Izraēla veic intensīvus uzlidojumus Gazas joslā

Izraēlas bruņotie spēki otro dienu pēc pamiera beigām veic intensīvus uzbrukumus teroristiskā grupējuma "Hamās" infrastruktūrai Gazas joslā. Kaujas norisinās arī Gazas dienvidos, kur, pēc izraēliešu domām, varētu atrasties "Hamās" vadoņi. Izraēlas tuvākās sabiedrotā ASV karadarbības atsākšanā vaino "Hamās".

Izraēla veic intensīvus uzlidojumus Gazas joslā
00:00 / 02:55
Lejuplādēt

Pēdējās 24 stundas Gazas joslā gandrīz nepārtraukti ir dzirdamas sprādzienu skaņas, jo Izraēla no gaisa un jūras apšauda teritorijas ziemeļus un dienvidus, notiek arī sauszemes operācijas. Izraēlas armija informēja, ka kopš piektdienas, 1.decembra, rīta ir veikti aviācijas triecieni vairāk nekā 400 mērķiem Gazā, bet vairāk nekā 50 no tiem ir bijuši ap Hānjūnisas pilsētu joslas dienvidos.

Izraēlas izlūkdienesti uzskata, ka Hānjūnisā atrodas daļa no "Hamās" vadības. Jau vakar izraēlieši virs pilsētas izkaisīja skrejlapas, kas arābu valodā aicināja civiliedzīvotājus doties uz Gazas pašos dienvidos esošo Rafahas pilsētu. Tas varētu liecināt par Izraēlas armijas plāniem īstenot plašāku operāciju Hānjūnisā.

Izraēlas armija publicēja Gazas karti, kurā teritorija ir sadalīta vairākos simtos nelielu zonu. Karti izmantos, lai brīdinātu civiliedzīvotājus par to, kur norisinās aktīvas kaujas.  Šādi izraēlieši centīsies samazināt civiliedzīvotāju upuru skaitu, kas pirms septiņu dienu ilgušā pamiera sasniedza aptuveni 15 tūkstošus.

"Hamās" kontrolētā Gazas Veselības ministrija apgalvo, ka kopš karadarbības atsākšanās ir nogalināti vismaz 200 cilvēku.

Izraēla ir veikusi aviācijas triecienus arī Libānas dienvidos, kur ir izvietoti radikālā grupējuma "Hizbullāh" kaujinieki, kā arī Sīrijas galvaspilsētas Damaskas tuvumā, kur atrodoties ar "Hizbullāh" saistītu grupējumu bāzes.

Izraēlas armija ir noteikusi stingrus pārvietošanās ierobežojumus valsts Ziemeļu apgabala iedzīvotājiem bažās par iespējamo "Hizbullāh" apšaužu pastiprināšanos.

ASV valsts sekretārs Entonijs Blinkens paziņoja, ka pagaidu pamiers netika pagarināts "Hamās" vainas dēļ. ""Hamās" neievēroja saistības, ko bija uzņēmusies. Patiesībā vēl pirms pauzes beigām tā veica nežēlīgu terora aktu Jeruzalemē, nogalinot trīs cilvēkus un ievainojot citus, tostarp amerikāņus.

"Hamās" sāka raķešu apšaudi pirms pamiera beigām. Un, kā jau es teicu, viņi neievēroja saistības, ko uzņēmās attiecībā uz dažu ķīlnieku atbrīvošanu.

Mēs joprojām darām visu iespējamo, lai atbrīvotu visus ķīlniekus," sacīja Blinkens.

Septiņas dienas ilgušā pamiera laikā "Hamās" atbrīvoja 105 ķīlniekus, kurus teroristi sagrāba 7.oktobrī iebrukuma laikā Izraēlā. 81 no bija izraēliešu bērni un sievietes.

Tiek lēsts, ka

"Hamās" gūstā atrodas vēl 136 nolaupītie, no kuriem 125 ir Izraēlas pilsoņi, tostarp 17 sievietes un divi bērni.

Izraēla vēlējās, lai pamiera laikā tiktu atbrīvotas visas sievietes un bērni, taču "Hamās" naktī uz piektdienu iesniegtajā atbrīvojamo ķīlnieku sarakstā bija arī vīrieši, tāpēc izraēlieši paziņoja, ka viņiem tas nav pieņemami.

KONTEKSTS:

Palestīniešu islāmistu grupējuma "Hamās" teroristi 7. oktobra rītā veica negaidītu uzbrukumu no Gazas joslas. Slaktiņā tika nogalināti ap 1400 izraēliešu, galvenokārt civiliedzīvotāji. "Hamās" kaujinieki arī saņēma gūstā vairāk nekā 240 cilvēku un nogādāja Gazas joslā.

Izraēla izsludināja valstī karastāvokli un sāka plašus gaisa un artilērijas triecienus pret "Hamās" objektiem šī grupējuma pārvaldītajā Gazas joslā. Kaujās iesaistīti arī sauszemes spēki. Vairākas nedēļas Izraēla arī īstenoja Gazas joslas pilnīgu blokādi, atslēdzot teritorijai elektrības un ūdens padevi, kā arī ierobežojot humānās palīdzības piegādes.

Kopš oktobra sākuma Gazas joslā iekšēji pārvietoti vismaz 1,1 miljons cilvēku. Liela daļa devušies uz teritorijas dienvidiem, daudzi meklē patvērumu slimnīcās. Konflikta laikā nogalināti arī vismaz 100 ANO darbinieki, kā arī aptuveni 50 žurnālisti.

Izraēla apgalvo, ka cīņas Gazas joslā turpināsies, līdz teroristu grupējums "Hamās" tiks pilnībā iznīcināts, un vaino "Hamās" par slēpšanos aiz civiliedzīvotāju un civilās infrastruktūras vairoga. 

Tikmēr starptautiskā sabiedrība vairākkārt aicinājusi Izraēlu maksimāli izvairīties no civiliedzīvotāju upuriem un Gazas joslā ieviest humānās pauzes.

Pagājušajā nedēļā Izraēla un "Hamās" vienojās par uguns pārtraukšanu uz dažām dienām, to laikā veicot ķīlnieku un ieslodzīto apmaiņu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti