Sporta studija

Naivs Jautājums: Kāpēc EČ daiļslidošanā nenotiek Rīgā?

Sporta studija

Mārtiņš Sesks iejūtas rallija reportiera ādā

Deniss Vasiļjevs EČ daiļslidošanā – reportāža no Lietuvas

Daiļslidošanas ģimenes Eiropas čempionāts: uz ledus dailē atplaukst citkārt vienpatīgie sportisti

Daiļslidošana ir sports, bet unikāls sports, ko vairums līdzjutēju vēro tieši estētiskā baudījuma dēļ. Protams, ir arī skatītāji, kuri skaita apgriezienus lēcienā un citas tehniskas nianses, taču pāri visam tomēr ir daile. Teju nedēļas garumā Latvijas Televīzijā varēja baudīt Eiropas čempionātu – lielisku notikumu visai daiļslidošanas ģimenei, kur līdzjutēji sajutās iederīgi līdzās sportistiem.

Vērienīgā mēroga pasākums risinājās tepat trīsarpus stundu brauciena attālumā Kauņā, bet ne Latvijā, kas mazliet kremt. Denisu Vasiļjevu un Sofju Stepčenko rīkotāji uzaicināja arī uz paraugdemonstrējumiem, kas kārtējo reizi pierāda, ka Latvijas labākie meistari spēj sajūsmināt gan līdzjutējus, gan tiesnešus.

Latvijas labākajam daiļslidotājam Vasiļjevam ļoti patīk baudīt citas mākslas un atrast kaut ko pielietojamu savā sporta veidā. Mūsu un arī pasaules zvaigznei Vasiļjevam čempionāts Kauņā bija īpašs – tieši te daugavpilietis pirms 15 gadiem pirmo reizi startēja ārpus Latvijas.

"Kad biju mazs, neko vēl nesapratu. Man daiļslidošana bija tāda, ka es nemaz nezināju, ko es šeit daru," pastāstīja Deniss. "Šodien, kad es esmu izaudzis, tas atgādina labus un sliktus piedzīvojumus arī ārpus daiļslidošanas par tiem 15 gadiem."

Vasiļjeva treneris Stefans Lambjēls uzsver, ka Deniss 24 gadu vecumā ir sportista karjeras pilnbriedā, kad jāsasniedz maksimums.

"Šajā dzīves posmā 24–25 gados, atceros no sevis, tas ir brīdis, kad fiziski esi stiprāks, tu zini, ko vēlies, viss ir balansā," sacīja Lambjēls. "Denisam no šī brīža ir jāpaņem labākais, lai to parādītu, jo viņš ir dzīvē labākajā formā."

Daiļslidošana prasa ieguldīt ļoti daudz darba, kas ir samērojams ar ikdienā jebkurā citā profesijā ieguldīto laiku, pastāstīja daiļslidošanas trenere Olga Kovaļkova.

"Speciālā fiziskā sagatavotība, vispārējā fiziskā sagatavotība, horeogrāfija, visi tie džezi, iesildīšanās, atsildīšanās. Teikšu tā – profesionālais sports ir tas pats, kas profesija," uzsvēra trenere Kovaļkova. "Tu ej uz darbu astoņas stundas, viņi trenējas astoņas stundas."

Treniņu darba stundas lielākoties aizrit vienatnē, kā rezultātā lielākā daļa daiļslidotāju ir vienpatņi, kuri atplaukst vien uz ledus.

Tur sportisti paņem katru enerģijas lādiņu, ko dod starmeši, ledus un skatītāji. Paša sniegums uz ledus pēc pēdējā akorda ir smaidam maznozīmīgs.

"Aktiermeistarība laikam. Viņi trenējas pie spoguļa, kā izskatīsies. Tā ir!" daiļslidotāju rūpes par savu tēlu raksturoja trenere Kovaļkova. "Kurš skatītājs grib redzēt kaut kādu šķību seju, ka kaut kas nav izdevies vai nepatīk? Pat ja viņiem kaut kas sāp, viņi nedrīkst rādīt, ka viņiem sāp."

Vasiļjevs neuzskata sevi par tik lielu vienpati, lai izvairītos no sabiedrības, taču viņš vēlas daudz laika pavadīt ar sevi pasaules izprašanai.

"Man ļoti patīk lasīt grāmatas. Nav tā, ka nepatiktu dzīvot sociālās kompānijās, bet man ir nepieciešams daudz laika, lai es apspriestos ar sevi, kas notiek," pastāstīja Deniss. "Vispār es dzīvoju ļoti daudz savā galvā, bet tas nav tikai sporta dēļ. Man ir liela vēlme saprast pasauli un redzēt to caur savu prizmu."

Deniss Vasiļjevs iesildās Eiropas čempionātā
Deniss Vasiļjevs iesildās Eiropas čempionātā

Deniss ir daiļslidotājs ar savu rutīnu pirms iziešanas uz ledus. Iesildīšanās laukumā viņu neredzēt – katru reizi tiek atrasts pašam savs stūrītis. Daiļslidotāji ir vispusīgi sportisti – iedosi bumbu, mierīgi var spēlēt basketbolu, iedosi nūju, arī hokejā, florbolā vai jebkurā citā sporta veidā daiļslidotājs nepazustu.

Sava ķermeņa izprašanā Deniss ir iecienījis pat dažādas jaukto cīņu mākslas.

"Es to daru jau piecus gadus. Tas [aizraušanās ar cīņu mākslām] sākās jau ar Stefanu Lambjēlu, bet viņam tas nepatika, jo tas darīja sāpes pēc tam. Tomēr ir ļoti daudz kas nepieciešams no citām mākslām, kas ir saistīts," uzsvēra Vasiļjevs. "Piemēram, kad man jāizdara lēciens, tam nepieciešams ļoti daudz enerģijas ļoti īsā laikā. Mēs strādājam drusciņ ārpus kastes – vismaz savā galvā un uzskatos. Cīņu mākslas ļoti labi palīdz atrast to asumu."

Vasiļjeva treneris Lambjēls sportista aizraušanos novērtē atzinīgi. 

"Deniss mīl caur cīņas mākslām iegūt cīnītāja raksturu, viņš vairāk iepazīst sevi," paskaidroja Lambjēls. "Caur tām viņš iegūst agresivitāti savu mērķu sasniegšanai. Denisam tā ir viena no lietām, kas ļauj viņam sevi realizēt."

Daiļslidotāji ir vienkārši patīkami cilvēki – sadzīvē vienkārši, pat mazliet kautrīgi, kas eksplodē ledus laukumā.

Vasiļjevam ir līdzjutēji visā pasaulē, un katrās lielajās sacensībās daugavpilietis atrod laiku, lai tiktos ar viņiem. Arī Kauņā desmitos sestdienas rītā paprāvs līdzjutēju pūlis izprašņāja Denisu īpašā pasākumā.

"Tā ir fanu pasaule, un viņi to dara tā, kā viņi to dara. Es pat nezinu, kā tas notiek," atzina Vasiļjevs. "Tomēr katru reizi viņi organizē šādu pasākumu ļoti labi. Ir ļoti patīkami piedalīties."

Līdzjutēju pašorganizēšanās šādām tikšanās reizēm tikai parāda, ko pasaules daiļslidošanā nozīmē Deniss Vasiļjevs. Līdzjutējiem ir īpašas sociālo tīklu grupas, kur vienojas par visiem derīgu tikšanās laiku, bet tālāk vietu un laiku jau paziņo Denisa komandai. Sevis pasniegšana, sarunu saturs ir tik filosofisks, ka Denisu salīdzina ar grieķu filosofu Platonu.

Šogad pasaules čempionātā un 2026. gada olimpiskajās spēlēs Latvijas ledus daiļslidošanas filosofs Vasiļjevs grib sasniegt savu maksimumu.

"Baudiet daiļslidošanu, nāciet izprast slidojumu, drusciņ saprast, kas tas ir," jaunus līdzjutējus aicināja Vasiļjevs. "Iedvesmojieties no mākslas, kas nāk no tā. Sports ir sports, bet tur ir ļoti daudz skaistuma. Pārvariet sevi."

Savukārt trenere Kovaļkova atgādina, ka daiļslidošanā visi ir viena ģimene.

"Kad no ISU, no Starptautiskās federācijas nāk vēstules, tur nekad nav uzrakstīts "Dear friends" [mīļie draugi]. Vienmēr ir rakstīts "Dear skating family!" Slidošanas ģimene. Mēs reāli esam ģimene, mēs visi zinām viens otru, mēs visi zinām tos bērnus, tiesnešus un trenerus."

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti