Skeletonistu treneris Šteinbergs: Uz sacensībām nebraucam tūristu statusā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Siguldā jau vairāk nekā gadu darbojas Skeletona akadēmija, kuras mērķis ir atrast, atlasīt un trenēt jaunos skeletonistus. Viens no akadēmijas treneriem ir bijušais skeletonists Ivo Šteinbergs, kurš šo ideju radīja kopā ar Daini Dukuru. Šteinbergs sarunā ar Latvijas Radio uzsvēra, ka līdzšinējo izlases līderu ēras izskaņa noteikti nenozīmē Latvijas skeletona beigas, un ilgākā termiņā mērķis arvien ir augsti sasniegumi. 

Sportista karjerai augustā punktu pielika titulētais Martins Dukurs, noslēdzot panākumiem bagātu ēru Latvijas skeletonā. Bijušais skeletonists un tagad treneris Šteinbergs atzina, ka izmaiņas noteikti būs, bet sporta veidā lielais jauniešu skaits ļauj cerīgi raudzīties nākotnē.

Saruna ar skeletona treneri Ivo Šteinbergu
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

"Bezdibeņa priekšā Latvijas skeletons noteikti neatrodas, taču nekad vairs nebūs tā, kā bija agrāk. Tas ir vairāk nekā skaidrs, jo arī skeletons vairs nav tāds, kāds tas bija agrāk," teica Šteinbergs. "Protams, pāris gadus nebūs panākumu, bet mēs esam labā pozīcijā ar to, ka mums ir daudz jauniešu. Varbūt tā pat ir labāk, ka viņi nejutīs to, kas bija kādreiz, bet viņi nāks iekšā ar savām svaigajām sajūtām un strādās ar jauno pasaules skeletonu." 

Ivo Šteinbergs
Ivo Šteinbergs

Par nākamo sezonu vēl aizvien ir daudz neskaidrību un nav zināms skeletonistu sastāvs – par to pārliecināts neesot pat Latvijas Bobsleja un skeletona federācijas (LBSF) ģenerālsekretārs Zintis Ekmanis.

Šobrīd gan izskatās, ka dāmu konkurencē Latviju varētu pārstāvēt Endija Tērauda un Dārta Zunte.

"Dārta ar Endiju gatavojas, mums ir divas vietas Pasaules kausā, lai viņas izmanto izdevību. Esmu arī dzirdējis, ka tur esot kaut kādi normatīvi uzlikti, bet es domāju, – ja ir iespēja, tad lai brauc uz sacensībām, un tad rezultāts parādīs, vai ir regress vai progress. Tad jau viņām jāpieņem lēmums par tālākajām darbībām," pastāstīja Šteinbergs.

Trasē Šteinbergs nav braucis kopš 2019. gada, kad aizvadīja pēdējo sezonu Pasaules kausa apritē. Bijušais skeletonists gan atzīst, ka labprāt gribētu nobraukt, taču nav laika, jo jāatrodas trases malā un jāgatavo jaunos braucējus.

Skeletonistus gatavo Skeletona akadēmijā, kas ir Šteinberga un Daiņa Dukura izveidots projekts jaunajiem censoņiem. Ideja par Skeletona akadēmiju radusies jau sen, taču to sākt īstenot izdevās tikai 2021. gadā. 

"Tas stāsts jau īstenībā ir diezgan sens, kad Siguldā risinājās Pasaules kauss. Ja nemaldos, kad Endija [Tērauda] dabūja medaļu – pirmo Latvijai sievietēm. Tad tās sarunas kaut kā aizgāja, ar Daini [Dukuru] sākām likt kopā idejas – man bija ļoti liels entuziasms, un viņš tā kā uzķēra to vilni, un te nu mēs esam. Šogad jau pirmās sacensības," stāstīja Šteinbergs.

Šobrīd projektā darbojas 10 jaunie sportisti – 5 zēni un 5 meitenes.

Jaunos sportistus izvēlas speciālās atlasēs, kur jāparāda fiziskā sagatavotība. Censoņus trenē Šteinbergs, Dainis Dukurs, kā arī Jānis Krūmiņš. Treniņos palīdz un savu devumu sniedz arī Latvijas skeletona leģendas Martins un Tomass Dukuri.

Lai arī akadēmijā darbojas 10 sportisti, sākotnējais plāns bija uzņemt tikai sešus pretendentus. Taču visiem ir motivācija un labi fiziskie rādītāji, kas mudina uzturēt lielāku sastāvu.

"Vienmēr esmu sportistiem teicis, ka atlases turpināsim rīkot un iekšējo konkurenci uzturēsim līmenī, jo uz sacensībām vietas ir tik, cik ir. Protams, ja būs fiziskie rādītāji, nevienam neliegsim trenēties, bet konkurence būs un atlase uz sacensībām būs, lai sportisti neiestagnē un ir motivācija turpināt kustēties," teica bijušais skeletonists Šteinbergs.

Nereti izskanēja bažas, vai pēc Dukuru sportistu karjeras beigām skeletons nezaudēs atbalstītājus un Skeletona akadēmiju nenāksies slēgt finanšu problēmu dēļ.

"Bažu nav, vismaz pagaidām, jo Siguldas pašvaldība ir spērusi ļoti drosmīgu soli – viņi ir uztvēruši mūsu ideju, viņi mūs atbalsta. Skeletons bez finansējuma nepaliks, bērnus mēs arī nepametīsim un atbalstīsim," uzsvēra skeletona treneris. "Ir arī interese jau no citām pusēm – viņi redz, ko mēs darām. Ja tur būtu kāds finansējums no LBSF puses vai no valsts puses, mēs par to priecātos, bet, kamēr neesam nopelnījuši, tikmēr strādājam ar to, kas mums ir, un mums ar to pagaidām pietiek, lai izdarītu pamatdarbu."

Skeletona akadēmijas ilgtermiņa mērķis ir piedalīties Jaunatnes olimpiskajās spēlēs un tad jau 2026. gadā ziemas olimpiskajās spēlēs Itālijā.

Viens gan ir skaidrs – skeletonisti uz sacensībām ne reizi nedosies kā tūristi.

"Kā tūrista statusā nekad nebraucam uz sacensībām, bet labs piemērs varētu būt Martins [Dukurs], kurš aizbrauca uz savām pirmajām olimpiskajām spēlēm Turīnā un negaidīti ielēca desmitniekā, par ko pats bija ļoti pārsteigts. Nav konkrētas [plānotas] vietas, mēs to visu ņemsim soli pa solim. Teiksim, ja mēs kvalificēsimies Milānas spēlēm, tad mēs tāpat turpināsim strādāt pēc labākās sirdsapziņas, un domāju, ka pa četriem gadiem būs labi pamati ielikti," atzina Šteinbergs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti