Sarajevas ziemas olimpiskās spēles - medaļota debija VEF un Latvijas bobslejam

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Minhenes olimpisko spēļu traģēdija bija atstājusi dziļas pēdas apziņā un rīcībā, tādēļ turpmāk ikvienās sacensībās visnopietnākā uzmanība tika pievērsta drošības pasākumiem. Nebija izņēmums arī 14.ziemas olimpiskās spēles, kas 1984.gada februārī noritēja tolaik vēl apvienotās Dienvidslāvijas pilsētā Sarajevā. Vairākstāvu blokmājās, kur dzīvojām mēs, akreditētie žurnālisti, katrā stāvā bija ne tikvien stāva dežurants un policists, bet arī kāds nopietns vīrs pelēkā uzvalkā, kurš rūpīgi nopētīja ikvienu ienācēju.

Savā ziņā šīs spēles bija ugunskristības arī jaunievēlētajam Starptautiskās Olimpiskās komitejas (SOK) prezidentam Huanam Antonio Samarančam, kura prezidentūras laikā tās bija pirmās ziemas olimpiskās spēles. Interese sporta pasaulē par Sarajevas spēlēm izrādījās neparasti liela, jo krita gan dalībvalstu skaita rekords (29), gan dalībnieku skaits bija necerēti liels - 1272 sportisti. 

14. Ziemas olimpiskās spēles Sarajevā
00:00 / 03:54
Lejuplādēt

Viņu vidū bija 11 Latvijas pārstāvji, kas sacentās divos sporta veidos – kamaniņbraukšanā un bobslejā, kur tā bija olimpiskā debija. Uz starta kamaniņās atkal stājās iepriekšējo spēļu medaļnieces Vera Zozuļa un Ingrīda Amantova, kā arī divnieka ekipāža Juris Eisaks un Einārs Veikša. Olimpiskās sezonas ieskaņā Vera bija uzvarējusi triju trašu turnīrā, tomēr Sarajavā dominēja vācietes. Inga izcīnīja 4.vietu, Vera, kurai tas bija pēdējais lielais starts, pēc rupjas kļūdas pēdējā braucienā palika piektajā pozīcijā. Puiši summā bija septītie…

Bobslejā tā nopietnāk par Latvijas sportistiem sāka runāt tikai pirmsolimpiskajā gadā, kad tapa skaidrs, cik vērti un nozīmīgi ir rūpnīcā VEF ražotie jaunie bobi.

Vintenbergā Jānis Ķipurs un Aivars Šnepsts izcīnīja Veltina kausu, kas bija mūsu pirmā lielā balva, Zintis Ekmanis ar krasnojarskieti Vladimiru Aleksandrovu bija trešie, junioru ekipāža Māris Poikāns un Ivars Bērzups uzrādīja ceturto laiku. Turklāt Eiropas čempionātā Ķipurs/Šnepsts izrādījās labākie, bet Ekmanis/Aleksandrovs izcīnīja bronzas medaļu. 

Sarajevas  olimpisko spēļu atklāšana
Sarajevas olimpisko spēļu atklāšana

Olimpiskajā startā, kā jau debitantiem, neklājās viegli.

Bija izcili braucieni un rupjas kļūdas, neizpalika arī strīdi un ķīviņi, tomēr gala iznākums nebija peļams - aiz diviem vācu bobiem trešā bija Latvijas trīssoļlēkšanas čempiona Ekmaņa ekipāža,

kamēr Ķipura divnieks vēl šoreiz līdz goda pjedestālam netika. Četrinieku sacensībās uz īpašu  veiksmi nebija ko cerēt - VEFs bija radījis tikai vienu bobu, un tas pats Ķipuram nekādi neklausīja.

PSRS  hokeja izlase revanšējās par katastrofālo neveiksmi Leikplesidā, un PSRS izlasi kopā ar Viktoru Tihonovu vadīja viņa pēctecis pie Rīgas "Dinamo" stūres Vladimirs Jurzinovs. Treneri pirms olimpiskā turnīra no komandas atskaitīja latvju ledus zvaigzni Helmutu Balderi, tā pārsvītrojot viņa cerības kļūt par olimpisko čempionu.

Lai neļautos pesimismam, vēl tikai jāatgādina, ka pie ASV vienības komandtiltiņa arī šajās spēlēs atradās latviešu speciālists – izlases galvenais ārsts bija ortopēdijas speciālists, Hārvardas universitātes mācību spēks Bertrams Zariņš.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti