Ziemas olimpiskās spēles Insbrukā - Latvijas kamaniņbraucēji vēl iesildās

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

1976.gada februārī 12.ziemas olimpiskās spēles risinājās Austrijā - Tiroles galvaspilsētā Insbrukā. Gatavošanās tām sākās ar lielu starptautisku jezgu. Sākotnēji Starptautiskā Olimpiskā komiteja (SOK) spēļu rīkotājtiesības piešķīra Denverai, taču strauji augošu izmaksu un sacīkšu iespējamas ietekmes uz vidi dēļ ASV Kolorādo štata vēlētāji krasi iebilda pret šo spēļu sarīkošanu. Tālāk olimpiskās saimnieces gods tika piedāvāts Vistlerai Kanādā, taču arī tā atsacījās valdības maiņas dēļ. Izmantojot situāciju, savu kandidatūru pieteica Soltleiksitija ASV, bet SOK 1973.gada 15.februārī spēļu rīkošanas tiesības piešķīra Insbrukai, kuras vārds, starp citu, ir cēlies no vācu vārda "Brucke", tātad "tilts pār Innas upi".

Lai pienācīgi sagatavotos, laika izrādījās gauži maz, bet noderēja pieredze un infrastruktūra, kas bija saglabājusies no spēlēm, kas šeit bija notikušas pirms 12 gadiem. Turklāt vēl papildus nācās nopietni domāt par drošības pasākumu pilnveidošanu, jo iepriekšējās vasaras olimpiskajās spēlēs Minhenē bija noticis asiņains terora akts. 

12. Ziemas olimpiskās spēles Insbrukā
00:00 / 03:14
Lejuplādēt

PSRS komandā šoreiz bija neparasti liels latviešu skaits - pieci kamaniņbraucēji. Galvenokārt tāpēc, ka pašā gada sākumā Eiropas čempionātā Zviedrijā Vera Zozuļa izcīnīja pirmo vietu, bet Dainis Bremze un Aigars Kriķis ieguva trešo vietu divniekos.

Insbrukā pretinieki bija spēcīgāki un tik viegli vis negāja, turklāt pēc treniņbraucieniem tehniskā komisija līdz pēdējai skrūvītei pārbaudīja kamanas, arī Veras kamanas, un, tās atkal saskrūvējot, bija pieļautas dažas sīkas kļūmītes, kas atstāja iespaidu uz rezultātu. Kopvērtējumā Eiropas čempione palika 9.vietā,apņemoties pēc četriem gadiem Leikplesidā cīnīties par zeltu. Divniekos 8.un arī 9.vieta, kuru sasniedza 44 gadus vecais Rolands Upatnieks ar Valdi Ķuzi, kuri brauca ar Rolanda paškonstruētām kamanām.

Uz olimpisko medaļu reāli pretendēja arī trimdas latviete no Kanādas Silvija Burka, kura 18 gadu vecumā debitēja olimpiskajās spēlēs Saporo.

Gadu vēlāk viņa sasniedza pasaules rekordu sprinta daudzcīņā, bet 1976.gadā uzvarēja pasaules meistarsacīkstēs, uzstādot  pasaules rekordu klasiskajā daudzcīņā. Tomēr Insbrukā Silvijas augstākais sniegums bija 4. vieta 1000 metru distancē.

Pēc Insbrukas olimpiskā iestājeksāmena aizsākās latviešu kamaniņbrauciens kalnup, un jau pēc četriem gadiem Leikplesidā uz goda pjedestāla stāvēja divas Latvijas kamaniņbraucējas – Vera Zozuļa un Ingrīda Amantova.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti