Panorāma

"Prāta vētra" Rīgā noslēdz tūri

Panorāma

Zemessargi Alojā mācās karot pret "zaļajiem cilvēciņiem"

Gatavojas Daugavas stadiona rekonstrukcijai

Plānotā «Daugavas» stadiona rekonstrukcija arvien bez ideāla risinājuma

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Jau vairākus gadu desmitus sporta sabiedrībā virmo vajadzība pēc ietilpīga Latvijas nacionālā stadiona. Kopš 1958.gada par tādu kalpojis "Daugavas" stadions, kura vairākas daļas pašlaik ir novecojušas un atrodas pat avārijas stāvoklī. Neliels cerību stariņš ir iespēja stadiona atjaunošanai saņemt Eiropas fondu līdzekļus, taču paliek jautājums par pārbūves funkcionālo lietderību un atbilstību starptautiskiem sporta būvju standartiem.

Kopš valsts neatkarības atgūšanas "Daugavas" stadionā notika milzum daudz pārmaiņu – nojaukta tribīne dzelzceļa pusē, bet skats galvenajā Latvijas sporta būvē ir visnotaļ bēdīgs. Valsts budžetā nav līdzekļu stadiona atjaunošanai, jālūdz palīdzība Eiropas Savienībai. Bet pulkstenis nepielūdzami tikšķ un septiņu gadu struktūrfondu pakete drīz vairs nebūs izmantojama. 

Jārīkojas ātri, un šobrīd stadiona atjaunošanā galvenais mērķis ir nevis sports, bet Latvijas simtgades Dziesmu un deju svētku koncerts 2018.gadā. Tāpēc liela teikšana projektā ir Kultūras ministrijai. 

Ministru kabinets 11.augustā apstiprināja būvniecības projektu, kur "Daugavas" stadiona teritorijā paredzēta vieglatlētikas manēža, sporta spēļu un ledus halle. Bet lielākās bažas ir ar skatītāju vietām. Pašreizējai tribīnei abos sānos paredz uzbūvēt papildu tribīnes, veidojot skatuves stila loku. Šādā stadionā varēs rīkot vietēja un junioru mēroga sporta sacensības, bet par Eiropas čempionātiem vieglatlētikā un oficiālām futbola valstsvienības spēlēm varēs aizmirst, jo stadions gluži vienkārši neatbildīs starptautiskām prasībām. 

Eiropas struktūrfondi neatbalsta jaunu sporta būvju celtniecību, bet Kultūras un Izglītības un zinātnes ministrijas atradušas iespēju piesaistīt līdzekļus “degradētas teritorijas atjaunošanā" – tieši šāds nosaukums dots "Daugavas" stadionam. Eiropa ieguldīs 40 miljonus eiro, bet valsts septiņus miljonus. Eiropas naudas izlietošanai gan pastāv īpaši nosacījumi – atsevišķam objektam nedrīkst tērēt vairāk nekā piecus miljonus, pastāstīja Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) Sporta departamenta vadītājs Edgars Severs. 

Otrs variants ir "Daugavas" stadionu nojaukt un būvēt no jauna, pavirzot būvi tālāk no dzelzceļa. Tad Latvija iegūtu patiešām nacionālo stadionu ar vismaz 20 tūkstošiem skatītāju vietu, vienīgi šis projekts no valsts budžeta prasītu vēl papildu 10 miljonus eiro. 

Skeptiskas pret šo projektu ir arī sporta organizācijas un Kultūras ministrija, jo tad līdz 2023.gadam "Daugavas" stadions nebūs izmantojams ne sportistiem, ne Dziesmu un deju svētkiem. Atjaunojot "Daugavas" stadiona teritoriju, jārēķinās arī ar papildu izmaksām stadiona uzturēšanai. Pēc projekta pabeigšanas stadions vairs nedrīkstēs saņemt valsts dotācijas infrastruktūras uzturēšanai – apmēram 260 tūkstošus gadā.

Izglītības un zinātnes un Kultūras ministrijas pārstāvji 15.septembrī  dosies uz pēdējām pārrunām par struktūrfondu iegūšanu. Skaidrs, ka jebkurā gadījumā par īstu, visām prasībām atbilstošu stadionu Latvija var aizmirst vēl uz pāris gadiem. Līdz tam jāsaved kārtībā pašreizējās sporta bāzes.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti