Rīta Panorāma

Krievijas uzbrukumos Ukrainā atkal iet bojā civiliedzīvotāji

Rīta Panorāma

Zinātnieki brīdina par sasilšanas postošo ietekmi uz jūru ekosistēmu

Blinkens aicina Izraēlu veidot drošības zonas Gazas joslā

Blinkens aicina Izraēlu veidot drošības zonas Gazas joslā

Amerikas Savienoto Valstu valsts sekretārs Entonijs Blinkens aicinājis Izraēlu izveidot drošības zonas Gazas joslā. Tas varētu pasargāt palestīniešu civiliedzīvotājus pēc cīņas atsākšanas ar "Hamās" grupējumu.  

Blinkens vizītes laikā Izraēlā un Rietumkrastā uzsvēra, ka turpinās atbalstīt Izraēlas tiesības aizsargāties no teroristu vardarbības saskaņā ar starptautiskajām humanitārajām tiesībām, taču jādara viss iespējamais, lai izvairītos no civiliedzīvotāju upuriem.

Nepieciešams skaidri un precīzi noteikt zonas un vietas Gazas joslas dienvidos un centrālajā daļā, kur cilvēki varētu būt drošībā un  pasargāti no kaujām.

Blinkens arī aicināja abas karojošas puses pagarināt pamieru, kura laikā notikušas ķīlnieku un cietumnieku apmaiņas un humānās palīdzības piegādes Gazas joslai.

Uguns pārtraukšanas režīms ir spēkā jau septiņas dienas, un pagaidām nav skaidrs, vai tas piektdien tiks pagarināts. Ceturtdien palestīniešu grupējums atbrīvoja vēl astoņus izraēliešu ķīlniekus, tai skaitā Urugvajas, Meksikas un Krievijas dubultpilsoņus, savukārt Izraēla solīja no cietumiem atbrīvot vēl 30 palestīniešu. 

KONTEKSTS:

Palestīniešu islāmistu grupējuma "Hamās" teroristi 7. oktobra rītā veica negaidītu uzbrukumu no Gazas joslas. Slaktiņā tika nogalināti ap 1400 izraēliešu, galvenokārt civiliedzīvotāji. "Hamās" kaujinieki arī saņēma gūstā vairāk nekā 240 cilvēku un nogādāja Gazas joslā.

Izraēla izsludināja valstī karastāvokli un sāka plašus gaisa un artilērijas triecienus pret "Hamās" objektiem šī grupējuma pārvaldītajā Gazas joslā. Kaujās iesaistīti arī sauszemes spēki. Vairākas nedēļas Izraēla arī īstenoja Gazas joslas pilnīgu blokādi, atslēdzot teritorijai elektrības un ūdens padevi, kā arī ierobežojot humānās palīdzības piegādes.

Kopš oktobra sākuma Gazas joslā iekšēji pārvietoti vismaz 1,1 miljons cilvēku. Liela daļa devušies uz teritorijas dienvidiem, daudzi meklē patvērumu slimnīcās. Konflikta laikā nogalināti arī vismaz 100 ANO darbinieki, kā arī aptuveni 50 žurnālisti.

Izraēla apgalvo, ka cīņas Gazas joslā turpināsies, līdz teroristu grupējums "Hamās" tiks pilnībā iznīcināts, un vaino "Hamās" par slēpšanos aiz civiliedzīvotāju un civilās infrastruktūras vairoga. 

Tikmēr starptautiskā sabiedrība vairākkārt aicinājusi Izraēlu maksimāli izvairīties no civiliedzīvotāju upuriem un Gazas joslā ieviest humānās pauzes.

Pagājušajā nedēļā Izraēla un "Hamās" vienojās par uguns pārtraukšanu uz dažām dienām, to laikā veicot ķīlnieku un ieslodzīto apmaiņu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti