Gazas joslu steidz pamest simtiem ārvalstnieku; neizpratne par robežšķērsošanas kārtību Rafahā

Pēc trīs nedēļas ilgām un mokošām sarunām starp Ēģipti, Izraēlu un "Hamās" vadību trešdien Gazas joslu pameta pirmie cilvēki kopš konflikta saasināšanās. Taču nav skaidrs, kā tiek izvēlētas personas, kurām no kara skartās teritorijas ļauts izbraukt. 

Trešdien robežu esot šķērsojuši 335 ārvalstu pilsoņi, galvenokārt palestīnieši ar dubultpilsonību, daļa starptautisko palīdzības organizāciju "Ārsti bez robežām", Starptautiskā Sarkanā Krusta komitejas  (SSKK) un ANO palīdzības aģentūras Gazā (UNRWA) darbinieki, kā arī 76 smagi ievainoti cilvēki, kas tika nosūtīti uz slimnīcām Ēģiptē, vēstīja ziņu aģentūra AP.

Paredzams, ka ceturtdien līdz dienas beigām no Gazas joslas tiks evakuēti vēl ap 400 cilvēku.

Gazas joslā šobrīd iestrēguši tūkstošiem ārzemnieku, tostarp aptuveni 400 amerikāņu, kuri vēlas izceļot. Saraksts, kurā iekļauti vien daži simti to personu vārdu, kurām trešdien tika atļauts izceļot, raisīja plašas diskusijas.

Tajā bija iekļauti vairāku Eiropas valstu, kā arī Austrālijas, Japānas un Indonēzijas pilsoņi, bet nebija amerikāņu vai kanādiešu. ASV Valsts departaments gan vēlāk apstiprināja, ka dažiem ASV pilsoņiem tomēr ir izdevies šķērsot robežu.

"Neviens nesaprot, kā jūs nokļūstat šajā sarakstā vai kāpēc jūs neesat šajā sarakstā," sacīja kāds ziņu aģentūras AP sastapts vīrietis Rafahas robežpunktā. Viņš Gazas joslu mēģināja pamest kopā ar savu četrus gadus veco dēlu, ASV pilsoni.

Saskaņā ar starptautiskās organizācijas "Ārsti bez robežām" (MSF) datiem Gazas joslā joprojām atrodas vairāk nekā 20 000 ievainoto cilvēku. Organizācija aicina evakuēt vairāk civiliedzīvotāju, pārtraukt uguni un piegādāt vairāk nepieciešamās palīdzības Gazas joslai, kur, pēc ekspertu domām, ir iestājusies humānā krīze.

Trešdienas rītā visā Gazas joslā jau atkal nedarbojās telefonsakari un nebija pieejams internets, kas cilvēku neziņu un neapmierinātību tikai pastiprināja.

"Mēs šodien ieradāmies šeit, pie Ēģiptes robežas, cerot izbraukt no Gazas, bet Kanādas vēstniecība ar mums nevarēja sazināties slikto sakaru dēļ," teica Kanādas pilsonis Asils Šurabs.

Kā Izraēlā, tā arī Ēģiptē ir augsti attīstīti drošības dienesti, kas vēlas pārbaudīt katru, kas Gazas joslu pamet. Cilvēku vārdi, kuriem ļauts šķērsot Rafahas robežu, tiek paziņoti šī kontrolpunkta skaļruņos.

Valstis ar lielu ietekmi Tuvajos Austrumos cenšas panākt, lai to pilsoņi no Gazas joslas varētu izkļūt ātrāk. Britu medijs BBC vērtēja, ka, visticamāk, ietekmīgāko lobiju augšgalā ir Amerika.

Izraēlas mediji arī vēstīja, ka Gazā iesprūduši vairāki Krievijas pilsoņi, tāpēc Maskava, kurai ir labas attiecības ar "Hamās" līderiem, mēģinās panākt, ka priekšroka būs tieši šīs valsts pilsoņiem.

Izraēlas Aizsardzības spēku jaunākā publicētā informācija liecina, ka Gazas joslā šobrīd ir 242 "Hamās" teroristu sagūstītie ķīlnieki. Tas ir par trim cilvēkiem vairāk, nekā ziņots iepriekš.

Aizvadītajā diennaktī neviens no ķīlniekiem netika atbrīvots. Saskaņā ar Izraēlas Ārlietu ministrijas sniegto informāciju lielākā daļa ir Izraēlas pilsoņi, bet aptuveni puse ir ārzemnieki vai cilvēki ar dubultpilsonību.

Tikmēr Izraēlas sauszemes spēki uzsākuši plašāka mēroga cīņas Gazas pilsētas ielās. Tanki un kājnieki sasnieguši Gazas pievārti, taču teroristu grupējuma "Hamās" kaujinieki izrāda sīvu pretestību.

Starptautisko ziņu aģentūru korespondenti, kas atrodas uz vietas, cīņas raksturo kā vienu soli uz priekšu, vienu atpakaļ. Dienas laikā Izraēlas spēki virzās uz priekšu, bet iestājoties tumsai, spēkus atvelk atpakaļ. 

Teroristi izmanto partizānu pilsētvides kaujas taktikas, nelielās grupās uzbrūkot Izraēlas armijas vienībām un uzreiz aizbēgot prom.

"Hamās" kaujiniekiem to paveikt ir īpaši viegli plašo tuneļu sistēmu dēļ, jo, kā pavēstīja Izraēlas armijas pārstāvji, katra kanalizācijas lūka, pagrabs vai noteka var būt potenciāla ieeja tuneļos. 

Lai tos iznīcinātu, Izraēla nakts laikā veic plašas aviācijas un artilērijas apšaudes, kas lēnām dod iespēju sauszemes spēkiem pavirzīties uz priekšu. 

KONTEKSTS:

Palestīniešu islāmistu grupējuma "Hamās" teroristi 7. oktobra rītā veica negaidītu uzbrukumu no Gazas joslas. Slaktiņā tika nogalināti ap 1400 izraēliešu, galvenokārt civiliedzīvotāji.

"Hamās" kaujinieki arīdzan saņēma gūstā vairāk nekā 200 cilvēku un nogādāja Gazas joslā.

Izraēla izsludināja valstī kara stāvokli un sāka plašus gaisa un artilērijas triecienus pret "Hamās" objektiem šī grupējuma pārvaldītajā Gazas joslā. Kaujās iesaistīti arī sauszemes spēki.

Vairākas nedēļas Izraēla arī īstenoja Gazas joslas pilnīgu blokādi, atslēdzot teritorijai elektrības un ūdens padevi. Kopš 21. oktobra Gazā caur Rafahas robežpunktu teritorijas dienvidos no Ēģiptes iebraukušas kravas automašīnas ar starptautisko humāno palīdzību, taču ar to nepietiek, lai palīdzētu visiem Gazas joslas civiliedzīvotājiem. Izraēla aizvien liegusi ievest Gazas joslā ūdens filtrēšanas iekārtas, kā arī degvielu.

Līdz šim Gazas joslā bez mājām palikuši aptuveni 600 tūkstoši cilvēku, liecina ANO dati. "Hamās" kontrolētā Veselības ministrija vēsta, ka kopš oktobra sākuma Izraēlas uzbrukumos Gazas joslā nogalināti 8500 palestīniešu, no kuriem aptuveni 3500 bija bērni un gandrīz 2200 sievietes.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti