Rīta Panorāma

Anatomijas muzejā norisināsies sirds izšūšanas darbnīca

Rīta Panorāma

"Nevaru ciest, ka viņi ēd tik skaļi" - top muzikāla cirka izrāde

Finansējums sporta jomai

Latvijas Olimpiskā komiteja: Labākais veids sava viedokļa paušanai ir dalība Parīzes spēlēs

Labākās iespējas solidāri paust atbalstu Ukrainai būs, piedaloties Parīzes olimpiskajās spēlēs, nevis paliekot mājās un kļūstot starptautiski neredzamiem, piektdien Latvijas Televīzijā teica Latvijas Olimpiskās komitejas (LOK) ģenerālsekretārs Kārlis Lejnieks. 

Latvijai kopā ar pārējām Baltijas un Skandināvijas valstīm ir iespēja paust savu viedokli, atbalstot Ukrainu un nosodot agresorvalstis ne tikai pašu mājās, bet arī starptautiski, uzsvēra Lejnieks. LOK uztur saziņu ar Ukrainas Olimpisko komiteju, kas vēl nav oficiāli paziņojusi, vai startēs Parīzes spēlēs, bet uzskata to par nepieciešamu. Lejnieks nešaubās, ka labākais veids sava viedokļa paušanai, vēršoties pret agresorvalstīm Krieviju un Baltkrieviju, būs vasarā olimpiskajos startos Francijas galvaspilsētā.

"Mans viedoklis ir ļoti konkrēts – tā mēs arī paudīsim viedokli ne tikai Latvijā, bet arī pasaules izpratnē. Būt, iespējams, vienīgajiem, lai kaut kur paslēptos... Sportā ir jāiet un jācīnās un jāparāda savs viedoklis," sacīja Lejnieks. "Man tā liekas, šis viedoklis ir ļoti skaidrs, un tas ir – piedaloties."

LOK ģenerālsekretārs sagaida, kas tie sportisti, kas gatavojas Parīzes spēlēm un būs kvalificējušies, noteikti paudīs savu nostāju. Sportisti var paust arī individuālu attieksmi, spēlēs nepiedaloties, piebilda Lejnieks.

Februāra sākumā Latvijas olimpiešiem svarīgs jautājums ir valsts finansējuma kavēšanās. 

Lejnieks pastāstīja, ka LOK ir aizdevusi atsevišķām federācijām uz noteiktu laiku naudu, bet to nevar uzskatīt par normālu situācijas risinājumu. Piektdien pēcpusdienā ir paredzēta Latvijas Nacionālās sporta padomes (LNSP) sēde, un Lejnieks cer, ka tajā pieņems lēmumus, kas ļaus atrisināt situāciju pēc iespējas ātrāk, lai nodrošinātu sportistiem pienācīgus apstākļus olimpisko spēļu kvalifikācijas laikā.

Savukārt vieglatlēte un LOK Atlētu komisijas vadītāja Gunta Vaičule atzina, ka līdzīgi apstākļi valsts finansējuma piešķiršanā ir bijuši arī iepriekš, bet tas nenozīmē, ka situācija ir normāla.

Par sporta nozari atbildīgā Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) kopīgā sapulcē ar sportistiem mierinājusi, ka viss būs kārtībā, bet skaidru atbildi, kad varēs noslēgt finansējuma līgumus, atlēti nesaņēma. 

"Trakākais tajā visā noteikti ir neziņa. Pat ja esi aizņēmies naudu, tev būtu jāzina, kad varēsi to atdot," teica Vaičule. "Tas ir diezgan liels stress, nepārliecinātība, nedrošība un arī zināma bezspēcība – tā sportisti jūtas šādā situācijā. Protams, tie nav visi sportisti, bet, tā kā ir atsevišķi gadījumi, mēs par to arī runājam."

Ne visi sportisti ir vienādā situācijā, jo dažiem jau pašlaik ir kritiski svarīgas treniņnometnes, kuru sarīkošanai finansējums nepieciešams tūlīt, lai segtu visus izdevumus, jo nevar iztikt ar solījumiem rēķinus apmaksāt pēc diviem mēnešiem. 

Ļoti daudzas federācijas ir atkarīgas no valsts budžeta, lai atbalstītu savus labākos sportistus. Lejnieks atzina, ka ļoti maz federācijām ir citi resursi finanšu ugunsgrēka nodzēšanai gada sākumā. 

KONTEKSTS:

Lēmums par Latvijas delegācijas dalību Parīzes olimpiskajās spēlēs jāpieņem nacionālajai olimpiskajai komitejai. Izglītības un zinātnes ministrijā iepriekš norādīja, ka galvenais ir panākt Krievijas un Baltkrievijas sportistu nepiedalīšanos olimpiskajās spēlēs arī neitrālu atlētu statusā, nevis atstāt mājās savus sportistus. 

Valdība janvārī atbalstīja jaunu sporta organizāciju finansēšanas kārtību, kas paredz IZM centralizētu lomu valsts piešķirtā finansējuma administrēšanā atzītajām sporta federācijām, Latvijas Olimpiskajai komitejai, Latvijas Sporta federāciju padomei un Latvijas Paralimpiskajai komitejai. IZM paredzēts arī uzraudzīt piešķirtā finansējuma izlietošanas atbilstību. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti