Dienas ziņas

Vairāk nekā simt gultu nosūta uz Ukrainu

Dienas ziņas

Somijas skolā audzēknis šauj uz vienaudžiem

Gazas joslā triecienā nogalināti palīdzības misijas darbinieki

Pieprasa Izraēlai atbildēt par nāvējošo uzbrukumu palīdzības darbiniekiem Gazas joslā

Starptautiskā sabiedrība nosodījusi vismaz septiņu palīdzības darbinieku bojāeju Izraēlas uzlidojumā Gazas joslā. Izraēla sola veikt notikušā izmeklēšanu. Uzbrukums kārtējo reizi apliecinājis civiliedzīvotāju un palīdzības darbinieku neaizsargātību karā, kas ilgst jau gandrīz sešus mēnešus. Tikmēr Irāna ir piedraudējusi atriebties par Izraēlas nāvējošo uzbrukumu islāma republikas diplomātiskajam kompleksam Sīrijas galvaspilsētā Damaskā.

Pieprasa Izraēlai atbildēt par nāvējošo uzbrukumu palīdzības darbiniekiem Gazas joslā
00:00 / 00:00

ASV bāzētā starptautiskā palīdzības organizācija "World Central Kitchen" otrdien paziņoja, ka tās darbiniekus nogalināja Izraēlas armijas mērķētā aviācijas triecienā Gazas joslas centrālajā daļā.

 Lai arī auto bija aprīkots ar bruņām un arī darbinieki bija bruņuvestēs, tas viņus neglāba.

Uzlidojums noticis brīdī, kad organizācijas darbinieki vairākos transportlīdzekļos ar "World Central Kitchen" logo pameta noliktavu, kur bija izkrautas vairāk nekā 100 tonnas pārtikas, ko pa jūru piegādāja no Kipras.

Organizācija apgalvo, ka autotransporta kolonnas pārvietošanās bija saskaņota ar Izraēlas armiju, taču nezināmu iemeslu dēļ tā piedzīvoja uzbrukumu.

ANO Pasaules pārtikas organizācija ziņo ka pārtikas misija, kas iekļuva nāvējošajā uzlidojumā, bija saskaņota ar abām karojošajām pusēm un auto bija marķēts, lai to jau no tālienes varētu atpazīt.

Nogalināto vidū bija Polijas, ASV, Kanādas, Lielbritānijas un Austrālijas pilsoņi. Pēc notikušā "World Central Kitchen" nolēma uz laiku pārtraukt darbu Gazas joslā.

Šī organizācija bija liels palīgs karadarbības zonā palikušajiem civiliedzīvotājiem, jo no pērnā oktobra izsniegusi vairāk nekā 42 miljonus porciju.

Organizācijas vadītāja Erina Gora paziņoja, ka notikušais nebija uzbrukums tikai "World Central Kitchen", bet visām humānās palīdzības organizācijām, kas dara visu, lai palīdzētu Gazas iedzīvotājiem, kuri kara dēļ cieš no pārtikas un citu pirmās nepieciešamības lietu trūkuma.

Karadarbībā Gazas joslā iesaistītas simtiem dažādas humānās palīdzības organizācijas un tūkstošiem to darbinieku. Pēc BBC apkopotās informācijas Gazas joslā kopš oktobra bojā gājuši 196 palīdzības darbinieki.

Izraēlas bruņotie spēki paziņoja, ka "augstākajā līmenī veic rūpīgu pārbaudi, lai noskaidrotu šī traģiskā incidenta apstākļus", un piebilda, ka "cieši sadarbojas ar "World Central Kitchen"", lai sniegtu humāno palīdzību Gazas joslas civiliedzīvotājiem.

"Mēs rūpīgi pārbaudām notikušā apstākļus, lai saprastu kas un kā notika. Tiks uzsākta izmeklēšana, lai pārbaudītu šo nopietno incidentu. Tas ļaus samazināt risku, lai tādi notikumi vairs neatkārtotos," pavēstīja Izraēlas armijas pārstāvis Daniels Hagari.

ASV ir aicinājušas Izraēlu nekavējoties izmeklēt notikušā apstākļus. Austrālijas premjerministrs Entonijs Albanīzs paziņoja, ka Kanbera sagaida vainīgo saukšanu pie atbildības.

"Mēs sazināmies ar Izraēlas vēstnieku, lai pieprasītu atbildību. Ir prātam neaptverami, ka kāds, kas dodas sniegt palīdzību un humāno palīdzību, varētu zaudēt savu dzīvību. Tā ir traģēdija, kurai nevajadzēja notikt," paziņoja Albanīzs.

Savukārt ANO īpašais ziņotājs cilvēktiesību un terorisma apkarošanas jautājumos Bens Sols apšaubīja, ka Izraēla tiešām veiks neatkarīgu izmeklēšanu par uzlidojumu.

"Izraēla ir bēdīgi slavena ar to, ka neveic neatkarīgas un objektīvas izmeklēšanas par savas armijas izdarītajiem pārkāpumiem. Un tā gandrīz nekad nesauc pie atbildības savus karavīrus, kas ir apsūdzēti kara noziegumos vai citos nopietnos starptautisko tiesību pārkāpumos. Tā ir sava veida nesodāmība, kas turpinās jau daudzus gadu desmitus, un tas neattiecas tikai uz pašreizējo konfliktu, bet arī uz iepriekšējiem konfliktiem. Tāpēc, manuprāt, ir diezgan veltīgi cerēt, ka Izraēla veiks nopietnu un objektīvu izmeklēšanu pret saviem cilvēkiem un sauks viņus pie atbildības," Sols sacīja intervijā telekanālam "Al Jazeera".

Notikušais vēl vairāk apgrūtinās humānās palīdzības piegādes Gazai, jo pēc "World Kitchen Center" lēmuma pārtraukt darbību kara zonā nav skaidrs, vai turpināsies palīdzības piegādes pa nesen atklāto jūras ceļu no Kipras.

Humanitārā situācija Gazā ir ļoti smaga. ANO apgalvo, ka vismaz 576 tūkstoši cilvēku atrodas uz bada sliekšņa.

KONTEKSTS:

2023. gada 7. oktobrī "Hamās" sarīkoja slaktiņu Izraēlā, noslepkavojot ap 1200 cilvēku, no kuriem absolūtais vairākums bija civilpersonas. Vēl aptuveni 250 cilvēkus, tajā skaitā sievietes, bērnus un sirmgalvjus, teroristi sagrāba par ķīlniekiem un aizveda uz Gazas joslu.

Izraēla izsludināja valstī karastāvokli un sāka plašus gaisa un artilērijas triecienus, kā arī sauszemes operāciju pret "Hamās" objektiem šī grupējuma pārvaldītajā Gazas joslā, kā arī pastiprināja militārās darbības Jordānas rietumkrastā.

Līdz šim Gazas joslā bojā gājuši vairāk nekā 30 tūkstoši cilvēku, lielākoties sievietes un bērni, liecina "Hamās" pārvaldītās Veselības ministrijas dati, un ANO brīdinājusi par tur pieaugošajiem bada draudiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti