Ēģiptē pamiera sarunās starp Izraēlu un «Hamās» par uguns pārtraukšanu cer vienoties līdz 10. martam

Ēģiptē svētdien plānotas pamiera sarunas starp Izraēlu un "Hamās". Jau gandrīz piecus mēnešus ilgajā karā Gazas joslā aizvien turpinās smagas cīņas, plosās bads un izmisums. Izraēla uzstāj, ka uguns pārtraukšana iespējama tikai tad, ja "Hamās" atbrīvo sagūstītos ķīlniekus, savukārt kaujinieki pieprasa Izraēlas militāro spēku izvešanu un humānās palīdzības piegādes Gazā.

ASV, Kataras un "Hamās" sūtņi ir ieradušies Kairā, ziņoja arī valsts mediji. Iesaistītās puses pamieru centīsies panākt vēl pirms Ramadāna jeb musulmaņu gavēņa mēneša, kas sākas 10. vai 11. martā.

"Hamās" augsta ranga amatpersona ziņu aģentūrai AFP pavēstīja, ka palestīniešu grupējuma delegācija Ēģiptē ar starpnieku palīdzību apspriedīs priekšlikumu par sešas nedēļas ilgu pamieru. ASV apliecināja Izraēlas gatavību "vairāk vai mazāk piekrist" kaujinieku nosacījumiem.

Izraēlas militāro spēku izvešana no Gazas joslas un pastiprināta humānās palīdzības sniegšana kara skartās teritorijas iedzīvotājiem – tie ir "Hamās" nosacījumi, pie kuriem pamieru varētu noslēgt jau tuvākās diennakts vai divu laikā, pavēstīja grupējuma pārstāvis.

Daļa plānotās vienošanās paredz, ka katru dienu šajā teritorijā jāiebrauc vismaz 400 līdz 500 kravas automašīnām ar pārtiku, medikamentiem un degvielu.

Izraēla gan vēl nav apstiprinājusi, ka ir pieņēmusi pamiera plāna nosacījumus un vai piedalīsies pamiera sarunās Ēģiptē. 

"Ugunspārtraukšana varētu sākties jau šodien, ja "Hamās" piekritīs atbrīvot noteikto neaizsargāto ķīlnieku kategoriju... slimos, ievainotos, vecus cilvēkus un sievietes," teica ASV amatpersona. "Šobrīd bumba ir "Hamās" pusē."

Aizvadītās diennakts laikā Gazas joslā nogalināti vismaz 90 palestīnieši, liecina "Hamās" pārvaldītās Veselības ministrijas dati.

Par humānās krīzes padziļināšanos šaurajā piekrastes teritorijā liecina arī šausminoša statistika – tur no bada pēdējās dienās miruši vismaz 16 bērni, liecina ministrijas dati.

Dažas starptautiskās organizācijas uzskata, ka vismaz joslas ziemeļos bads jau ir iestājies. Kā zināms, ASV nesen piegādāja humāno palīdzību Gazas iedzīvotājiem pa gaisu. Trīs militārās lidmašīnas ir nogādājušas tur aptuveni 30 000 ēdienreižu.

Libānā bāzētā "Hamās"amatpersona Osama Hamdans intervijā Kataras telekanālam "Al-Araby TV" sacīja, ka grupējums uzstāj uz pilnīgu, nevis "pagaidu" pamieru un uz "agresijas izbeigšanu pret palestīniešu tautu".

Starptautiskais spiediens panākt uguns pārtraukšanu ir palielinājies pēc tam, kad ceturtdien Gazā 112 cilvēki tika nogalināti stihiskās drūzmēšanās laikā, mēģinot iegūt humāno palīdzību. Grupējums "Hamās" apgalvo, ka Izraēlas armija ir šāvusi uz civiliedzīvotājiem, kuri mēģināja tikt pie ēdiena.

Tomēr Izraēlas armijas runasvīrs Daniels Hagari svētdien to noliedza, sakot, ka vairums cilvēku gāja bojā drūzmēšanās laikā.

"Spriežot pēc informācijas, ko esam saņēmuši no mūsu komandieriem un spēkiem, kas atrodas uz vietas, mūsu sākotnējā analīze liek secināt, ka pēc brīdinājuma šāvieniem, kas tika veikti, lai izkliedētu drūzmēšanos, un kad mūsu spēki sāka atkāpties, vairāki izlaupītāji pietuvojās mūsu spēkiem un radīja viņiem tūlītējās briesmas. Mūsu sākotnējais pārskats liecina, ka karavīri ir reaģējuši uz vairākiem indivīdiem," sacīja Hagari.

KONTEKSTS:

2023. gada 7. oktobrī "Hamās" sarīkoja slaktiņu Izraēlā, noslepkavojot ap 1200 cilvēku, no kuriem absolūtais vairākums bija civilpersonas. Vēl aptuveni 250 cilvēkus, tajā skaitā sievietes, bērnus un sirmgalvjus, teroristi sagrāba par ķīlniekiem un aizveda uz Gazas joslu.

Izraēla izsludināja valstī karastāvokli un sāka plašus gaisa un artilērijas triecienus pret "Hamās" objektiem šī grupējuma pārvaldītajā Gazas joslā. Kaujās iesaistīti arī sauszemes spēki. Vairākas nedēļas Izraēla arī īstenoja Gazas joslas pilnīgu blokādi, atslēdzot teritorijai elektrības un ūdens padevi, kā arī ierobežojot humānās palīdzības piegādes.

Kopš oktobra sākuma Gazas joslā iekšēji pārvietoti līdz pat 1,9 miljoniem cilvēku. Liela daļa devušies uz teritorijas dienvidiem, daudzi meklē patvērumu slimnīcās. Konflikta laikā nogalināti arī vismaz 100 ANO darbinieki, kā arī aptuveni 50 žurnālisti.

Kopš 2023. gada oktobra sākuma Gazas joslā karadarbības dēļ bojā gājuši vairāk nekā 30 tūkstoši tās iedzīvotāju, apgalvo "Hamās" pārvaldītā Veselības ministrija.

Izraēlas intensīvajos uzlidojumos bojātas plašas apdzīvotas teritorijas Gazā – aptuveni puse ēku, tostarp skolas un medicīnas iestādes, zem kurām atradušies "Hamās" teroristu izveidotie tuneļi un komandcentri.

Telaviva apgalvo, ka cīņas Gazas joslā turpināsies, līdz teroristu grupējums "Hamās" tiks pilnībā iznīcināts, un vaino "Hamās" par slēpšanos aiz civiliedzīvotāju un civilās infrastruktūras vairoga. 

Tikmēr starptautiskā sabiedrība vairākkārt aicinājusi Izraēlu maksimāli izvairīties no civiliedzīvotāju upuriem un Gazas joslā ieviest humānās pauzes.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti