Sporta studija

Naivais jautājums: Vai sportistiem, kuri kara laikā piedalījušies sacensībās Krievijā, vajag aizliegt dalību Latvijas amatieru līgā?

Sporta studija

Studijas viesi - kamaniņbraucēji Mārtiņš Bots / Roberts Plūme

OLIMPISKĀ kvalifikācija – kā sportisti cīnīsies par dalību Parīzes spēlēs

Ceļš uz olimpisko Parīzi: pieciem latviešiem dalība droša, delegācijas maksimums – pat desmitkāršs

Pēc pieciem mēnešiem sāksies Parīzes olimpiskās spēles, kur iespējas kvalificēties ir apmēram 50 Latvijas sportistiem. Pavasara gaidās olimpiskā ceļazīme jau ir garantēta pieciem atlētiem, vēl apmēram tikpat daudzi var justies itin droši par došanos uz Parīzi, bet daudzos sporta veidos kvalifikācijā izšķirošie notikumi vēl risināsies līdz pat jūlijam. 

Katrā sporta veidā olimpiskā kvalifikācija atšķiras – ceļazīmi var nodrošināt medaļa pasaules čempionātā, pāris gadu laikā nopelnīta vieta pasaules rangā vai, piemēram, vieglatlētikā sasniegts noteikts rezultāts. Bet, ja nav ne medaļas, ne augstas vietas rangā, atliek cīnīties olimpisko spēļu atlases sacīkstēs arvien tuvāk pašām spēlēm. Vairumam latviešu tieši šādi nākas spert pēdējo soli uz olimpisko sapni.

Vieta Parīzē izcīnīta

Pēc reglamenta burta februāra beigās garantēta piedalīšanās olimpiskajās spēlēs ir pieciem Latvijas sportistiem. Šķēpmetējai Līna Mūzei ar pasaules elites klases rezultātu, šāvējai Agatei Rašmanei ar bronzu pasaules čempionātā, jātniekam Kristapam Neretniekam pēc vietas rangā, kā arī Anastasijai Karbonāri un vienam no vīriešiem šosejas riteņbraukšanā.

Ar drošāku skatu uz Parīzi

Ar vienu kāju Parīzē ir arī MTB riteņbraucējs Mārtiņš Blūms, tenisiste Aļona Ostapenko, svarcēlājs Ritvars Suharevs, peldētāja Ieva Maļuka, arī pludmales volejbolistes Tīna Graudiņa un Anastasija Samoilova.

Šie 10–11 sportisti faktiski var strādāt pēc plāna, lai sportiskās formas virsotni sasniegtu tieši Parīzē. Citiem būs jācīnās atlases sacensībās, jākrāj punkti pasaules rangā vai dažiem vispirms pat jāuzvar latviešu savstarpējā sacensībā.

Cīņa vēl priekšā

Tikai 7. jūlijā jeb 19 dienas pirms olimpisko spēļu atklāšanas saņemsim atbildi, kas interesē vislielāko līdzjutēju pulku – vai Latvija būs pārstāvēta olimpiskajā basketbola turnīrā. Tas gan sāksies nevis Parīzē, bet 200 kilometru attālajā Lillē, bet pirms tam kvalifikācijas turnīrā Rīgā vēl jāizcīna pirmā vieta.

Olimpiskajiem čempioniem 3x3 basketbolistiem būs trīs iespējas tikt pie ceļazīmes, un pašlaik spēki koncentrēti uz pirmo kvalifikācijas turnīru, kas notiks aprīļa otrajā nedēļā Honkongā. Pēdējā iespēja ielēkt olimpiskajā vilcienā paredzēta 26. maijā Ungārijā, turklāt joprojām atklāts ir jautājums, kāds olimpiskajā kvalifikācijā būs spēlētāju četrinieks.

Šāvēja Rašmane tiesības startēt Parīzē izcīnīja līdz ar bronzas medaļu pasaules čempionātā. Medaļas citās topa sacensībās šaušanā ieguva arī Lauris Strautmanis un Emīls Vasermanis, bet olimpisko kvotu tās nav devušas. Pirmā iespēja nopelnīt olimpisko ceļazīmi būs februāra beigās un marta sākumā Eiropas čempionātā. Viņiem abiem ir labas izredzes tikt uz spēlēm gan individuāli, gan startēt kopā ar Agati jaukto pāru konkurencē.

BMX riteņbraukšanā uz pēdējo vakanci pie olimpiskās starta barjeras, kur vieta atšķirībā no šosejniekiem vēl ir jāizcīna,  pretendē gan jaunā zvaigzne Veronika Stūriška, gan Vineta Pētersone. Formula ir vienkārša – pasaules čempionātā maijā jābūt labākajai no sportistēm, kurām olimpiskās kvalifikācijas vēl nav. Līdzīga situācija arī Kristenam Krīgeram, tiesa, pie sāncenšu labvēlīga izkārtojuma rangā viņš uz Parīzi var tikt, arī pats vairs neko nepaveicot.

Kamēr Mūze sezonas startus var plānot, domājot vienīgi par olimpiādi, tuvu kvalifikācijai, pateicoties labām vietām pasaules rangā, ir vēl vairāki Latvijas vieglatlēti.

Tradicionāli visvairāk šķēpmetēju, šobrīd labāko pozīciju ieņemot Anetei Sietiņai. Labas cerības ir Parīzē ieraudzīt arī skrējēju Guntu Vaičuli, trīssoļlēcēju Rūtu Kati Lasmani un kārtslēcēju Valteru Kreišu. Visās disciplīnās kvalifikācija beigsies 30. jūnijā.

Svarcēlāji lielo likmi liks uz Pasaules kausa sacensībām Taizemē aprīļa sākumā, un tuvu kvalifikācijai ir Ritvars Suharevs. Lai gan Tokijas spēļu medaļnieks Artūrs Plēsnieks pēc svara kategorijas maiņas nav ticis pie lieliem panākumiem, visticamāk, ka Parīzē viņu redzēsim, ja Puketā svarcēlājs spēs uzrādīt savām spējām atbilstošu rezultātu. 

Apņēmības pilna piedalīties savās ceturtajās olimpiskajās spēlēs ir nu jau divu bērnu māmiņa cīkstone Anastasija Grigorjeva – Eiropas atlases turnīrs notiks aprīļa sākumā Baku.

Vispirms jāuzvar savējos

Pludmales volejbolā Graudiņa un Samoilova kopš Tokijas spēlēm ir nostiprinājušās elitē un februāra beigās olimpiskajā rangā ir sestās. Tikmēr vīrieši rangā ir ļoti tālu un par olimpisko ceļazīmi cīnīsies jūnijā Kontinentālajā kausā Jūrmalā. Turnīrā, kas ir komandu sacīkstes ar valsts divu pāru piedalīšanos, jāizcīna uzvara, bet intriga ap šo turnīru solās būt pamatīga. Volejbola federācija 5–6 Latvijas labākajiem vīru pāriem aprīlī un maijā rīkos trīs atlases turnīrus, kur izcīnīs tiesības piedalīties Kontinentālajā kausā. Jūnijā sekos galvenais turnīrs Jūrmalas smiltīs, un, ja izdosies tajā uzvarēt, tad divi pāri savstarpējā cīņā sadalīs kāroto ceļazīmi.

Ar priekšējo riteni Parīzē – tā var teikt par Anastasiju Karbonāri. Viņa vietu spēlēs Latvijai izcīnīja un pati to izmantos. Diemžēl arī vīriešiem vieta ir tikai viena. Pagaidām latviešu iekšējā konkurencē priekšā ir Toms Skujiņš, bet federācija izstrādājusi daudzpakāpju punktu sistēmu, kas ietver gan sportista vietu pasaules rangā, gan sekmes viendienas sacensībās. Oficiāls lēmums būs jāpieņem līdz 25. jūnijam.

Iekšējā konkurencē vispirms būs jāuzvar arī smaiļotājiem – Roberts Akmens un Kārlis Dumpis pret Alekseju Rumjancevu un  Aldi Artūru Vildi. Divnieka ekipāža, kura aprīļa sākumā treniņnometnē divreiz uzvarēs savstarpējā duelī, cīņu par vienīgo ceļazīmi varēs turpināt Eiropas kvalifikācijas sacīkstēs maija sākumā Ungārijā.

Debijas šarms 

Visbeidzot pastāv iespēja, ka Parīzē sagaidīsim arī vairākas interesantas latviešu debijas tādos sporta veidos kā BMX frīstails, kāpšanas sports, daiļlēkšana, airēšanas slaloms un tekvondo.

Gala atbildi zināsim tikai jūlijā, bet 30 līdz 50 dalībnieku – tāda varētu būt Latvijas pārstāvniecība Parīzē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti