Trīs sporta federācijas lūko atbalstu Bukam un Zundai Olimpiskās komitejas vadības amatos

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Iestājoties par pārmaiņu nepieciešamību sporta vides pārvaldībā un Latvijas Olimpiskajā komitejā (LOK), trīs Latvijas sporta veidu federācijas trešdien aicināja atbalstīt LOK prezidenta amatam Jāni Buku, kā arī Ievu Zundu kā LOK ģenerālsekretāres amata kandidāti.

Par Buka un Zundas kandidatūru iestājās riteņbraukšanas, peldēšanas un volejbola federācijas. Buks un Zunda piekrituši uzņemties pārmaiņu procesu vadību līdz visu sporta organizāciju apvienošanai un jaunām vēlēšanām. 

Piektdien Rīgā notiks LOK ārkārtas ģenerālās asamblejas sesija, kur paredzēts izskatīt jautājumu par pašreizējā LOK ģenerālsekretāra Kārļa Lejnieka atsaukšanu. Līdzšinējais LOK prezidents Žoržs Tikmers maija vidū atkāpās no amata, bet Lejnieks informēja, ka neplāno rīkoties tāpat.
 

Trīs sporta veidu federāciju kopīgā paziņojumā norādīts, ka Latvijas sporta nozare ir nonākusi nepieredzētā uzticības un reputācijas krīzē, bet notikumi ārpus sporta laukuma rezonansē ir būtiski pārspējuši sportistu panākumus.

Paziņojuma autori vēsta, ka LOK krīzes pamatā nav interešu sadursme, bet gan disputs par principiem un vērtībām, kā arī organizācijas kultūras un vadības stils, kas neizbēgami novedis līdz pašsabrukšanai. Iekšējas šķelšanās un nesaskaņas novedušas pie uzticības zaudēšanas  gan organizācijas ietvaros, gan sadarbības partneru un sabiedrības acīs. 

Līdzšinējā LOK vadība paziņojumā vainota par maldinošas informācijas izplatīšanu, izvairīšanos no publiskas un atklātas diskusijas ar LOK biedriem par sporta nozarei aktuāliem jautājumiem, kā arī par izvairīšanos no klātienes diskusijām.

"Tiek diskreditēta LOK un olimpiskās kustības principi, asi un pārspīlēti reaģējot uz jebkuru kritiku, pieminot dažādas sazvērestības teorijas, vienlaikus nekādi nereaģējot uz publiski izskanējušo informāciju par tirgošanos ar ietekmi un atklātiem nepotisma faktiem," pauda vēstījuma autori. "Sportisti un federācijas ir zaudējušas savu centrālo lomu LOK darbībā. Kamēr LOK prezidents savu vadīto organizāciju raksturo kā finansiāli stabilu organizāciju ar ilgtermiņa partneriem un atbalstītājiem, federācijām un sportistiem jādzīvo sarūkoša finansējuma apstākļos un bažās par spēju nodrošināt federācijas ikdienas funkcionēšanu un pienācīgu sagatavošanos olimpiskajām spēlēm."

Citu LOK neizdarību vidū minēta atšķirīga attieksme komunikācijā un finansējuma sadalē atsevišķām pietuvinātām vai lojālām federācijām, tirgošanās ar ietekmi un ar LOK vadošām amatpersonām saistītu uzņēmumu iesaistīšana saimnieciskos darījumos.

"Teju gadu sporta nozarē norisinās diskusijas par nepieciešamību apvienot vadošās sporta organizācijas, tādējādi izveidojot vienotu un spēcīgu jumta organizāciju, kas ne vien kolektīvi pārraudzītu un koordinētu sporta nozari, bet arī spētu pārstāvēt un aizstāvēt Latvijas sporta intereses sadarbībā ar nozares ministriju," norādīja vēstījuma autori. 

Lai LOK kļūtu par vienīgo sporta nozares jumta organizāciju, pārmaiņu pieteicēji uzskata par nepieciešamu izvirzīt spēcīgu un kompetentu līderi ar pieredzi gan pārmaiņu vadībā, gan sportā, kas ir gatavs uzņemties gan LOK darbības auditu, gan nodrošināt apvienošanās procesu.

Tāpat rosināts pārvērtēt LOK un tās apsaimniekoto olimpisko centru darbības un biznesa modeli, īstenot reformas LOK darbībā un resursu pārvaldībā, kā arī sadarbībā ar partneriem un nozares ministriju izstrādāt visu vadošo sporta organizāciju konsolidācijas plānu. Savukārt ar Izglītības un zinātnes ministriju un valdību rosināts vienoties par ilgtermiņa sporta budžetu un tā prioritātēm. 

KONTEKSTS:

Pēc LOK prezidenta Žorža Tikmera lēmuma atkāpties no amata olimpiskajai saimei jālūko jauns vadītājs

Pēc Valsts ieņēmumu dienesta norādījumiem LOK vadībai un izpildkomitejas locekļiem noteica valsts amatpersonu statusu. Rezultātā izpildkomiteju ātri pameta 12 no 22 tās locekļiem, un sporta funkcionāru nevēlēšanās iesniegt amatpersonas deklarāciju ir novedusi pie tā, ka LOK palikusi bez leģitīmas lēmējinstitūcijas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti