Olimpiskā komiteja sūdzas par valsts finansējuma kavēšanos, federācijām - ierasta pieredze

Sporta veidu federācijām nesaņemot paredzēto valsts finansējumu, nozare ir nonākusi bezprecedenta krīzes situācijā un olimpiskā gada sākumā nespēj nodrošināt sportistu dalību svarīgās sacensībās, Latvijas Radio ceturtdien teica Latvijas Olimpiskās komitejas (LOK) prezidents Jānis Buks. Sporta federāciju pārstāvji gan atzīst, ka tāda pati situācija bija iepriekšējos gados, kad valsts finanšu dalīšanā sportam bija iesaistīta LOK. 

(papildināts ar sporta federāciju pārstāvju un IZM teikto)
Sarežģīto finanšu situāciju sportā Buks skaidroja ar Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) kliedzošu neizdarību. Par nozari atbildīgā IZM arī kategoriski atsakoties sniegt skaidrojumus sporta sabiedrībai.

Jānis Buks par situāciju sporta finansēšanā
00:00 / 05:52
Lejuplādēt

Sporta nozare pašlaik atrodas dziļā krīzē, nevis krīzes priekšvakarā, uzsvēra Buks. Neviena sporta veida federācija pašlaik vēl nav saņēmusi valsts budžetā paredzēto bāzes finansējumu. Federācijas tādējādi kavē savus maksājumus, sportisti aizņemas naudu privāti, lai varētu startēt sacensībās, bet Latvijas Olimpiešu sociālā fonda pabalsti sporta veterāniem februārī var kavēties.

"Sportistiem ir jāgatavojas [olimpiskās] kvalifikācijas sacensībām un, iespējams, startam Parīzes olimpiskajās spēlēs – finansējuma nav. Mēs esam nonākuši tādā, man liekas, vēsturiski nebijušā situācijā, ka sportisti ir spiesti privāti aizņemties naudas līdzekļus, lai startētu kvalifikācijas sacensībās," teica Buks.

Nesaņemot solīto bāzes finansējumu, vairums sporta veidu federāciju ir faktiskā maksātnespējas situācijā, sacīja LOK prezidents. 

Latvijas Radio aptaujātie sporta federāciju pārstāvji atzina, ka

pašreizējā situācija nav kas jauns, lai arī iederīgāka būtu raitāka finansējuma sadale, kas neievilktos pavasara mēnešos. 

Pašlaik notikumi sporta finansēšanā nav izteikti ārkārtēji salīdzinājumā ar iepriekšējiem gadiem, bet tā noteikti nav laba prakse, sacīja Latvijas Riteņbraukšanas federācijas (LRF) ģenerālsekretārs Toms Markss. Viņaprāt, janvāra beigās jau vajadzētu būt skaidrībai par valsts finansējumu gadam, un, IZM pārņemot finanšu dalīšanu, ir īstais laiks nodrošināt labāku servisu un finansējuma nepārtrauktību.

Toms Markss par valsts finanšu piešķiršanu sporta federācijām
00:00 / 04:12
Lejuplādēt

Markss piebilda, ka pērn federācijas pilnu valsts finansējumu saņēma ne agrāk kā maija beigās, un tas atstāj iespaidu uz sportistu startiem. LRF līdz pavasara sākumam rēķinās ar finansiāli grūtākajiem mēnešiem, un iepriekš ir bijuši gadījumi, ka ar finansēm izpalīdz kāds no federācijas padomes. Ja valsts finansējuma nebūs arī martā, tad LRF noteikti būs nodokļu parādi un tā nespēs pat uzturēt savu biroju, kur nu vēl nodrošināt finansējumu sportistiem, piebilda federācijas ģenerālsekretārs. 

Savukārt Latvijas Vieglatlētikas savienības (LVS) ģenerālsekretārs Dmitrijs Miļkevičs atzina, ka arī vieglatlētiem tas nav nekas jauns, ja līdz februārim vēl nav saņemts valsts finansējums.

Pēdējos trīs gados, kad valsts finanses dalīja LOK un Latvijas Sporta federāciju padome, bāzes finansējums federācijai un LOV sportistiem arī nekad netika saņemts agrāk kā 25. februārī,

paskaidroja Miļkevičs. LVS, protams, gribētu finansējumu saņemt laicīgāk, bet federācija ir pieradusi saimniekot tā, lai gada sākumā varētu iztikt līdz martam. Savukārt LOV sportisti arī iepriekš gada sākumā ir ieguldījuši savus līdzekļus treniņnometnēm, un iespēju robežās atlētiem palīdzēja LVS. 

Dmitrijs Miļkevičs par valsts finanšu piešķiršanu sporta federācijām
00:00 / 07:04
Lejuplādēt

"Principā mēs bijām daudz lielākā krīzē iepriekšējos gados. Šī gada papildu finansējums attīstībai mums ļāva nedaudz naudas atstāt uz gada beigām, tāpēc mēs līdz martam varam principā izdzīvot," teica Miļkevičs. "Šī panikas celšana droši vien ir saistīta ar ko citu, jo federācijām šis nav nekas jauns."

Miļkevičs pieļauj, ka, iespējams,

nepietiekamas komunikācijas dēļ federācijām trūka informācijas par finansējuma piešķiršanas gaitu, kas veicināta satraukumu. 

IZM Sporta departamenta direktora vietas izpildītājs Juris Zīvarts Latvijas Radio pastāstīja, ka Ministru Kabineta noteikumi paredz federācijām līdz 22. janvārim atbilstoši kritērijiem iesniegt pieteikumus finansējuma saņemšanai. Pašlaik notiek pieteikumu izvērtēšana un IZM, pēc Zīvarta teiktā, iekļaujas noteiktajos termiņos. Nākamgad IZM plāno noteikt pieteikumu iesniegšanu līdz 10. janvārim. 

Juris Zīvarts par valsts finanšu piešķiršanu sporta federācijām
00:00 / 03:47
Lejuplādēt

"Ir saņemti 90 pieteikumi, no 90 federācijām tātad, un notiek šo pieteikumu izvērtēšana un skatīšana. Protams, tas aizņem zināmu laiku, jo ir jāiet cauri visiem kritērijiem," teica Zīvarts. "Tiek izvērtēti iesniegtie dokumenti, un tālāk noteikumi paredz laiku, ja ir kādas neskaidrības, vai ir kas pielabojams vienā vai otrā federācijas iesniegtajā dokumentā. Tad mums ir jādod federācijām papildus vēl 10 darbadienu laiks novērst šīs nepilnības."

Iepriekš līgumu slēgšana ar federācijām ir notikusi februārī, līdz ar to nav pamata uzskatīt, ka pašlaik process būtu ļoti iekavēts,

uzsvēra Zīvarts. Viņš sagaida, ka arī šogad termiņš saglabāsies apmēram tāds pats. Zīvarts noliedza, ka IZM izvairās no komunikācijas ar sporta kopienu, bet darba esot tik daudz, ka tas prasa milzumu laika. 

LOK ceturtdien arī nosūtīs vēstuli Valsts prezidentam Edgaram Rinkēvičam, izklāstot krīzes situāciju sporta nozarē valsts finansējuma kavēšanās dēļ.

KONTEKSTS:

Valdība janvārī atbalstīja jaunu sporta organizāciju finansēšanas kārtību, kas paredz IZM centralizētu lomu valsts piešķirtā finansējuma administrēšanā atzītajām sporta federācijām, Latvijas Olimpiskajai komitejai, Latvijas Sporta federāciju padomei un Latvijas Paralimpiskajai komitejai. IZM paredzēts arī uzraudzīt piešķirtā finansējuma izlietošanas atbilstību. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti