Atbalsta liegumu valsts izlasēm spēlēt pret Krieviju un Baltkrieviju un rīkot Latvijā sacensības ar šo valstu dalību

Saeima atbalstīja aizliegumu Latvijas izlasēm spēlēt pret Krievijas vai Baltkrievijas valsts izlasēm, ja tās piedalās sacensībās zem sava karoga vai neitrālā statusā, kā arī rīkot Latvijā nacionālo vai jauniešu izlašu sacensības komandu sporta spēlēs ar Krievijas vai Baltkrievijas sportistu dalību zem savas valsts karoga vai neitrālā statusā.

Saeima ceturtdien, 21. decembrī, ar 71 balsīm "par" un 11 balsīm "pret" otrajā lasījumā atbalstīja atbilstošas izmaiņas Sporta likumā. Lai likuma grozījumi stātos spēkā, Saeimai tie vēl jāpieņem trešajā, galīgajā lasījumā.

Likuma izmaiņu piedāvājums sekojis kā atbilde Eiropas Futbola federāciju asociācijas (UEFA) lēmumam pielaist starptautiskajiem turnīriem Krievijas jauniešu izlases. Grozījumi iesniegti, lai "neļautu leģitimizēt kara noziegumus, izmantojot sportu".

Iepriekš Izglītības komisijas deputāti akcentēja tendenci starptautiskajā sporta sabiedrībā atbalstīt lēmumus, kas varētu ļaut atgriezties starptautiskā  apritē Krievijas un Baltkrievijas komandām. Latvijas komandas tādējādi varētu tikt ielozētas vienā grupā ar kādu no agresorvalstu komandām un pēc pašreizējiem likumiem būtu spiestas spēlēt, saņemt tehnisko zaudējumu vai maksāt naudas sodu. 

Iecerētie grozījumi ir pārspriesti ar sporta nozares pārstāvjiem, uzsvēra likumprojekta autori.  

Likuma grozījumu pamatmērķis ir uzsvērt Latvijas solidaritāti ar Ukrainu un nepieļaut jebkādus Krievijas centienus sporta sacensībās leģitimizēt savus kara noziegumus.

"Sporta likuma grozījumu pamatdoma ir nacionālās likumdošanas līmenī noteikt, ka Latvijas komandu sporta spēļu izlases, piemēram, basketbolā, futbolā vai hokejā, nevar nedz savā, nedz neitrālā laukumā aizvadīt savstarpējas spēles ar agresorvalstu – Krievijas un Baltkrievijas – komandām," pauda Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas Sporta apakškomisijas priekšsēdētājs Dāvis Mārtiņš Daugavietis ("Jaunā Vienotība").

"Tas nozīmē, ka gadījumā, ja tiks izlozēts, ka Latvijas izlasei jāspēlē pret Krieviju vai Baltkrieviju, starptautiskajām sporta organizācijām būs jārespektē Latvijas likumdošana," skaidro Daugavietis.

Atbalstītā likumprojekta redakcija patlaban neregulē Latvijas sportistu piedalīšanos olimpiskajās spēlēs. Lēmumu par dalību tajās pieņem Latvijas Olimpiskā komiteja. 

"Jāņem vērā, ka agresorvalstu sporta spēļu komandas vairs nevar kvalificēties olimpiskajām spēlēm," informēja Daugavietis.

Lai grozījumi stātos spēkā, tie atbildīgajā komisijā un Saeimā vēl jāskata un jāatbalsta trešajā – galīgajā – lasījumā. Priekšlikumu iesniegšanas termiņš trešajam lasījumam ir 2024. gada 11. janvāris, noteica Saeima.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti