Olimpiskās komitejas prezidents Tikmers: Latvija nepiedalītos Parīzes spēlēs kopā ar agresorvalstīm

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Agresorvalstu Krievijas un Baltkrievijas sportistu startu olimpiskajās spēlēs Latvijā uzskata par nepieļaujamu. Ja olimpiskās spēles notiktu pašlaik un dalība tajās būtu atļauta Krievijas un Baltkrievijas sportistiem, Latvijas komanda uz sacensībām nedotos, Latvijas Televīzijai teica Latvijas Olimpiskās komitejas (LOK) prezidents Žoržs Tikmers. 

Patlaban gan ir grūti prognozēt, kāda būs situācija pēc pusotra gada, kad paredzēts sarīkot Parīzes olimpiskās spēles, atzina Tikmers. Viņš cer uz pozitīvu situācijas attīstību Ukrainā.

"Latvijas pozīcija ir tāda – ja šīs olimpiskās spēles notiktu šobrīd un tajās būtu paredzēts, ka piedalīsies gan Krievijas, gan Baltkrievijas sportisti, es domāju, ka Latvijas komanda uz šīm spēlēm nedotos," paskaidroja Tikmers. "Mēs kopā visi ceram uz to – kad karš noslēgsies, tajā uzvarēs Ukraina, būs pilnīgi jauna situācija, jauni spēles noteikumi. Arī Latvijas sportisti tādā gadījumā, protams, šādās olimpiskajās spēlēs varēs piedalīties."

LOK plāno aicināt Latvijas sporta federācijas vērsties pie savām starptautiskajām organizācijām, mudinot tās neatļaut Krievijas un Baltkrievijas sportistiem dalību olimpiskās kvalifikācijas sacensībās.

Pat ieviešot Starptautiskās Olimpiskās komitejas (SOK) patlaban izvirzītos neitralitātes priekšnoteikumus, kas Krievijas sportistiem būtu jāizpilda, nav skaidrs, kā varētu pārbaudīt to izpildi.

Latvijas valdības vadītājs Krišjānis Kariņš (“Jaunā Vienotība”) kā amorālus vērtēja Starptautiskās Olimpiskās komitejas centienus atļaut Krievijas un Baltkrievijas sportistiem piedalīties starptautiskās sacensībās. Preses konferencē pēc koalīcijas sanāksmes premjers pauda nosodījumu sporta organizācijai, kas meklē apvedceļus, lai Krievijas un Baltkrievijas sportisti kara ēnā vārētu piedalīties starptautiskās sacensībās.

Sporta komentētājs Anatolijs Kreipāns par īpatnēju atzina SOK rosināto nosacījumu olimpiskajām spēlēm pielaist tikai sportistus, kuri neatbalstīja Krievijas militāro iebrukumu Ukrainā.

"Nu, interesants formulējums... Ir labs teiciens – klusēšana ir piekrišana," teica Kreipāns. "Tad varbūt visi, kas [agresorvalstīs] neprotestē, tātad atbalsta [karu], bet tie, kas protestē, tie sen vairs nekur nepiedalās sacensībās, arī Krievijā. Nedomāju, ka Starptautiskās Olimpiskās komitejas vadība un visi atbildīgie darbinieki nezina, kas notiek Ukrainā."

Savukārt basketboliste un Pekinas olimpisko spēļu dalībniece Gunta Baško SOK ieceres nosauca par spļāvienu sejā ukraiņiem un pilnīgu necieņu pret viņu ciešanām. Baško atzīst, ka

sportā olimpiskās spēles ir kalna virsotne, bet tajā pašā laikā arī tikai sacensības, kas nav samērojamas ar Krievijas izraisīto postu Ukrainā.

"Ja uz to skatās kā tikai uz sacensībām, tās ir tikai sacensības, kuras ir jāizlaiž vai tajās tiek aizliegts piedalīties; ukraiņiem ir jācīnās par dzīvību, par savām mājām, par savu brīvību, par savu cieņu un godu. Tāpēc droši vien par to ir jāpadomā," teica Baško.   

Krievijas sportistu piedalīšanās olimpiskajās spēlēs par nepieļaujamu uzskata Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis, atgādinot par reiz vēsturē jau pieļauto kļūdu, kad 1936. gadā spēles notika Vācijas galvaspilsētā nacistu varas laikā. Ja Krievijas sportisti piedalīsies olimpiskajās spēlēs kaut vai bez savas valsts karoga, tas nozīmēs, ka pasaule piever acis uz Krievijas veiktajām zvērībām Ukrainā, atzīst Ukrainas prezidents.  

"Starptautiskās Olimpiskās komitejas mēģinājums, lai Krievijas sportisti varētu atgriezties, lai startētu un piedalītos olimpiskajās spēlēs, ir mēģinājums pateikt pasaulei, ka terors var būt kaut kas pieņemams," teica Zelenskis. "It kā būtu iespējams pievērt acis uz to, ko Krievija dara ar Hersonu, Harkivu, Bahmutu un Avdijivku."

Zelenskis jau iepriekš aicināja SOK vadītāju Tomasu Bahu aizbraukt uz Bahmutas pilsētu un pārliecināties, ka neitralitāte nepastāv.

Savu viedokli Zelenskis ir darījis zināmu arī vēstulē spēļu rīkotājvalsts Francijas prezidentam Emanuelam Makronam.

SOK tikmēr mudina meklēt ceļus, kā Krievijas un Baltkrievijas sportistiem pavērt iespējas kā neitrāliem dalībniekiem startēt nākamgad Parīzē olimpiskajās spēlēs. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti