Pirmās ziemas olimpiskās spēles Šamonī - sacensības ar atpakaļejošu datumu

Mūsdienu vasaras olimpiskās spēles dzimušas 19. gadsimta beigās Grieķijā, bet ziemas olimpiskās spēles radās 20. gadsimta sākumā Šamonī, turklāt visai kuriozā veidā. 1924.gada ziemā šajā Francijas kūrortā notika ziemas olimpiskā nedēļa, veltīta astotās olimpiādes spēlēm Parīzē. Tikai 1925.gada 27.maijā Starptautiskā Olimpiskā komiteja (SOK) nolēma regulāri rīkot ziemas olimpiskās spēles, Šamonī notikušo pasākumu ar atpakaļejošu datumu nodēvējot par pirmajām ziemas olimpiskajām spēlēm.

Šamonī startēja 16 valstu 258 sportisti, arī divi Latvijas pārstāvji - astoņkārtējais Latvijas meistars ātrslidošanā Alberts Rumba un distanču slēpotājs Roberts Plūme. Viņus par saviem līdzekļiem deleģēja sportistu pārstāvētās biedrības ASK un "Marss". Vairāki citi potenciālie olimpieši palika mājās finanšu trūkuma dēļ.

pirmās ziemas olimpiskās spēles ŠamonīGunārs Jākobsons

  Olimpiādes atklāšanas parādē Latvijas karogu nesa Plūme, aiz viņa ar slidu pāri rokās soļoja Rumba, bet nest plakātu ar uzrakstu "Lettonie" izpalīdzēja lietuviešu žurnālists.

  Ātrslidošanas sacensībās zem klajas debess Monblāna pakājē Rumbam veicās itin labi - sasniegti trīs Latvijas rekordi 1500 metru, 5000 metru un 10 000 metru distancē, kopvērtējumā ierindojoties 7.vietā. "Gods kapteinim Rumbam! Latvijas krāsas ir sekmīgi aizstāvētas," priecīgs uz Rīgu telegrafēja viņa komandas biedrs Plūme. "Astotajā olimpisko sacīkšu dienā, kas sakrīt ar mūsu valsts "de iure" atzīšanas dienu, esam atzīti "de iure" arī sportā."

  Atzīmējot Rumbas panākumus, Latvijas Olimpiskā komiteja pasniedza viņam piemiņas medaļu kā pirmajam latvju olimpietim.

  Plūmes starts izrādījās pieticīgāks. Esot turējies braši, bet bija par vieglu saģērbies, tādēļ apsaldējās un slēpošanas maratona 25. kilometrā uzdeva, vēstīja viņa komandas biedrs Rumba. 

  Šamonī medaļas pasniedza 16 disciplīnās septiņos sporta veidos. Kā paraugdemonstrējumu sporta veidi tika minēti kērlings un militārā patruļa. Pavisam nesen - 2006.gadā - SOK apžēlojās un atzina, ka Šamonī kērlings bija pilntiesīgs sporta veids, iekļaujot pasniegtās medaļas kopējā godalgu skaitā. Visvairāk medaļu - 17 - pirmajās ziemas olimpiskajās spēlēs izcīnīja norvēģi.

  0 komentāri
  Pievienot komentāru
  Komentēt vari ar kādu no saviem sociālajiem profiliem
  Olimpiskā kustība
  Sports
  Jaunākie
  Populārākie
  Interesanti