Sporta ziņas

Baltijas līga volejbolā. VK BIOLARS/Jelgava MSG - DU/Ezerzeme

Sporta ziņas

Latvijas futbola Virslīga. RFS 1:2 "Valmiera FC"

Kas nav jāmaina Latvijas sportā

Atbalsts bērniem un sportistu izglītībai – lietas, kas nav jāmaina Latvijas sportā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Latvijas sportā netrūkst ļoti labu lietu, kuras noteikti vajadzētu turpināt un attīstīt tālāk. Nozīmīgs ir ieguldījums gan bērnu un jauniešu fiziskās aktivitātes veicināšanā, gan tiek nodrošināts atbalsts iespējām augstas klases sportistiem iegūt augstāko izglītību.

ĪSUMĀ:

  • Valsts sporta budžetā nozīmīgākā daļa bērnu sportam
  • Pašvaldību ieguldījums praktiski jau sasniedzis maksimāli iespējamo līmeni
  • Atbalsts bērnu vasaras nometnēm palīdz uzlabot pandēmijas ietekmētu emocionālo labsajūtu 
  • Stipendijas studējošiem sportistiem stiprina atlētu iespējas attīstīt duālu karjeru
  • Latvijas Olimpiskā komiteja sniedz nozīmīgu ieguldījumu sporta stundu popularitātē skolās

Pirmais un svarīgākais aspekts ir valsts sporta budžets, no kura vairāk nekā puse tiek atvēlēta sporta skolu pedagogu darba samaksai. Šim mērķim 2021. gadā piešķirti vairāk nekā 17 miljoni eiro, kas nozīmē, ka sporta skolām atvēlētais finansējums veido 51,59 % kopējo valsts sporta budžeta izdevumu. 

Lai arī dotācija nav pilnvērtīga un liela daļa artavas treneru algošanā ir jāuzņemas pašvaldībām, pats princips tērēt bērnu sportam vairāk nekā pusi budžeta ir apsveicams un būtu attīstāms vēl vairāk. 

Tomēr lielākie nopelni Latvijas sporta pēctecības nodrošināšanā ir pašvaldībām. Pašvaldības meklē finansējumu infrastruktūrai, pašvaldības uztur sporta skolas, pašvaldības uztur arī teju visas profesionālās sporta spēļu komandas. Vēl efektīvākai darbībai prasītos labāks dialogs nodokļu politikas veidošanā ar valsti, jo pie pašreizējiem nosacījumiem prasīt vēl lielāku pašvaldību iesaisti Latvijas sporta sistēmā ir faktiski neiespējami.

Valsts izglītības satura centrs sadarbībā ar pašvaldībām 2021. gadā sāka vasaras nometņu organizēšanu skolēniem, kas bija viens no atbalsta pasākumiem pandēmijas psiholoģisko un emocionālo seku mazināšanai. Projekta sākumā bija plānots nometnēs iesaistīt 23 100 bērnu un jauniešu primāri no sociālā riska grupām. Nometnes tiešām izdevās sarīkot un lielai daļai jauniešu šī bija pirmā nometņu pieredze. Cerams, ka valsts atbalsts bērnu nometnēm saglabāsies arī turpmāk, jo

tieši nometņu un sacensību izdevumi ir lielākais slogs sportojošo bērnu vecākiem, un daudzās ģimenēs tas kļūst par iemeslu bērnus no sporta nodarbībām izņemt. 

Par pastāvīgu vērtību ir kļuvušas Latvijas Sporta federāciju padomes sporta stipendijas – no valsts budžeta tās piešķir kopš 2007. gada. Stipendiju mērķis ir sekmēt studējošo augstas klases sportistu iespējas apvienot mācības ar sportiskās meistarības izaugsmi, kā arī, lai popularizētu studentu sportu un veicinātu rezervju sagatavošanu Latvijas izlašu komandām. Gadu gaitā tas palīdzējis iegūt izglītību ne vienam vien Latvijā labi pazīstamam sportistam, kam pēc karjeras beigām daudz vieglāk izdevies iekļauties ikdienas dzīvē.

Latvijas Olimpiskās komitejas (LOK) īstenotās aktivitātes bērnu sportā, piemēram, “Sporto visa klase” un “Kustība, kas vieno” ik gadu pulcē arvien vairāk bērnu un jauniešu, kā arī uzlabo nodrošinājumu ar sporta inventāru vispārizglītojošajās skolās. Lai arī daļa sporta sabiedrības pārmet, ka LOK pamatuzdevumi ir pavisam citi un tiem šādi tiek laupīts laika un enerģijas resurss, tomēr aktīvu iesaisti skolu sporta veicināšanā nav iespējams nopelt. It sevišķi tāpēc, ka bērnu nevēlēšanās piedalīties sporta stundās lielā mērā ir bijusi saistāma ar to, ka tās nav tikušas pienācīgi pasniegtas jeb iepakotas. LOK projekti līdzi nes ievērojamu mārketinga jaudu, kas noteikti pozitīvi ietekmē sporta stundu kopējo prestižu. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti