Izraēlai, ka civiliedzīvotāju aizsargāšana ir Izraēlas "morālais pienākums", un brīdināja, ka pretējā gadījumā var pieaugt atbalsts "Hamās".

Izraēlas premjerministrs Benjamins Netanjahu sestdien vakarā vēlreiz uzsvēra, ka viņa valsts mērķis šajā karā ir pilnībā iznīcināt "Hamās", atbrīvot teroristu sagrābtos ķīlniekus un panākt, ka Gaza vairs neapdraud Izraēlu.

"Mēs turpināsim karu, līdz sasniegsim visus tā mērķus. Un šos mērķus nav iespējams sasniegt bez sauszemes operācijām.

Sauszemes operācijas bija būtiskas, lai sasniegtu līdzšinējos rezultātus, un tās ir būtiskas, lai tos sasniegtu arī turpmāk," teica Netanjahu.

Makrons aicina Izraēlu precizēt kara mērķus

Netanjahu arī noraidīja iespēju, ka pēc kara Gazas joslas pārvaldi varētu uzticēt Palestīniešu pašpārvaldei, kas pašlaik kontrolē Izraēlas okupēto Rietumkrastu. Netanjahu apsūdzēja Palestīniešu pašpārvaldi naida sēšanā pret Izraēlu un ebrejiem.

Francijas prezidents Emanuels Makrons aicināja Izraēlu precizēt, kāds ir tās mērķis karā pret "Hamās".

""Hamās" pilnīga iznīcināšana – ko tas nozīmē? Vai kāds domā, ka tas ir iespējams? Ja tāds ir mērķis, tad karš ilgs desmit gadus, un es nedomāju, ka kāds var nopietni definēt šo mērķi. Tāpēc šis mērķis ir jāprecizē," sacīja Francijas prezidents.

Makrons arī uzskata, ka ar militāriem līdzekļiem nav iespējams sasniegt ilgstošu mieru Tuvajos Austrumos.

Francijas prezidents ir ieradies Katarā, lai runātu par iespējām atjaunot pamieru starp Izraēlu un "Hamās".

KONTEKSTS:

Palestīniešu islāmistu grupējuma "Hamās" teroristi 7. oktobra rītā veica negaidītu uzbrukumu no Gazas joslas. Slaktiņā tika nogalināti ap 1400 izraēliešu, galvenokārt civiliedzīvotāji. "Hamās" kaujinieki arī saņēma gūstā vairāk nekā 240 cilvēku un nogādāja Gazas joslā.

Izraēla izsludināja valstī karastāvokli un sāka plašus gaisa un artilērijas triecienus pret "Hamās" objektiem šī grupējuma pārvaldītajā Gazas joslā. Kaujās iesaistīti arī sauszemes spēki. Vairākas nedēļas Izraēla arī īstenoja Gazas joslas pilnīgu blokādi, atslēdzot teritorijai elektrības un ūdens padevi, kā arī ierobežojot humānās palīdzības piegādes.

Kopš oktobra sākuma Gazas joslā iekšēji pārvietoti vismaz 1,1 miljons cilvēku. Liela daļa devušies uz teritorijas dienvidiem, daudzi meklē patvērumu slimnīcās. Konflikta laikā nogalināti arī vismaz 100 ANO darbinieki, kā arī aptuveni 50 žurnālisti.

Izraēla apgalvo, ka cīņas Gazas joslā turpināsies, līdz teroristu grupējums "Hamās" tiks pilnībā iznīcināts, un vaino "Hamās" par slēpšanos aiz civiliedzīvotāju un civilās infrastruktūras vairoga. 

Tikmēr starptautiskā sabiedrība vairākkārt aicinājusi Izraēlu maksimāli izvairīties no civiliedzīvotāju upuriem un Gazas joslā ieviest humānās pauzes.

Pagājušajā nedēļā Izraēla un "Hamās" vienojās par uguns pārtraukšanu uz dažām dienām, to laikā veicot ķīlnieku un ieslodzīto apmaiņu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti