Sporta ziņas

Latvijas - Igaunijas basketbola līga. BK "Venstspils" - BC "Prometey". Artūrs Ausējs

Sporta ziņas

Eiropas čempionāta atlases spēle basketbolā sievietēm. Latvija – Izraēla

Kas jāmaina Latvijas sportā? - Mārupē konfliktā starp BMX braucēju vecākiem un pašvaldību trasē izslēdz gaismu

BMX braucēju vecāki un pašvaldība Mārupē konfliktē par sporta skolas nepieciešamību

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 5 mēnešiem.

Jau ilgāku laiku Mārupē domstarpības ieskauj jauniešu BMX sporta apguvi – jauno braucēju vecāki vēlas, lai pašvaldība akreditētu profesionālās ievirzes programmu vai dibinātu sporta skolu. Jauno sportistu attīstībai ir izveidotas interešu izglītības programmas jeb tā saucamie pulciņi, līdz ar to secen iet valsts dotācijas treneru algām, kas pienāktos profesionālās ievirzes jeb sporta skolu grupām.

ĪSUMĀ:

  • BMX riteņbraucēju vecāki Mārupē vēlas sporta skolu vairākiem sporta veidiem, pašvaldībā rosinājums dzirdīgas ausis neatrod.
  • Vecāki saskata pašvaldības aicinājumu vērsties pret sporta skolas dibināšanu.
  • Sporta skolu direktoru padomes vadītāja Diāna Zaļupe procesus Mārupē dēvē par neproduktīviem.
  • BMX treniņu laikā trasē tikusi izslēgta gaisma.
  • Pašvaldībā iespēju dibināt sporta skolu sola vērtēt 2023. gada sākumā pēc sporta attīstības stratēģijas izstrādes novadā.

Mārupe ir viena no tikai piecām pašvaldībām Latvijā, kur nav savas sporta skolas. Pašvaldības izveidotā iestāde Mārupes Sporta centrs vada un organizē sporta attīstību Mārupes novadā, īstenojot interešu izglītības programmas vairākos sporta veidos. 

Novadi bez savas sporta skolas
Novadi bez savas sporta skolas

BMX riteņbraucēju vecāki uzskata, ka sporta skola būtu nepieciešama ne tikai BMX sportistiem, bet visu Mārupes talantīgāko jauno sportistu pulcēšanai. Šāds ierosinājums pašvaldībā dzirdīgas ausis nav atradis. Tieši pretēji – kāds it kā Mārupes Sporta centra vārdā jauno sportistu vecākiem izsūtījis vēstuli, kurā aicinājis ieceri par sporta skolas izveidi neatbalstīt, jo šādas reformas rezultātā būtu jāsamazina audzēkņu skaits.

"Mums ir četri treneri, bet [pašvaldība] apmaksā tikai pusotru slodzi. Pārējo, protams, kompensē vecāki, arī telpu pieejamību," Latvijas Televīzijai pastāstīja BMX riteņbraucēja tētis Zigmunds Vīķis. "Sporta centra attieksme pret treneriem veidojas tāda – jūs šeit neesat vēlami."

Vīķis uzskata, ka tie bija apzināti meli un dezinformācija, ko daļa vecāku gāja parakstīt, bet daļa bija ļoti lielā neizpratnē.

"Formāts bija tāds – nāciet balsot pret sporta skolu. Citēšu laikam precīzi: niecīgā sporta veida BMX saime grib to darīt," teica Vīķis. 

Jautājumu par izsūtīto vēstuli 16. novembrī skatīja Mārupes novada pašvaldības Ētikas komisijas sēdē. Tajā netika pierādīts, ka Mārupes Sporta centra vadītāja Silvija Bartuševiča būtu iesaistīta vēstules tapšanā, bet vēstules autors tā arī palika nenoskaidrots. Ētikas komisijas sēdes protokolā lasāms, ka tas varētu būt bijis Mārupes Sporta centra treneris Rihards Zēbergs.

Sporta skolu direktoru padomes vadītāja Diāna Zaļupe vērtē, ka

pašreizējie procesi Mārupē iegājuši neproduktīvā gultnē.

"Apgalvojums, ka sporta skolas dēļ liels skaits bērnu un jauniešu var palikt bez iespējas darboties, ir nepatiess. Sporta skolā var realizēt gan profesionālās ievirzes izglītības programmas, gan interešu izglītības programmas jauniešiem, kuru mērķi sportā varbūt nav vērsti uz sasniegumu sportu," sacīja Zaļupe. "Tāpat iespējams turpināt interešu izglītību jau esošajā  Mārupes Sporta centrā. Iespējas ir dažādas. Savukārt, nodibinot pašvaldības sporta skolu, pašvaldība iegūst papildus valsts budžeta līdzekļus treneru darba samaksai, kas būtiski var uzlabot treneru atalgojumu un pārējo funkciju finansēšanu."

Samilzušais konflikts izgājis ārpus trases robežām.

Vīķis stāsta, ka no citus sporta veidus pārstāvošo bērnu vecāku replikām cietusi viņa paša atvase. Savukārt notikumi BMX trasē ieguvuši traģikomiskas aprises.

"[Trasē] izslēdz gaismu. Pasaka: "Kaut kā sajaucām". Vakaros, sešos septiņos, tagad ir tumšs. Kamēr sniegs nav, mēs braukājām pa trasi. Viņi izslēdz gaismu,"  par bērnu piedzīvoto treniņos stāstīja Vīķis.

Ar Mārupes Sporta centra vadītāju Silviju Bartuševiču Latvijas Televīzijai sazināties neizdevās. Mārupes novada pašvaldības priekšsēdētāja vietnieks Mārtiņš Bojārs domē vada par sportu atbildīgo komiteju. Viņš atbildēja rakstiski.  

"Mārupes pašvaldība nav pret profesionālās ievirzes izglītības veidošanu novadā, bet šāds lēmums būtu jāpieņem, izvērtējot visu iesaistīto pušu intereses," norādīja Bojārs. "Pašvaldībā darbojas arī Sporta un aktīvās atpūtas konsultatīvā padome, kurā, līdzdarbojoties sabiedrības pārstāvjiem, tiek diskutēti aktuālie sporta jomas jautājumi. Tāpat padome ir uzsākusi darbu pie sporta stratēģijas izstrādes novadā, kurā tiek analizēta arī profesionālās ievirzes izglītības izveidošana novadā. Plānots, ka kopējais situācijas redzējums varētu tikt sagatavots nākamā [2023.] gada sākumā, secīgi iesniedzot to deputātiem vērtēšanai un lēmuma pieņemšanai."

Mārupes BMX klubs apsver variantu akreditēt privātu sporta skolu, taču tādā gadījumā vēlētos no pašvaldības lielāku atbalstu infrastruktūras jautājumos. Deputāts Bojārs paskaidroja, ka arī šo jautājumu pašlaik vērtē pašvaldības speciālisti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti