Panorāma

LTV reportāža: Polijā plaši zemnieku protesti

Panorāma

ZZS atbalstu skolu tīkla reformai vēl nesola

Sporta federācijas joprojām nav saņēmušas valsts finansējumu

Sporta finansējuma sadalē nepiešķir naudu Jaunatnes olimpiādei; var kavēties veterānu pabalstu izmaksa

Piektdien Ministru kabinetā notika ilgi gaidītā Nacionālās sporta padomes sēde. Sporta federācijas joprojām nav saņēmušas valsts finansējumu un līdz pat piektdienai arī nezināja, kāds naudas daudzums katrai ir paredzēts. Vairāku valdības ministru klātbūtnē sporta sabiedrība tika iepazīstināta ar valsts finansējuma sadalījumu, kas tika arī apstiprināts. Tomēr tajā nav atrodams finansējums Latvijas Jaunatnes olimpiādei un sporta veterānu pabalstiem. 

Apstiprina sporta budžeta sadalījumu vairāk nekā 51 miljona eiro apmērā

Latvijas Nacionālā sporta padome (LNSP) piektdien apstiprināja 2024. gada valsts budžeta finansējuma sadalījumu sportam vairāk nekā 51 miljona eiro apmērā.

Kopējā dotācija sporta federācijām šogad ir 6,67 miljoni eiro, no kuriem sporta federāciju pamatdarbībai ir atvēlēti 3,22 miljoni eiro, bet 15 prioritārajām federācijām – vēl 2,24 miljoni eiro. Valsts budžeta dotācija Latvijas Olimpiskajai vienībai (LOV) būs vairāk nekā 7 miljoni eiro, Latvijas Olimpiskajai komitejai (LOK) – 1,37 miljoni eiro, Latvijas Paralimpiskai komitejai (LPK) – gandrīz 1 miljons eiro, savukārt Latvijas Sporta federāciju padomei – 189 508 eiro (2023. gada atlikums – 164 683 eiro).

Komandu sporta spēļu nacionālo izlašu finansējums šogad būs 1,6 miljoni eiro, savukārt augstas klases sportistu sagatavošanas centru darbības nodrošināšanai šogad atvēlēti 350 000 eiro. Valsts dotācija prioritāru starptautisku sporta pasākumu organizēšanai Latvijā šogad būs 342 849 eiro.

Nav atrodams finansējums jaunatnes olimpiādei

Tomēr piektdien akceptētajā valsts budžeta sadalījumā nebija atrodami līdzekļi Latvijas Jaunatnes olimpiādes rīkošanai.

Par sportu atbildīgā Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) domāja, ka LOK ir valsts budžeta līdzekļu pārpalikums no pērnā gada un ka tā pasākumu varēs sarīkot par šiem pāri palikušajiem līdzekļiem. Taču izrādījās, ka šie līdzekļi jau ir iztērēti dalībai ziemas jaunatnes olimpiādē un ziemas sporta veidu pārstāvjiem. 

Izglītības un zinātnes ministre Anda Čakša ("Jaunā Vienotība") sacīja: "Te ir jautājums par LOK grāmatvedību, mēs turpināsim skaidrot, kāpēc tas ir tā, ņemot vērā, ka tas ir publiskais finansējums, vēlreiz var atgriezties, veicam pārmaiņas, lai publiskā finansējuma pārmaiņas būtu caurspīdīgas."

Savukārt LOK ģenerālsekretārs Kārlis Lejnieks norādīja: "Kā noskaidrojām pēc sapulces, mūsu pārejošais atlikums ir paredzēts ziemas sportistu treniņu darba nodrošināšanai un sacensībām. Tā summa paredzēta tam. No tā paredzēt vēl jaunatnes olimpiādei nevar, jo tā ir paredzēta ziemas sportistiem, lai aizvadītu sezonu līdz galam. Arī janvārī izmaksāti Latvijas Olimpiešu sociālajam fondam (LOSF) šie pabalsti."

Ministrija un LOK tiksies un jautājumu par finansējumu jaunatnes olimpiādei skatīs jaunnedēļ. 

Izmaiņas sistēmā var aizkavēt sporta veterānu pabalstu izmaksu

Tāpat piektdien apstiprinātajā valsts finansējuma sadalījumā nebija atrodami pabalsti sporta veterāniem. 

Atbildīgā ministre skaidroja, ka turpmāk ministrija finansējumu par veterāniem atbildīgajam Olimpiešu sociālajam fondam pārskaitīs pati, nevis caur LOK.

"Veterānu pabalstu kontekstā finansējums dodas uz veterānu fondu, apjoms saglabājas tāds, kāds ir. Visi tie, kas ir saņēmuši līdz šim, turpinās to saņemt. Vienkārši tiek izstrādāti kritēriji, kas nosaka ļoti precīzi: maznodrošinātie. Nosacījums, ka tos izvirza federācija, viņiem ir augsti sasniegumi sportā vai mūža ieguldījums sportā. Citādi tiem, kas saņem, nekas nemainās," atzīmēja Čakša.

Tikmēr LOK ģenerālsekretārs pauda: "Vispirms Ministru kabinetam jāapstiprina, tad ir jānoslēdz līgums ar LOSF, un attiecīgi tikai tad būs izmaksa. Par janvāri veterāniem ir izmaksāts, šobrīd gaidām, kad būs valsts finansējums februārī, tad attiecīgi varēsim izmaksāt par februāri. Ministrija ir uzņēmusies papildu atbildību uz sevi, viņiem šis process jānoved līdz galam."

Sporta likumā lasāms, ka par sporta veterānu pabalstiem atbildīgā ir Labklājības ministrija, bet praksē tā pabalstus sportā veterāniem nemaksā, un arī tās budžetā finansējums šādai funkcijai paredzēts nav. 

Pagaidām netop skaidrs, no kuras budžeta programmas IZM turpmāk piešķirs līdzekļus par veterāniem atbildīgajam Olimpiešu sociālajam fondam, jo sporta budžetā šāds atšifrējums nekur nav atrodams. 

Februāra pabalsti veterāniem ir jāsaņem līdz 15. datumam. IZM dažu dienu laikā ir jāatrod veids, kā piešķirt līdzekļus LOSF pabalstu izmaksai. Janvāra mēnesī šos līdzekļus piešķīra LOK. 

KONTEKSTS:

Sporta veidiem ar augstiem sasniegumiem pieaugušo līmenī lielākās cerības jāliek uz Latvijas Olimpiskās komitejas (LOK) finansējumu. Taču arī LOK valsts finansējumu joprojām nav saņēmusi un nezina precīzu summu, lai varētu spriest par finansējuma sadali augstu sasniegumu sportam.  

LOK prezidents Jānis Buks februāra sākumā norādīja, ka sporta nozare joprojām nesaņemtā valsts finansējuma dēļ ir dziļā krīzē. Sporta federāciju vadītāji apgalvojumus par dziļo krīzi sauc par pārspīlētiem, jo finansējums kavējies arī iepriekšējos gados un pie tā jau pierasts. Nespēju regulāri iekļauties pašas nospraustajos termiņos atzīst arī par sportu atbildīgā Izglītības un zinātnes ministrija (IZM), taču iemeslu panikai nesaskata, jo nauda budžetā esot paredzēta un atliek vien to piešķirt.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti