Albērvilas ziemas olimpiskās spēles - Latvija atgriežas pēc 56 klusuma gadiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem un 4 mēnešiem.

Albērvilas 16.ziemas olimpiskās spēles dāvāja jaunus dalības rekordus. Neatkarību bija atguvušas Baltijas valstis, radās Slovēnija un Horvātija, un, lai arī Padomju Savienību pārstāvēja vienota Neatkarīgo Valstu Sadraudzības (NVS) komanda, Albērvilā pulcējās 64 valstu delegācijas.

Atmodas laiks bija ritējis strauji, un Latvijas Olimpiskajai komitejai (LOK) pēc starptautisko tiesību atgūšanas atlika vien četri mēneši, lai nodrošinātu 24 olimpiešu dalību spēlēs pēc 56 gadu pārtraukuma. Parādes formas, kuras veidoja modes dizainers Bruno Birmanis, līdzinājās  tām, kādas bija pirmskara gados Berlīnē. Kad arēnā iesoļoja Latvijas delegācija, atskanēja brāzmaini aplausi un informatora teksts:

"Ar atgriešanos mūsu vecie un jaunie draugi! Sveicam Latviju atkal kā valsti!"

Tas notika 1992.gada 8.februārī plkst.17 un 38 minūtēs pēc Viduseiropas laika. 

16. ziemas olimpiskās spēles Albervillā
00:00 / 04:25
Lejuplādēt

Atgriešanās prieks bija grūti aprakstāms, un, atceroties iepriekšējās spēlēs paveikto, bija pamats cerēt kaut vai uz vienu olimpisko medaļu. Galvenokārt jau bobslejā, kur Zintis Ekmanis samērā nesen bija kļuvis par Eiropas vicečempionu, bet jaunais pilots Sandis Prūsis tajā pašā gadā izcīnīja 3.vietu Pasaules kausā. Taču drudžainā gatavošanās un treniņbraucienu laiki neko dižu tomēr nesolīja. Brīnumi patiešām nenotika, un nācās samierināties ar vietām otrajā desmitā.

Ne velti CBS komentētājs sacīja, ka latvieši brauc labi, bet viņu kamanas slīd slikti.

Mūsu otrais trumpis - kamaniņbraukšana - pēc medaļām Leikplesidā un vietām pirmajā desmitā Sarajevā arī vairs nebija tik spēcīgs gan sportistu paaudžu maiņas, gan izmaiņu treneru saimē dēļ. Labāko rezultātu - 11.vietu - sasniedza komandas jaunākā dalībniece 19 gadīgā Anna Orlova. Divnieku konkurencē Aivars Polis un Roberts Suharevs arī nekur augstāk netika, jo no 10.vietas viņus šķīra divas sekundes tūkstošdaļas.

Latvijas biatlonistu komanda Albērvilā bija visjaunākā, un šis bija sezonas pirmais starptautiskais starts, tāpēc treneris Vitālijs Urbanovičs pirms starta bija lakonisks - jāņem plintes un jāiet. Gāja jau arī un šāva piedevām, tomēr pretinieki šajās spēlēs izrādījās klasi pārāki. Daugavpilieša Oļega Maļuhina 13.vieta - labākais sniegums.

Skatītāju simpātijas izpelnījās Latvijas daiļslidotāji. Pasaules junioru vicečempions 19 gadus vecais Konstantīns Kostins un delegācijas visjaunākā dalībniece 17 gadīgā Alma Lepina sīvā konkurencē abi ierindojās 20.vietā.

Pēc kaismīgām diskusijām par švakajām ziemām un vājajiem rezultātiem uz olimpiskajām spēlēm aiztika arī Vietalvas jaunsaimnieks, distanču slēpotājs Jānis Hermanis.

30 km viņš veica trešo reizi mūžā, bet 50 km distancē startēja pirmo reizi,  maratonā pat izcīnot  66.vietu 73 dalībnieku konkurencē.

Bet 16.ziemas olimpiskās spēles bija patiešām īpašas - atgriešanās un palikšanas spēles. Galvenais bija piedalīties, un to Latvijas sportisti arī godam paveica. Kā pēc sacensībām sacīja LOK prezidents Vilnis Baltiņš: "Mēs atkal esam pasaulē kopā ar visiem." Ja labi padomā, kas gan ir 50 klusuma gadi, salīdzinot ar olimpisma gadu simteņiem. Tātad galvenais - nekad nezaudēt cerību un ticēt,ticēt…

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti