Ministre Čakša: Krievijas un Baltkrievijas sportistiem jāliedz dalība Parīzē paralimpiskajās spēlēs

Eiropas Paralimpiskās komitejas ārkārtas ģenerālajā asamblejā Rīgā piektdien organizācijas 35 dalībvalstu pārstāvji lems par kopīgu rīcību situācijā, kad agresorvalstu sportistiem ir atvērts ceļš dalībai Parīzes paralimpiskajās spēlēs. Par sporta nozari atbildīgā izglītības un zinātnes ministre Anda Čakša ("Jaunā Vienotība") cer, ka asamblejas dalībnieki vienosies par lēmumu, kas tuvinās aizliegumu Krievijas un Baltkrievijas sportistiem startēt Parīzes spēlēs. 

Starptautiskā Paralimpiskā komiteja (SPK) pērn septembrī nolēma atļaut Krievijas un Baltkrievijas sportistiem piedalīties Parīzes spēlēs neitrālā statusā. Latvijas Paralimpiskā komiteja (LPK) ir viena no iniciatorēm ārkārtas ģenerālās asamblejas sarīkošanai Rīgā, lai meklētu risinājumus, kas agresorvalstu sportistiem liegtu startēt Parīzē. Eiropas paralimpiskajām komitejām ir vēl vairāki priekšlikumi, kā rīkoties dažādos situācijas attīstības scenārijos.

Pirmo reizi sarīkotajā Eiropas Paralimpiskās komitejas ārkārtas ģenerālajā asamblejā paredzēts arī vienoties, ko nozīmē neitrāla sportista statuss un kā šādiem sportistiem noteikt atbilstības kritērijus.

"Mēs saredzam, ka šobrīd notiek centieni caur sportu attaisnot kara noziegumus, un kaimiņvalstī sports un politika nekad nav bijis šķirts. Sports ir bijis viens no veidiem, kā agresorvalstis īsteno un popularizē savu politiku. Atbalstu Latvijas stingro nostāju un ceru, ka arī pārējo 34 Eiropas valstu pārstāvji [asamblejā] sadzirdēs un pieņems pareizu lēmumu," Čakšu citēja pasākuma rīkotāji. "Ceru, ka visi spēj saprast – Krievijas un Baltkrievijas sportistiem dalība paralimpiskajās spēlēs Parīzē ir jāliedz."

SPK ģenerālajā asamblejā Bahreinā tikai ar piecu balsu pārsvaru Krievijai, īstenojot intensīvu politisku spiedienu, izdevās panākt sev un Baltkrievijai labvēlīgu lēmumu par dalību Parīzes spēlēs, norādīja Ukrainas Paralimpiskās komitejas prezidents Valērijs Suškevičs. Viņš uzsvēra, ka absolūtais Eiropas valstu vairākums, kā arī pasaules demokrātiskās valstis iestājas pret Krievijas un Baltkrievijas dalību spēlēs Parīzē.

"Eiropas paralimpiskajai sabiedrībai ir jāapvienojas šajā asamblejā [Rīgā] un jāliek visai pasaules paralimpiskajai sabiedrībai saprast, ka nav iespējams apvienot pasaules paralimpiskās kustības augstos ideālus un Krievijas un tās satelītu slepkavniecisko, teroristisko, vardarbīgo, imperiālistisko politiku," pauda Suškevičs. "Es ceru, ka Eiropas valstis ļaus saprast SPK vadībai šo maldīgumu un bezprincipialitāti, spēlējoties ar neitralitātes statusu paralimpiskajās spēlēs Parīzē slepkavas valsts pārstāvjiem."

Ārkārtas ģenerālajā asamblejā piedalīsies Eiropas Paralimpiskās komitejas prezidents Reimons Blondels, un sagaidāms, ka dalībniekus uzrunās gan Ukrainas vēstnieks Latvijā Anatolijs Kucevols, gan izglītības un zinātnes ministre Čakša.

KONTEKSTS:

Starptautiskā Paralimpiskā komiteja (SPK) 2022. gada novembrī uz nenoteiktu laiku apturēja Krievijas un Baltkrievijas dalību organizācijā par nespēju pildīt statūtos paredzētās prasības. Savukārt 2023. gada septembra beigās SPK biedri ar balsu vairākumu atbalstīja Krievijas un Baltkrievijas paralimpisko komiteju daļēju diskvalifikāciju, kas praksē nozīmē iespēju abu agresorvalstu sportistiem startēt neitrālu dalībnieku statusā.

Parīzes paralimpiskās spēles 2024. gadā risināsies no 28. augusta līdz 8. septembrim.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti