Sporta ziņas

Prezentēta Rīgas maratona medaļa

Sporta ziņas

Baltijas Hokeja līgas finālsērijā šovakar "Mogo/LSPA" pret HK "Zemgale/LLU"

Latvijas Olimpiskās komitejas asambleja

Olimpiskajā komitejā cer uz Latvijas sportistu dalību Parīzes spēlēs

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 1 mēneša.

Latvijas Olimpiskās komitejas (LOK) pozīcija nemainīgi un stingri ir pret Krievijas un Baltkrievijas atgriešanos starptautiskā sporta apritē, bet tajā pašā laikā nodrošinot iespējas Latvijas sportistiem gatavoties un, cerams, arī piedalīties Parīzes olimpiskajās spēlēs, ceturtdien LOK ģenerālajā asamblejā pastāstīja LOK prezidents Žoržs Tikmers. 

(papildināts ar Latvijas Riteņbraukšanas federācijas prezidenta teikto)
Jautājums par Parīzes olimpiskajām spēlēm ir sarežģīts, jo situācija ir mainīga un process smags, atzina Tikmers. Viņš atgādināja, ka ir tapušas Starptautiskās Olimpiskās komitejas (SOK) rekomendācijas par Krievijas un Baltkrievijas sportistu atgriešanu sacensību apritē, kas gan gan neattiecas uz olimpiskajām spēlēm. Tikmers saskata, ka lēmums par abu agresorvalstu sportistu dalību olimpiskajās spēlēs, iespējams, pat netiks pieņemts, bet kvalifikācijas punktus noteiktos sporta veidos Krievijas un Baltkrievijas sportisti varēs krāt.   

Latvijas Olimpiskās komitejas ģenerālajā asamblejā apspriež sporta politikā būtiskus jautājumus
00:00 / 05:58
Lejuplādēt

Savukārt LOK ģenerālsekretārs un Latvijas delegāciju vadītājs olimpiskajās spēlēs Kārlis Lejnieks uzsvēra, ka

neatkarīgi no citiem aspektiem gatavošanās olimpiskajām spēlēm turpinās un sportistiem tiek nodrošināts iespējamais atbalsts. 

Tikmers sacīja, ka LOK ir atvainojusies trim sportistiem, kam uz laiku tika apturēts valsts finansējums, bet komiteja neuzskata sevi par situācijā vienīgo vainīgo. Uz laiku bez valsts finansējuma palika tenisiste Aļona Ostapenko, kā arī riteņbraucēji Toms Skujiņš un Krists Neilands, kuri profesionāļu sacensībās piedalās kopā ar neitrāla statusa Krievijas un Baltkrievijas atlētiem. Tikmers sacīja, ka LOK izvēlējās parakstīt līgumu ar Izglītības un zinātnes ministriju (IZM) pēc sākotnējiem noteikumiem, lai neapturētu finanses arī visiem pārējiem iesaistītajiem, bet risinājumus Ostapenko, Skujiņa un Neilanda jautājumā meklētu jau pēc tam. Vēlāk līgumi tika laboti un valsts finansējumu saņem visi sportisti, kam tas pienākas, paskaidroja LOK prezidents. 

Riteņbraukšanas federācijas prezidents Sandis Āķis gan apšaubīja, vai Skujiņš patiešām atvainošanos ir saņēmis. Sportisti jūtas pazemoti, jo ārzemēs Latvijas riteņbraucējiem jautā, vai viņi ir Krievijas agresijas atbalstītāji, uzsvēra Āķis. Viņš saskata, ka Latvijas sporta sistēmā sarežģītā situācijā tikai retajam ir mugurkauls paust skaidru nostāju un iestāties par sportistiem. 

Ja IZM sporta nozarē īstenotu līdzšinējās ieceres sadarboties ar vienu partneri, reformas paredzētu LOK juridisku likvidāciju, sacīja Tikmers. Viņš apgalvoja, ka būtu nolicis pilnvaras, ja šāds reformu plāns tiktu īstenots. LOK prezidents atzina, ka dažas federācijas rēķinās ar priviliģētu statusu valsts pārvaldē, bet Tikmers cer, ka šie laiki būs beigušies un visi darbosies pēc vienotiem noteikumiem.

LOK kā olimpiešu organizācija ir gatava uzņemties atbildību par visas sporta nozares attīstību un interesēm.

Tikmers saskata, ka turpmākie risinājumi ir "Jaunās Vienotības" rokās, jo par sporta nozari atbildīgā partijas ministre Anda Čakša vēlas skaidru un caurspīdīgu nozares finansēšanu. 

LOK prezidents janvārī sacīja, ka tālaika apstākļos Latvijas delegācija nedotos uz Parīzes olimpiskajām spēlēm, ja dalība būtu atļauta Krievijas un Baltkrievijas sportistiem. Tikmers gan atzina, ka ir grūti prognozēt situāciju pēc pusotra gada, kad paredzēts sarīkot Parīzes olimpiskās spēles.

KONTEKSTS: 

Pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā un Baltkrievijas sniegtā atbalsta militārajām darbībām SOK 2022. gada februārī ieteica visām starptautiskajām sporta federācijām un sporta pasākumu organizatoriem neaicināt un nepieļaut Krievijas un Baltkrievijas sportistu un amatpersonu dalību starptautiskās sacensībās.

2023. gada janvārī SOK paziņoja par nepieciešamību izzināt iespējas un ceļus, kā Krievijas un Baltkrievijas sportisti varētu piedalīties 2024. gada Parīzes olimpiskajās spēlēs.

Pret Krievijas un Baltkrievijas sportistu atgriešanos aktīvi iebilst rietumvalstu valdības un sporta organizācijas, bet daudzviet citur pasaulē SOK nodomi agresorvalstu sportistu atgriešanai sacensībās nav izraisījuši pretsparu. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti