Paralimpiskā komiteja: Latvijas nostāju pret agresorvalstīm Parīzes spēlēs pašlaik atbalsta 12 valstis

Latvijas Paralimpiskā komiteja (LPK) gatavo izskatīšanai Eiropas Paralimpiskās komitejas (EPK) ārkārtas ģenerālajā asamblejā Rīgā priekšlikumu, kas pieprasītu aizliegt agresorvalstu Krievijas un Baltkrievijas sportistu dalību 2024. gada Parīzes paralimpiskajās spēlēs, pretējā gadījumā solot Eiropas valstu boikotu. LPK rosināto nostāju gada sākumā atbalsta apmēram 12 valstis.

EPK ārkārtas ģenerālā asambleja Rīgā notiks 8. martā, Latvijas Radio apstiprināja LPK prezidente Daiga Dadzīte. Ģenerālajā asamblejā paredzēts formulēt vienotu ziņojumu nosūtīšanai Starptautiskajai Paralimpiskajai komitejai, kurā plānots ietvert ultimātu – vai nu agresorvalstu Krievijas un Baltkrievijas sportistiem aizliedz startēt Parīzes spēlēs, vai Eiropas valstis sacensībās nepiedalās.

Latvijā gatavojas uzņemt Eiropas Paralimpiskās komitejas ārkārtas ģenerālo asambleju
00:00 / 03:02
Lejuplādēt

Latvija asamblejā virzīs krasāko prasību – ja krievi un baltkrievi piedalās Parīzes paralimpiskajās spēlēs, tad Eiropa spēles boikotē, pastāstīja Dadzīte. Viņa cer, ka Latvijas paralimpieši startēs Parīzē un tur dalībnieku vidū nebūs ne Krievijas, ne Baltkrievijas parasportistu. 

Asamblejas organizatoriem jāsagatavo izskatīšanai priekšlikumi, kas līdz 12. februārim jānosūta EPK. Atbalsta vēstules LPK saņēma arī no ASV un Austrālijas, savukārt Lielbritānija daudz palīdzot ar juridisko aspektu analīzi. 

"Mums piekrīt pašlaik kādas 12 valstis. Ar pārējiem tā īsti neesam runājuši, bet zinu, ka ļoti bieži viss [sarunās] notiek uz vietas," iespējas kuplināt atbalstītāju loku iezīmēja Dadzīte. 

Daiga Dadzīte par Eiropas Paralimpiskās komitejas ģenerālās asamblejas rīkošanu
00:00 / 00:41
Lejuplādēt

Ģenerālās asamblejas norises vietu organizatori atklās tikai dažas dienas pirms pasākuma, lai neveicinātu drošības riskus. Rīkotāji arī uzklausījuši potenciālo asamblejas dalībnieku jautājumus, vai būs garantēta drošība, ņemot vērā Krievijas un Baltkrievijas robežu tuvumu. Dadzīte cer, ka visu Eiropas nacionālo paralimpisko komiteju pārstāvji Rīgā ieradīsies, jo to veicinās arī Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) atbalsts finansiāli labvēlīgākiem dalības nosacījumiem.

LPK otrdien arī informēja par jaunu sadarbības nodomu līgumu ar diviem partneriem, kas paredz komitejai četros gados piesaistīt vienu miljonu eiro. Papildu finansējums ļautu dubultot valsts sniegto atbalstu Latvijas Paralimpiskajai komitejai.

KONTEKSTS:

Starptautiskā Paralimpiskā komiteja (SPK) 2022. gada novembrī uz nenoteiktu laiku apturēja Krievijas un Baltkrievijas dalību organizācijā par nespēju pildīt statūtos paredzētās prasības. Savukārt 2023. gada septembra beigās SPK biedri kongresā ar balsu vairākumu atbalstīja Krievijas un Baltkrievijas paralimpisko komiteju daļēju diskvalifikāciju, kas praksē nozīmē iespēju abu agresorvalstu sportistiem startēt neitrālu dalībnieku statusā.

Parīzes paraolimpiskās spēles 2024. gadā risināsies no 28. augusta līdz 8. septembrim.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti