Ziemas olimpiskās spēles Leikplesidā - Latvijai Zozuļas zelts kamaniņu sportā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem un 4 mēnešiem.

Inese Jaunzeme ir pirmā latviete, kas kļuva par uzvarētāju vasaras olimpiādes spēlēs Melburnā 1956.gadā. Vera Zozuļa - pirmā Latvijas sportiste, kura saņēmusi zelta godalgu ziemas olimpiskajās spēlēs - Leikplesidā 1980.gadā. Šī bija viena no spožākajām 13. ziemas spēļu ekstrām, jo Krievijas trasēs Bratskā un Sverdlovskā, gatavojoties šīm olimpiskajām spēlēm, kritiens sekojis kritienam… Toties Leikplesidā Vera tā iejutās trasē, ka visos četros braucienos uzrādīja vislabākos laikus, kas ir fantastisks sniegums tik augsta  līmeņa sacensībās.

Vera Zozuļa
Vera Zozuļa
Olimpiskais drudzis par laimi gāja secen mūsu debitantei Ingrīdai Amantovai, kura ļoti sīvā cīņā ar vācietēm izkala bronzu…Talantīgā Astra Rībena sanervozējās un palika astotajā vietā. Daini Bremzi un Aigaru Kriķi vajāja dažādas ķibeles - veselības problēmas un tehniskas kļūmes, kā rezultātā divniekos viņiem nācās samierināties ar 10. vietu. 

13. Ziemas olimpiskās spēles Leikplesidā
00:00 / 03:33
Lejuplādēt

Kā allaž lielu interesi radīja hokeja turnīrs, kurā par favorīti uzskatīja Viktora Tihonova trenēto PSRS izlasi, kas pirms tam bija atguvusi pasaules čempiona titulu. Bet ne katrreiz runcim krējuma pods…Izšķirošajā spēlē amerikāņu studenti apspēlēja padomju profesionāļus ar rezultātu 4:3, kas kļuva par vienu no lielākajām sensācijām pasaules hokeja vēsturē.

Toreiz par galveno vaininieku Tihonovs uzskatīja Helmutu Balderi, kurš neesot realizējis visas savas spējas.

Savukārt pēc tam, vairākkārt tiekoties ar  ASV izlases ilggadīgo ārstu Visvaldi Nagobadu, izcilais speciālists atzina, ka tā bijusi īsta simtgades spēle, kurā studenti darbojušies ar tādu pašatdevi, ka citāds rezultāts šajā mačā nav bijis iespējams. Tāpēc pārmetumi Balderim nav bijuši vietā…

ASV hokeja izlase svin uzvaru pār PSRS
ASV hokeja izlase svin uzvaru pār PSRS

Leikplesidā savās trešajās un pēdējās ziemas olimpiskajās  spēlēs startēja ātrslidotāja Silvija Burka, diemžēl, olimpiskās neveiksminieces titulu tā arī nezaudējot, jo labākā izrādījās viņas izcīnītā  7. vieta 1000 metru distancē. Taču Silvija ir un paliek viena no izcilākajām latviešu ātrslidotājām pasaulē.

Eriks Haidens ar piecām zelta medaļām
Eriks Haidens ar piecām zelta medaļām

Ja vēl par dažām šo spēļu ekstrām, tad, protams, spīdēja amerikāņu ātrslidotājs Eriks Haidens, uzstādot pasaules vai olimpisko rekordu visās piecās distancēs, kurās startēja.

Hanni Vencela, uzvarot gan slalomā, gan milzu slalomā, ļāva savai valstij Lihtenšteinai kļūt par mazāko valsti pasaulē, kas izcīnījusi zelta godalgu ziemas olimpiskajās  spēlēs.

Vēl jāatzīmē, ka Leikplesidā notika pirmais boikots ziemas olimpisko spēļu vēsturē. Tajās atteicās piedalīties Taivāna pēc tam, kad Starptautiskā Olimpiskā komiteja (SOK) vēlējās izmainīt valsts nosaukumu un himnu. SOK mēģināja vairāk pielāgoties Ķīnai, kas bija izvēlējusies startēt ar tādu pašu nosaukumu un himnu kā Taivāna. Ķīna piedalījās ziemas olimpiskajās spēlēs pirmo reizi kopš 1952. gada.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti