Rīta Panorāma

Deja "Pūt, vējiņi"

Rīta Panorāma

Dziesmu un deju svētku programma 2. jūlijā

Intervija ar Mārtiņu Dimantu

Latvijas Antidopinga biroja vadītājs: Sportistiem būs vairāk pārbaužu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem un 11 mēnešiem.

Līdz ar Latvijas Antidopinga biroja (LAB) darbības sākumu palielināsies sportistiem veicamo pārbaužu skaits un atlēti vairs nevarēs paļauties, ka pašu mājās viņiem analīzes veiks tikai reizi gadā, Latvijas Televīzijas "Rīta panorāmā" pirmdien teica LAB vadītājs Mārtiņš Dimants. LAB darbību sāka 1.jūlijā.

Reorganizējot Valsts sporta medicīnas centra Antidopinga nodaļu, tika izveidots LAB - jauna iestāde, kas veiks tās pašas funkcijas, taču nebūs atkarīga no valsts pārvaldes. LAB darbosies Veselības ministrijas pārraudzībā, taču vairs ne padotībā, un tikai prettiesiskus lēmumus ministram būs tiesības atcelt, paskaidroja Dimants.

LAB gatavojas gadā veikt 1200 analīžu, bet, tā kā vienā pārbaudē sportistam var būt nepieciešamas vairākas analīzes, kopumā būs apmēram 700 līdz 900 pārbaužu gadā, sacīja Dimants. Vēl klāt jāpieskaita pārbaudes, ko prasa veikt starptautiskās sporta organizācijas un federācijas.

Sportists vairs nevarēs paļauties, ka pēc vienām dopinga analīzēm atlikušajā gadā pārbaudes vairs nebūs gaidāmas, uzsvēra LAB vadītājs. Viņš apliecināja, ka apstiprinātais finansējums būs pietiekams pilnvērtīgam darbam. Tas arī pavērs daudz lielākas iespējas veikt pētījumus, lai konstatētu analīzēs viegli neatrodamās vielas. Tiks izveidotas sportistu bioloģiskās pases, kur salīdzinās secīgu analīžu rezultātus.

Iepriekš nesakārtotās antidopinga jomas dēļ Latvijai vairākkārt tika atgādināts, ka jautājumi jāatrisina un kontroles institūcija jāpadara neatkarīga no valsts pārvaldes.

KONTEKSTS: 

Pasaules Antidopinga aģentūra (WADA) iepriekš konstatēja trūkumus Latvijas antidopinga sistēmā, norādot gan uz atbildīgās organizācijas nepietiekamu autonomiju, gan neatbilstoši zemu dopinga pārbaužu skaitu. Neatbilstība Pasaules antidopinga kodeksa prasībām bija drauds Latvijas sportistu dalību augstākā līmeņa sacensībās, tostarp olimpiskajās spēlēs. Neatbilstības dēļ varēja arī daļēji vai pilnībā tikt apturēts starptautisks finansējums nacionālajai olimpiskajai organizācijai un aizliegums rīkot lielus sporta pasākumus. 

WADA lielākās iebildes bija, ka Latvijā antidopinga jomā netika nodrošināta neatkarība un autonomija lēmumu pieņemšanā - Antidopinga nodaļas vadītājs bija pakļauts Valsts sporta medicīnas centra direktoram, kurš savukārt - Veselības ministrijai. Tas padarīja antidopinga nodaļu administratīvi ietekmējamu, un šāda situācija nav pieļaujama.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti