Laikraksts: Izraēla vairāk nekā gadu zināja par «Hamās» uzbrukuma plāniem

Vairāk nekā gadu pirms 7. oktobrī notikušā Gazas joslā valdošā palestīniešu kaujinieku grupējuma "Hamās" zvērīgā uzbrukuma Izraēlas amatpersonu rīcībā nonāca dokuments, kurā bija aprakstīti "Hamās" kaujinieku plāni, atsaucoties uz dokumentiem, e-pasta vēstulēm un intervijām, vēstīja laikraksts "The New York Times" (NYT).

Apmēram 40 lappušu dokumentā gan nebija minēts plānotā uzbrukuma datums, tomēr "punktu pēc punkta" aprakstīts tāda veida iebrukums, kādu "Hamās" oktobrī īstenoja Izraēlā, ziņoja NYT, kura rīcībā ir dokumenta tulkojums.

Izraēlas armijas un izlūkošanas amatpersonas plānu neņēma vērā, secinot, ka "Hamās" tā izpilde būtu par sarežģītu, vēsta NYT.

Dokumentā, kuram Izraēlas varasiestādes izmanto segvārdu "Jērikas mūris", detalizēti aprakstīts uzbrukums nocietinājumiem ap Gazas joslu, Izraēlas pilsētu pārņemšana un uzbrukšana nozīmīgākajām militārajām bāzēm. Plānu "Hamās" precīzi izpildīja 7. oktobrī, ziņoja laikraksts.

7. oktobrī "Hamās" sarīkoja slaktiņu Izraēlā, noslepkavojot vairāk nekā 1200 cilvēku, no kuriem absolūtais vairākums bija civiliedzīvotāji. Vēl aptuveni 240 cilvēkus, tajā skaitā sievietes, bērnus un sirmgalvjus, teroristi sagrāba par ķīlniekiem un aizveda uz Gazas joslu.

Piedzīvojot plašāko uzbrukumu kopš valsts dibināšanas 1948. gadā, Izraēla uz "Hamās" uzbrukumu reaģēja, uzsākot Gazas joslas masveida bombardēšanu, bet vēlāk izvērsa arī sauszemes operāciju. Izraēla piektdien pārtrauca nepilnu nedēļu ilgušo pamieru un atsāka intensīvu operāciju Gazas joslā.

"Hamās" uzbrukuma izdošanās lielā mērā tiek uzskatīta par Izraēlas izlūkdienestu neveiksmi.

Pēc oktobra uzbrukuma vairākas augsta ranga aizsardzības un drošības amatpersonas uzņēmās noteiktu atbildību par kļūmēm, kas ļāva "Hamās" īstenot uzbrukumu.

Izraēlas premjerministrs Benjamins Netanjahu tika kritizēts, jo sociālo mediju ierakstā, kuru vēlāk izdzēsa, apsūdzēja drošības institūciju vadītājus par to, ka laikus nebrīdināja valdības vadītāju.

Netanjahu tolaik paziņoja, ka visas aizsardzības amatpersonas "Hamās" apdraudējumu vērtēja kā savaldītu.

NYT ziņo, ka "Jērikas mūris" plaši tika izplatīts Izraēlas armijas un izlūkošanas vadītāju starpā, tomēr nav skaidrs, vai tas nonāca Netanjahu un citu politisko līderu uzmanības lokā.

KONTEKSTS:

Palestīniešu islāmistu grupējuma "Hamās" teroristi 7. oktobra rītā veica negaidītu uzbrukumu no Gazas joslas. Slaktiņā tika nogalināti ap 1400 izraēliešu, galvenokārt civiliedzīvotāji. "Hamās" kaujinieki arī saņēma gūstā vairāk nekā 240 cilvēku un nogādāja Gazas joslā.

Izraēla izsludināja valstī karastāvokli un sāka plašus gaisa un artilērijas triecienus pret "Hamās" objektiem šī grupējuma pārvaldītajā Gazas joslā. Kaujās iesaistīti arī sauszemes spēki. Vairākas nedēļas Izraēla arī īstenoja Gazas joslas pilnīgu blokādi, atslēdzot teritorijai elektrības un ūdens padevi, kā arī ierobežojot humānās palīdzības piegādes.

Kopš oktobra sākuma Gazas joslā iekšēji pārvietoti vismaz 1,1 miljons cilvēku. Liela daļa devušies uz teritorijas dienvidiem, daudzi meklē patvērumu slimnīcās. Konflikta laikā nogalināti arī vismaz 100 ANO darbinieki, kā arī aptuveni 50 žurnālisti.

Izraēla apgalvo, ka cīņas Gazas joslā turpināsies, līdz teroristu grupējums "Hamās" tiks pilnībā iznīcināts, un vaino "Hamās" par slēpšanos aiz civiliedzīvotāju un civilās infrastruktūras vairoga. 

Tikmēr starptautiskā sabiedrība vairākkārt aicinājusi Izraēlu maksimāli izvairīties no civiliedzīvotāju upuriem un Gazas joslā ieviest humānās pauzes.

Pagājušajā nedēļā Izraēla un "Hamās" vienojās par uguns pārtraukšanu uz dažām dienām, to laikā veicot ķīlnieku un ieslodzīto apmaiņu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti