Volejbolam ne vieglākajos laikos svētku noskaņā sezonu sāk Superkausa izcīņā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Pērnajā sezonā labākie Latvijas volejbola klubi gan vīriešu, gan sieviešu konkurencē sestdien tiksies sezonas atklāšanas svētkos, aizvadot Superkausa izcīņu. Tā ir viena spēle, kur uzvarētāju komanda jau pirmajā sezonas oficiālajā spēlē iegūst trofeju. Latvijas vīriešu klubu volejbols šobrīd piedzīvo pārmaiņas un ne tos vieglākos laikus, arī sieviešu volejbolā situācija nav izcila, taču vismaz pirmajā acu uzmetienā tā tomēr šķiet nedaudz labāka.

ĪSUMĀ:

  • Valsts čempioniem vīriešu konkurencē "Jēkabpils Lūšiem" pāris gados nomainās teju viss sastāvs. 
  • "RTU Robežsardze/Jūrmala" darbojas pusprofesionālā režīmā, spēlētājiem jādomā arī par iztikas pelnīšanu un darbu.
  • Sievietēm RVS/LU pēc Latvijas izlases trenera piesaistīšanas izveido divus sastāvus ar atšķirīgiem mērķiem.
  • VK "Jelgava" volejbolistēm vēl bijis maz treniņu, komanda apņēmusies būt konkurētspējīga.

Gatavojoties jaunajai sezonai, Latvijas čempionus "Jēkabpils Lūšus" skāra ļoti nopietnas pārmaiņas, komandu atstājot sešiem pamatsastāva volejbolistiem. Uz ārzemēm devušies Jānis Medenis, Vladislavs Blumbergs un Pāvels Jemeļjanovs, savukārt vēl trīs spēlētāji pievienojušies Daugavpils komandai. "Lūšu" sastāva pārmaiņas divu gadu griezumā ir vēl dramatiskākas, būtībā nomainoties visai komandai. Vēl 2021. gada pavasarī šī komanda izskatījās pilnīgi citāda – tās sastāvā bija visi trīs iepriekš minētie volejbolisti, tāpat arī Latvijas izlases spēlētāji Kristaps Šmits, Edvīns Skrūders, Gustavs Freimanis, Kristers Dardzāns. Jaunajā sezonā neviens no viņiem "Lūšu" kreklu mugurā nevilks.

"Lūši" ir piesaistījuši cēlāju Jāni Jansonu, kurš atrodas izlases redzeslokā. Tāpat piesaistīta virkne jauno volejbolistu, komandas galvenajam trenerim Mārcim Obrumanam atzīstot, ka šovasar darbs bijis grūtāks nekā parasti.

"Iepriekšējos gados kodols palika viens un tas pats. Kad kāds nāca klāt, tad šis spēlētājs treniņos ļoti ātri varēja saprast mūsu stilu, mūsu spēles modeli. Spēlētāji palīdzēja, pamācīja, arī man bija vieglāk. Ir 3–4 spēlētāji, kuri visu zina no A līdz Z, bet ar jaunajiem, kamēr viss šis ritenis iegriežas, tā ir lielākā problēma. Varbūt pat ne problēma, bet tam vajag laiku," pastāstīja Obrumans, norādot, ka spēles kvalitāte sezonas pašā ievadā, visticamāk, nebūs tik augsta, taču viņš cer, ka nebūs vajadzīgs ļoti ilgs ieskriešanās laiks, lai komanda sasniegtu savu īsto potenciālu.

Latvijā volejbols ir tradīcijām bagāts sporta veids, bet šobrīd vismaz vietējā klubu līmenī nav paši spožākie laiki –

drīz pēc Superkausa sāksies Baltijas meistarlīga, sacenšoties Latvijas un Igaunijas klubiem. Vīriešiem šajā līmenī Latviju šogad pārstāvēs tikai trīs klubi – šosezon augstākajā līmenī nestartēs Jelgavas komanda, turklāt arī Jēkabpilī vienubrīd tika apsvērta iespēja nestartēt augstākajā līgā, bet gan Nacionālajā jeb pēc spēka otrajā Latvijas līgā, tiesa, tas nebija saistīts ar finanšu apsvērumiem.

"No tā sastāva, kas bija pirms diviem gadiem, faktiski aizgājuši 11 vai 12 spēlētāji, kas ir liels zaudējums jebkurai komandai. Konkurētspējīgi puiši, un nav tik daudz, kas tik īsā laikā viņus var nomainīt, un arī mums viņu [spēlētāju] tik daudz nebija. Jūlija beigās tāds variants [nespēlēt Baltijas līgā] pastāvēja, bet tas bija tikai spēlētāju trūkuma dēļ," sarunā ar LSM.lv uzsvēra "Lūšu" treneris.

Obrumans nepiekrīt mediju publikācijās paustajam viedoklim, ka Latvijas klubu volejbolā šobrīd pienācis zemākais punkts – treneris to raksturo kā paaudžu maiņu,

iepriekšējiem līderiem dodoties uz stiprākiem klubiem un līgām, viņu vietā pamazām ienākot jaunajiem spēlētājiem, arī "Lūšos" iesaistoties virknei 2004. un 2005. gadā dzimušajiem spēlētājiem. Tiesa, viņš nenoliedz, ka laiki ir grūti.

Zināmas pārmaiņas notikušas arī otrā Latvijas vīru volejbola flagmanī "RTU Robežsardze/Jūrmala" komandā. Salīdzinājumā ar Jēkabpili – Jūrmalas pilsētā bāzētajai komandai lielos vilcienos izdevies paturēt sastāva kodolu, taču arī viņiem vismaz sezonas sākumā būs būtiski iztrūkumi, jo rudenī laukumā nedosies cēlājs Vladimirs Visockis un viens no komandas uzbrukuma līderiem Aleksandrs Avdejevs.

"RTU Robežsardze/Jūrmala" ilggadējais treneris Raimonds Vilde norādīja, ka klubs darbojas pusprofesionālā režīmā, savukārt spēlētājiem jādomā par iztikas pelnīšanu un darbu, tapēc var rasties grūtības atvēlēt enerģiju volejbolam. Arī traumas ir nepielūdzamas un sportistus nesaudzē.

"Puišiem vairāk bija jāpievēršas darbam, ir arī traumas. Grūti tādu režīmu izturēt, bet mums katru dienu ir jātrenējas. Jūlija otrajā pusē jau sākām darboties. Nebija uzreiz visi, bet pakāpeniski strādājām. Nu jau divus mēnešus būsim strādājuši, pat nedaudz vairāk," stāstīja Vilde.

Arī "RTU Robežsardze/Jūrmala" piesaistījusi jaunos spēlētājus, kuri par vietu sastāvā konkurēs treniņos.

"Ir centīgi, un tas jau ir pats galvenais. Puikas grib strādāt un cenšas treniņos," uzsvēra Vilde. "Ja kārtīgi strādās un tam veltīs maksimālu atdevi, tad arī būs progress. Pagaidām vēl pietrūkst pieredzes. Mums ir divi jauni cēlāji, ceru, ka viņi progresēs. Dosim iespējas, un tad katram pašam sevi jāparāda."

Zināmākais no "RTU Robežsardze/Jūrmala" pastiprinājumiem starpsezonā ir libero pozīcijas spēlētājs Kaspars Kronbergs. Gados jaunais volejbolists šogad kļuva par pamatsastāva libero izlasē. Lai arī sākums bija nepārliecinošs, vasaras gaitā Kronbergs ievērojami progresēja, iejūtoties izlašu līmenī. Vilde uzsvēra, ka jaunajam spēlētājam ir svarīgi spēlēt, savukārt spēlēšana komandā un Baltijas līgā sniegs tik ļoti nepieciešamo pieredzi gana augsta līmeņa pieaugušo volejbolā.

Vērtējot Superkausu, Vilde piekrīt "Lūšu" trenera viedoklim, norādot, ka spēles kvalitāte, visticamāk, nebūs tik augsta.

"Superkauss tomēr ir tāds šova elements, komandas vēl nav īsti gatavas. Visi pamazām tikai iešūpojas, mums arī pārbaudes spēļu bija diezgan maz. Kaut cik gatavi esam, bet simtprocentīgi, protams, ne. Es uz to skatos kā uz tādu sezonas atklāšanu, ir arī tituls, ko izcīnīt," sacīja pieredzējušais speciālists.

Pirms vīriem laukumā dosies arī sieviešu komandas, par dāmu Superkausu sacenšoties Rīgas Volejbola skolas/Latvijas Universitātes (RVS/LU) un VK "Jelgava" volejbolistēm. Abas vienības ir Latvijā vadošās komandas, pulcējot konkurētspējīgu sastāvu ne tikai spēlēm pašu mājās – abām vienībām ir gana lielas ambīcijas arī Baltijas līgā.

Dāmu komandām gatavošanās sezonai bijusi nedaudz sarežģītāka, jo augusta beigās un septembra sākumā volejbolistes bija aizņemtas izlasē Eiropas čempionāta kvalifikācijā.

RVS/LU ir piesaistījusi jauno Latvijas izlases treneri, itāļu speciālistu Danieli Kaprioti, kā rezultātā bijušas rokādes arī treneru korpusā.

"Paldies federācijai, ka varējām vienoties. Šo speciālistu piesaistījām, izmantojot Starptautiskās Volejbola federācijas (FIVB) programmu, kas paredz, ka viņam šo pirmo gadu jābūt uz vietas [Latvijā]," pastāstīja RVS/LU menedžeris Kristaps Čerņavskis. "Tā kā esam izlases bāzes klubs, nonācām pie secinājuma, ka būtu loģiski, ja viņš strādātu pie mums. Galvenā doma bija turpināt darba procesu tāpat, kā tas notiek izlasē. Komandas ilggadējie treneri Andrejs Odinokovs un Pāvels Seļivanovs nebūs viņa asistenti galvenajā komandā. Mums ir daudz jaunu, perspektīvu spēlētāju, tāpēc būs divas pieaugušo komandas – Daniele strādās ar galveno komandu, savukārt Andrejs un Pāvels strādās ar "RVS Juniores" komandu Nacionālajā līgā."

Starpsezonā RVS/LU noturēja savu kodolu, taču divas no līderēm – Vlada Pridatko un Lāsma Ozola – devušās uz ārzemēm,

tiesa, vietā piesaistītas divas citas izlases spēlētājas – Megija Dambrehte un Anna Rīta.

"Meitenes pašas izteica vēlmi darboties nedaudz augstākā līmenī. Varbūt viņas saredz labākas perspektīvas no mūsu komandas tālāk iekļūt kādā ārzemju klubā. Runājot par sezonu, Baltijas līgā reāls mērķis būtu atrasties vismaz medaļās. Pagājušajā sezonā nesanāca, bet iepriekšējos gados izcīnījām medaļas," par kluba ambīcijām stāstīja Čerņavskis, norādot, ka galvenā prioritāte tik un tā ir audzināt kvalitatīvas spēlētājas, kāpinot Latvijas sieviešu volejbola līmeni.

Arī VK "Jelgava" notikušas pārmaiņas, kluba galvenā trenera amatā stājoties Edmundam Pūliņam. Tāpat kā pretiniecēm, arī Jelgavas komandai starpsezonā ir izdevies saglabāt sastāva kodolu, taču komandai ir bijis vajadzīgs adaptācijas laiks citam pie cita – trenerim aprast ar spēlētājām un otrādi, taču to bijis grūti izdarīt, jo līdz šim bijis maz treniņu.

"Mums bijuši tikai astoņi treniņi ar bumbām. Neesam profesionāls klubs, savukārt zālē pieejami laiki tikai diviem treniņiem nedēļā. Meklējam risinājumus, lai nedēļā vēl vismaz vienu treniņu pieliktu klāt. Ir versijas, kā to izdarīt, bet ar zāles pieejamību ir problēmas," visai sarežģīto treniņprocesa organizāciju raksturoja treneris Pūliņš.

Mazā treniņu skaita dēļ VK "Jelgava" treneris komandas izpildījumā prognozē arī kādas vienkāršākas kļūdas, ko var norakstīt tieši uz nepietiekamu saspēlēšanos.

"Mums ir jauna cēlāja un visiem ir jāpiešaujas – cēlājai pie uzbrucējām un otrādi. Grūti teikt. Mums ir bijuši divi pārbaudes turnīri, katrā no tiem spēlēja citas meitenes. Apmēram ir priekšstats, ko un kā varam izdarīt. Ir sajūta, ka būsim konkurētspējīgi. Ambīcijas klubam nemainās – gadu gadiem Jelgava ir viens no vadošajiem klubiem. Latvijas līmenī čempionu tituls, Latvijas kauss vai vismaz fināls. Baltijā gribētos iekļūt četriniekā, tas ir pirmais sasniedzamais mērķis," teica treneris.

Spēles starp abām dāmu komandām pēdējā laikā bijušas gana sīvas un saspringtas, arī šajā reizē var prognozēt pat visus piecus setus.

Dāmu Superkausa fināls Jūrmalas Valsts ģimnāzijas laukumā sāksies plkst. 16, bet vīriešu fināls plkst. 19. Oktobrī sākas arī Baltijas līga, kur sieviešu sacensībās Latviju pārstāvēs četras vienības.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti