Nesaskaņu dēļ apdraudēta Biķernieku sporta bāzes pastāvēšana

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Biķernieku trase brīvprātīgo, entuziastu un galvenokārt pašu sportistu rokām uzbūvēta pagājušā gadsimta sešdesmitajos gados. Šobrīd tā popularitāti ieguvusi galvenokārt rallijkrosa dēļ, bet pēdējā laikā virs tās savilkušies tumšu nesaskaņu mākoņi.

Trasei ir nacionālās sporta bāzes statuss. Tas nozīmē, ka īpašuma saimniekiem nav jāmaksā nekustamā īpašuma nodoklis. Kopš 2011. gada jūlija Biķernieku trases komplekss ir Ceļu satiksmes drošības direkcijas (CSDD) pārraudzībā. Komplekss sastāv no pieciem zemes gabaliem, no kuriem divi pieder privātajiem īpašniekiem – Guntim Rāvim, Igoram Skokam un SIA “Resursi”, kurā valdes loceklis ir Andris Putāns. CSDD minētos zemes gabalus no viņiem nomā.

Lielākā daļa bāzes zemes pieder valstij, tomēr privātīpašniekiem pieder daļa sacīkšu trases, spīdveja trase, kartinga laukums un citi nozīmīgi infrastruktūras objekti.

Septembra vidū Rāvja, Skoka un Putāna pilnvarotais pārstāvis SIA “Projektu attīstības aģentūra” lūdza noņemt nacionālās sporta bāzes statusu viņiem piederošajiem zemes gabaliem. Iemesls – īpašumi netiek izmantoti nacionālās sporta bāzes vajadzībām, bet ir prettiesiski nodoti apakšnomā negodprātīgām komercstruktūrām.

CSDD uz to atbild sekojoši: “Nekādi autoservisa pakalpojumi šeit netiek sniegti.

Tikai neliela daļa no CSDD piederošajām ēkām ir iznomāta uzņēmumam, kas nodrošina sporta auto būvi, aprīkošanu un testēšanu. Tas ir vistiešākajā veidā saistīts ar autosportu un tā attīstību nākotnē.”

Tāpat “Projektu attīstības aģentūra” konstatējusi, ka pretēji nomas līgumam no CSDD puses veikta patvaļīga būvniecība. 2017. gada nogalē īpašnieku pilnvarotais pārstāvis lūdzis CSDD kā nomnieku sešu mēnešu laikā nojaukt un izslēgt no kadastra reģistra attēlos redzamās būves un celtnes, kā arī veikt sakopšanas darbus.

Decembrī CSDD atbild, ka daļai būvju ir nepieciešams saņemt būvatļauju, tā kā nepieciešams arī zemes īpašnieku saskaņojums. Minētos darbus CSDD nav izdevies veikt, jo saskaņojums netika dots.

Šā gada maijā Rīgas pilsētas būvvalde konstatēja, ka Biķernieku kompleksa teritorijā ir notikusi patvaļīga būvniecība. Viens piemērs ir ēka, kas vēlāk tika uzlikta uz piekabes.

1.oktobris, citāts no “Neatkarīgās Rīta Avīzes”: “Jebkurš projekts, kas kaut vai attālināti saistīts ar būvniecību, ir saskaņojams ar zemes īpašniekiem un tiek kategoriski noraidīts. Tāpēc SRT rallija komandas vadītājs Ģirts Krūzmanis ir spiests konteinerus ar sportistu ģērbtuvēm, virtuvi un noliktavu vārda burtiskā nozīmē turēt uz riteņiem – smago automašīnu piekabēm.”

“Pat biļešu kase uzlikta uz ritenīšiem, lai tikai nebūtu jāprasa atļauja Rāvim to pieskrūvēt – neļaus!” turpināja “Neatkarīgā Rīta Avīze”.

Savukārt CSDD atklāja, ka kopš brīža, kad trase nonāca viņu pārraudzībā, sākusies pretdarbība no īpašnieku puses – viņi nav slēpuši neapmierinātību, ka trase nodota CSDD. Viņi vēlas pārdot zemi par neadekvāti augstu cenu, līdz ar to arī vēstule no īpašniekiem nav bijusi pārsteigums CSDD.

Tāpat CSDD savā ziņojumā atklāj: “Viņu mērķis bija novest trasi līdz bankrotam un iegūt trases zemi savā īpašumā.”

26. septembrī Skoks uzraksta iesniegumu par nepatiesu ziņu atsaukšanu, draudot ar tiesas darbiem. Atsaucoties uz CSDD mājaslapā publicēto informāciju, viņš norāda, ka tā nav patiesa. Skoks paskaidro: “Nekad neesmu pieteicis maksātnespēju vai brīdinājis par maksātnespējas pieteikumu ne VAS “Biķernieku kompleksā sporta bāze”, ne VAS “Ceļu satiksmes drošības direkcija”. Tieši pretēji, pateicoties man piederošā uzņēmuma naudas līdzekļiem,  VAS “Biķernieku kompleksā sporta bāze” maksātspēja tika atjaunota.”

Skoks atgādina, ka no 1999. gada līdz 2006. gadam Biķernieku bāze bijusi maksātnespējīga un ka viņa ieguldītie līdzekļi viena miljona latu apmērā ļāvuši norēķināties ar kreditoriem un atjaunot bāzes maksātspēju.

1.oktobris – Konkurences padome tiek informēta par likumu un konkurences ierobežojumu pārkāpumiem Biķernieku finansēšanas modelī. Iesniegumā norādīts, ka plānotie zaudējumi gadā būs gandrīz pusmiljons eiro. No tā cietīs jebkurš CSDD pakalpojumu pircējs, jo par tiem nāksies maksāt vairāk.

Tāpat tiek uzsvērts, ka patlaban esošais finansēšanas modelis ļauj apiet budžeta likuma normas, slēptā veidā finansēt vienu sporta nozari, neatspoguļojot finansējuma apjomu kopējā valsts budžetā.

8.oktobrī Izglītības un zinātnes ministrija sniedz atbildi “Projektu attīstības aģentūrai”:

“Pieņemot, ka Biķernieku kompleksajai sporta bāzes daļai (iesniedzēju īpašumā esošajiem zemes gabaliem) tiktu atņemts nacionālās sporta bāzes statuss, ministrijas ieskatā tiktu ietekmēta Biķernieku kompleksās sporta bāzes pastāvēšana.”

“Biķernieku kompleksā sporta bāze ir pielīdzināma nekustamajam īpašumam un ir kā vienots kopums. Ministrijas ieskatā tikai Biķernieku kompleksās sporta bāzes īpašniekiem, t.i. visiem kopā, nevis atsevišķiem zemes gabalu īpašniekiem, piemīt subjektīvas tiesības atbilstoši Statusa likuma 8. panta 1. daļas 1. punktam lūgt Biķernieku kompleksajai sporta bāzei atņemt nacionālās sporta bāzes statusu,” turpina ministrija.

CSDD atklāj: “Mēs nekādā veidā nepieļausim, ka Biķernieku trase tiek iznīcināta.” Savukārt īpašnieki aicina iepazīstināt sabiedrību ar Biķernieku sporta bāzes nākotnes vīziju, par ko tiek klusēts.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti