Sporta ziņas

"SK Latgols" handbolistes pieveic "Jēkabpils SS" un izcīna Latvijas kausu

Sporta ziņas

Eiropas Nāciju kausa atlases turnīrs pludmales volejbolā

Kas jāmaina Latvijas sportā? - Sporta federācijas kūtras uz jauno sportistu mācību sekmju kontroli

Basketbols avangardā, citas sporta federācijas kūtras jauniešu mācību sekmju pārraudzīšanā

Mācību gads ir noslēdzies arī jaunajiem sportistiem, bet profesionālās ievirzes sportisti skolā nereti nav sekmīgi vienā vai pat vairākos priekšmetos. Latvijā vien retās sporta federācijas aktīvi rīkojas jauno sportistu sekmju izvērtēšanā, un visstingrākā kārtība jau gadiem ilgi ir basketbolā.

Latvijas Televīzijas aptauja

LTV vaicāja visām 15 no valsts budžeta prioritāri atbalstāmajām sporta federācijām, vai tās kontrolē savu jauno sportistu sekmes, un kā rīkojas nesekmības gadījumā.

Jaunatnes basketbola līgas nolikums paredz, ka nesekmīgie nedrīkst pārstāvēt savas komandas sezonas svarīgākajās spēlēs jeb pārspēlēs un finālturnīros, kas ik gadu notiek pavasarī.

Latvijas Basketbola savienības (LBS) ģenerālsekretārs Kaspars Cipruss pastāstīja, ka nosacījums par tikai sekmīgu jauno spēlētāju dalību sacensībās nav tikai uz papīra.

"Procentuāli nepateikšu, bet arī šogad bija viena tāda situācija, ka komanda praktiski neaizbrauca, jo vadošie nevarēja spēlēt," teica Cipruss. "Tas nebija finālturnīrā – tas bija pārspēlēs, bet situācija tāda bija. Domāju, ka turpmāk tā būs kā mācība arī daudziem citiem."

Basketbolā nesekmīgos soda, bet labas sekmes uzrādījušos – apbalvo.

Jaunos basketbolistus, kam nav zemāku atzīmju par septiņām ballēm, katru gadu sumina īpašā ceremonijā. Kādreiz, kad šādu spēlētāju bija ap simtu, viņi pulcējās uz pieņemšanu Saeimā, bet tagad par labām sekmēm apbalvojamo basketbolistu skaits pārsniedz jau trīs simtus.     

"Šobrīd mums Saeimas telpas ir par mazu – to darām "Arēnā Rīga" pirms izlases spēlēm, un pēc tam kopā skatāmies izlases spēli," sacīja Cipruss. "Šim mēs pievēršam ļoti lielu uzmanību. Es uzskatu, ka sports ir laba lieta, bet izglītība ir pats svarīgākais."

Basketbols ir vienīgais no 15 prioritāri atbalstītajiem sporta veidiem, kur sportistu sekmes pārbauda federācijas līmenī un vajadzības gadījumā pieņem sankcijas.

Peldēšanas federācijas prezidents Aivars Platonovs norādīja, ka sportistu sekmēm seko sporta skolu treneri un vajadzības gadījumā informē federāciju. Peldēšanā esot bijuši gadījumi, ka sportistus nesekmības dēļ neiekļauj jauniešu izlasēs, savukārt kamaniņu sportā līdz šim ir pieticis vien pakratīt pirkstu.

"Federācijā ir nācies izteikt brīdinājumus, ka nesekmīgiem sportistiem var tikt liegta iespēja piedalīties braukšanas treniņos trasē un sacensībās. Sportisti un viņu vecāki parasti rīkojas, lai uzlabotu mācību rezultātus, pirms šādas sankcijas kļūst nepieciešamas, informēja Latvijas Kamaniņu sporta federācija. 

Pieeja gan ir ļoti dažāda. Piemēram, Latvijas Futbola federācijā norāda, ka jauniešiem, kuri jau ļoti agrā vecumā nonāk profesionālā apritē, sekmes atvirzās otrajā plānā, tādējādi visi jaunie sportisti nebūtu liekami vienā vērtējuma skalā.

Futbola federācija sekmju kontrolē paļaujas uz jaunatnes treneriem, un tāpat rīkojas arī Šaušanas federācijā.

Treneri var aicināt federāciju savus audzēkņus sacensībām nepielaist, ja tiem ir problēmas mācībās.

"Bieži vien treneri, dodoties uz sacensībām ārzemēs, izmanto iespēju pastāstīt dažādus interesantus vēstures faktus par valstīm, kur notiek sacensības, kā arī kopā apmeklē muzejus vai kādas vēsturiski interesantas vietas, kas vienlaikus kalpo arī kā sportistu izglītojošs process," pavēstīja Latvijas Šaušanas federācija. 

Latvijas Florbola savienībā norādīja, ka audzēkņu sekmes nepārbauda, bet klubu treneri aktīvi tām seko un, dodoties uz sacensībām, autobusā liekot risināt erudīcijas uzdevumus. Latvijas Tenisa savienība (LTS) sportistu sekmes nekontrolē, tomēr LTS prezidents Ernests Gulbis pieļauj, ka to vajadzētu sākt darīt. Sekmes nekontrolē arī Latvijas Orientēšanās sporta federācija (LOF).

"LOF nav saņēmusi nevienu pretenziju no skolām šajā jautājumā, un nav arī no klubiem un sportistiem signālu, ka kādam sportistam būtu problēmas ar mācībām. Liela daļa sportistu, it sevišķi izlases līmeņa sportistu, izcilus rezultātus uzrāda arī mācībās," paskaidroja Orientēšanās federācijā.

Par sportu atbildīgā Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) valsts finansējumu federācijām aprēķina pēc kritērijiem, kas ir ļoti plaši, ietverot arī federāciju aktivitātes un sarīkotus izglītojošos seminārus, bet

par īstenotiem pasākumiem jauniešu sekmju kontrolē punkti nepienākas.

"Noteikumi, iespējams, būtu pilnveidojami, tai skaitā sporta federāciju darbības vērtēšanas kritēriji, bet šobrīd nav plānots ieviest skolas vecuma sportistu sekmju kontroli kā kritēriju valsts finansējuma sadalei," informēja IZM. "Ministrijas rīcībā šobrīd nav rīku, kas ļautu nodrošināt skolas vecuma sportistu sekmju kontroli kritēriju izvērtēšanas kontekstā."

Akadēmiski spožāko sportistu sekmes apkopo Latvijas Sporta federāciju padome, kas sadarbībā ar IZM ik gadu izsludina sporta stipendiju konkursu mācībām augstskolā. Stipendijas konkursā noteiktajiem sportistiem apmaksā no valsts sporta budžeta.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti