Sporta ziņas

Latvijas - Igaunijas basketboloa līga. "VEF Rīga" - "Kalev/Cramo". Māris Gulbis

Sporta ziņas

"TTT Rīga" basketbolistes EWBL spēlē galotnē piekāpjas stiprajai Varšavas "Polonia"

Kas jāmaina Latvijas sportā? - LVM ziedojumus sportam dabūja visi, kas prasīja

«Latvijas Valsts mežu» ziedojumu sportā saņem visi prasītāji, daži piesakās pēdējā brīdī

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 5 mēnešiem.

Plašu rezonansi iemantoja valstij piederošā uzņēmuma "Latvijas Valsts meži" (LVM) dāsnais ziedojums sporta nozarei – 3,7 miljonus eiro sadalīs dažādām sporta organizācijām. Piecas vadošās struktūras sadalīs 2,2 miljonus eiro, bet sadalījums nešķiet godīgs Latvijas Paralimpiskajai komitejai.

ĪSUMĀ:

  • LVM ziedojums sadalīts pēc proporcijas, par kādu iesaistītās puses vienojušās pirms 10 gadiem.
  • LVM akcionāre Zemkopības ministrija plāno ar iesaistīto pušu dalību rosināt izmaiņas ziedojumu dalīšanā.
  • Par atsevišķo mērķziedojumu sadalīšanas nosacījumiem Zemkopības ministrija un LVM atbildību nespēj sadalīt.
  • Latvijas Zēģelētāju savienība mērķziedojumā saņem 200 000 eiro.
  • Divi ziedojuma pretendenti pieteicās jau pēc Zemkopības ministrijas iesniegtā ziņojuma valdībā.

Lielākās summas saņems Latvijas Olimpiskā komiteja (LOK) un Latvijas Komandu sporta spēļu asociācija (LKSSA), tāpat saņēmēju lokā ir Latvijas Sporta federāciju padome (LSFP), Latvijas Paralimpiskā komiteja un Jaunatnes sporta fonds. LOK un LKSSA paredzēts piešķirt katrai 680 000 eiro, LSFP – 440 000 eiro, bet LPK – 120 000 eiro. Jaunatnes sporta fondam pienāksies 80 000 eiro.

Summas sadalītas, ievērojot procentuālo proporciju, par kādu visas organizācijas vienojušās pirms 10 gadiem. Vienošanās toreiz nostiprināta Nacionālajā sporta padomē. LVM akcionārs ir Zemkopības ministrija, un tā plāno rosināt izmaiņas, iesaistot ziedojumu saņēmējus.  

"Ja viņi nevar savā starpā sarunāties, mēs aicināsim pie sava galda. Kopā ar "Latvijas Valsts mežiem," teica Zemkopības ministrijas valsts sekretārs Raivis Kronbergs. "Jo mēs tieši esam tādā stadijā, ka esam gatavi pārskatīt savu ziedošanas politiku, apmērus."

Vēl lielāku ažiotāžu izraisīja LVM mērķziedojumu sadalījums sportam, kas 2022. gadā bijis pusotrs miljons eiro.

Tas notēmēts ļoti šauram sporta organizāciju lokam – mērķziedojumus saņems septiņas sporta organizācijas, no kurām četras ir sporta veidu federācijas. 

Par mērķziedojumu sadali Nacionālā sporta padome nelemj – tikai pieņem zināšanai. Atbildību par ziedojumu sadalījumu neuzņemas arī LVM.

"Šajā jautājumā jāvēršas pie Nacionālās sporta padomes un pie LVM akcionāra – Zemkopības ministrijas. Šīs organizācijas ir tās, kas lemj par iespējamo ziedojuma apmēru un iespējamo ziedojuma sadalījumu," paskaidroja LVM pārstāve Inga Kalna. 

Tikmēr Zemkopības ministrijas valsts sekretārs Kronbergs norādīja, ka par mērķziedojumu dalīšanu būtu jājautā LVM valdei un padomei. Kronbergs paskaidroja, ka visas sporta organizācijas, kuras 2022. gadā vērsušās pēc ziedojumiem, tos arī saņēmušas. Tāpat viņš uzsvēra, ka summas noteikuši paši ziedojumu lūdzēji, un nolemts sporta organizācijām ziedot tieši tik, cik tās prasījušas ziedojumu lūgumos.

Jau otro gadu pēc kārtas apjomīgs ziedojums ticis Latvijas Zēģelētāju savienībai.

Ja pērn tie bija 100 000 eiro, tad 2022. gadā summa ir dubultota. Zēģelētāju savienības prezidents, bijušais Rīgas Brīvostas pārvaldnieks Leonīds Loginovs sekmes skaidro ar aktīvu darbu kuluāros. Viņš mērķtiecīgi uz burāšanas sporta pasākumiem aicinājis jau iepriekšējo LVM vadību un sacīja, ka tad, kad mests ārā pa durvīm, līdis atpakaļ pa logu. Pārliecināt LVM akcionāru Zemkopības ministriju nav bijis vajadzības.

"Nevajag iet zvanīt [Egilam] Levitam, lai dabūtu kaut kādu atbalstu  tur, kur viņš pat nezina, ka tāds ir," teica Loginovs. "Es nedomāju, ka LVM akcionāriem tas būtu [jālemj]. Tas nav viņu jautājums. Šis ir sīka vienība."

Loginovs atzīst, ka Zēģelētāju savienība vēl nav iztērējusi pērnā gada ziedojumu, taču plānus tas nemaina. Mērķis ir iepirkt burāšanas inventāru bērniem, galvenokārt laivas, bet to pasūtīšana, izgatavošana un piegāde nenorit tik raiti.

"Tikai un vienīgi bērniem un burāšanas attīstībai," par ziedojuma tērēšanu teica Loginovs. "Tur nemaz citam nav iespējams, jo mums ar LVM ir saraksts, kas mums ir jāizdara."

Latvijas Televīzijai ir zināms, ka

lēmumi par ziedojumu piešķiršanu Alfrēda Kraukļa piemiņas fondam un Latvijas Bobsleja un skeletona federācijai (LBSF) tapuši pēdējā brīdī.

Ziedojumu lūgumu no Kraukļa piemiņas fonda LVM saņēma 25. novembrī, bet no LBSF – 28. novembrī. Zemkopības ministrija jau 21. novembrī bija Ministru kabinetā iesniegusi informatīvo ziņojumu, kurā starp plānotajiem ziedojumu saņēmējiem abu organizāciju nebija. Rediģēts informatīvais ziņojums iesniegts 28. novembrī plkst. 17.14. Tajā pašā dienā, kad ziedojumu palūdza LBSF.

Formāli tas nav pārkāpums, taču ļoti spilgti pasvītro savdabīgo situāciju ziedojumu sadalē sportam. LVM akcionāra Zemkopības ministrijas valsts sekretārs Kronbergs aicina sporta organizācijas nebūt kūtrām un nākamgad ziedojumu lūgumus iesniegt aktīvāk. Ja būs naudas tīkotāji, arī ziedojumu saņēmēju loks sportā varētu būt plašāks. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti