Sporta ziņas

Labdarības turnīrs golfā

Sporta ziņas

Latvijas čempionāta otrā diena jāšanas sportā Kleistos. Aigars Bregže

Kas jāmaina Latvijas sportā? - LOK prezidenta maiņas aizkulises

Olimpiskās komitejas prezidents Buks: Jāizskauž aprunāšana un barošanās no baumām

Kopš Jānis Buks jūlijā kļuva par Latvijas Olimpiskās komitejas (LOK) prezidentu, viņš vēl izzina pārņemtās organizācijas funkcionalitāti un pienākumus visās struktūras, kurās ir iesaistīta LOK. Buks sarunā ar Latvijas Radio pauda pārliecību, ka sporta nozari stiprinātu gan atteikšanās no intrigu vērpšanas, gan plaša ikviena pieņemtā lēmumu izskaidrošana.

ĪSUMĀ:

LOK prezidents rēķinās, ka sporta nozare nebūs absolūti viendabīga un cilvēki ar ilgāku pieredzi būs mazāk elastīgi pārmaiņām un kritiskam skatam uz sevi. Ne tikai sportā ir daudz lielu raudātāju un vaimanātāju, ka viss ir slikti, bet trūkst vēlmes darīt, lai būtu labi, uzsvēra Buks. Viņš lēš, ka Latvijas sportā pietrūkst cēluma savstarpējās attiecībās, jo nereti ir ierasts vienam otru noriet un kritizēt, absolūti neieklausoties cita viedoklī. 

"Maz, maz mums ir tā diženuma savstarpējās attiecībās. Kam es ticu, – ja būtu vairāk, mēs arī būtu daudz vairāk priekšā savā attīstībā," teica Buks. "Mēs barojamies no kaut kādām baumām, visu laiku viens otru aprunājam. Tas ir tas, ko es vismaz savā personiskajā rīcības plānā esmu noteikti nolēmis, ka mums tas ir jāizskauž. Es nepiedalīšos nekādās baumās un baumu izplatīšanā."

Buks saskata nepieciešamību LOK noteikti izvērtēt, kādas pamatfunkcijas organizācija veic.

Pirms trim gadiem ko līdzīgu veikusi līdzšinējā LOK vadība, bet, jaunā vadītāja ieskatā, būs noderīgi ar svaigu redzējumu palūkot, kāpēc un ar kādām izmaksām tiek veiktas noteiktas lietas.

"Mans mērķis ir dabūt šo organizāciju [LOK] pēc iespējas efektīvāku," paskaidroja Buks. 

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Žoržs Tikmers ieies vēsturē kā pirmais LOK prezidents kopš valsts neatkarības atjaunošanas, kurš amatā nenostrādāja pat vienu pilnvaru termiņu. Buku 11. jūlijā par jauno LOK prezidentu ievēlēja kā vienu no Tikmera opozīcijas publiskajiem līderiem. Tikmers savu prezidentūru sāka, nomainot daļu LOK darbinieku, bet Buks uzsvēra, ka darbiniekus vēl tikai sāk iepazīt.

Pirmais darbs jaunajā amatā Bukam bija Daugavpils Olimpiskā centra padomes likvidācija, un tas ļaušot gadā ietaupīt apmēram 84 000 eiro. Buks uzsvēra, ka LOK pārstāvētajos reģionālajos olimpiskajos centros Daugavpilī un Rīgā nav nepieciešamas lielas padomes un valdes, lai tās kalpotu kādam par ienākumu avotu, neko nedarot. 

Iepriekšējais LOK prezidents Tikmers bija Daugavpils Olimpiskā centra padomes loceklis, par ko izpelnījās arī darba mašīnu.

Tieši saimniekošanas stils olimpiskās kustības iekšienē kļuva par vienu no Tikmera klupšanas akmeņiem.

Atklātībā nākusī informācija par Tikmera bijušās sievas un pašreizējās dzīvesbiedres līdzdalību vairākos uzņēmumos, kas sniedz pakalpojumus olimpiskajiem centriem un LOK, nebija zināma plašākai sabiedrībai, taču gadiem ilgi par to zināja un klusēja vairāki ietekmīgi sporta sistēmas cilvēki.  

Buks saskata, ka neapmierinātība ar sporta sistēmā notiekošo brieda un burbuļoja vairākās federācijās, jo īpaši tajās, kur pēc vadības nomaiņas pie varas nāca jaunāka paaudze 30–40 gadu vecumā. Sākotnējā neapmierinātība ar veco sistēmu nopietnās diskusijās par potenciālajiem LOK prezidenta kandidātiem pāraugusi brīdī, kad nāca atklātībā Tikmera saimnieciskie darījumi ar ģimenes locekļu iesaistīšanu, un viņš atkāpās no amata. 

LOK prezidenta amatam Buku nominēja piecu olimpisko sporta veidu federācijas. Viena no lielākajām aktīvistēm bija Riteņbraukšanas federācija, kam līdzās opozīcijas kodolu veidoja arī Volejbola federācija, Basketbola savienība, Peldēšanas federācija un Hokeja federācija.

Pirmā reakcija pēc uzrunāšanas Bukam nebija īpaši aizrautīga, tomēr pārrunās uzņēmumā "Olainfarm" viņš pārliecinājies, ka līdz nākamajām LOK vadītāja vēlēšanām varētu uzņemties olimpisko amatu. 

Darbu "Olainfarm" padomes priekšsēdētāja amatā Buks uzskata par savu pamata iztikas avotu un intriģējošu iespēju būt klāt jaunu produktu klāsta veidošanā un jaunu ģeogrāfisko tirgu apgūšanā. Taču farmācijas uzņēmuma padomes priekšsēdētāja amats nav pilna laika darbs, tāpēc Buks arī piekritis kandidēt uz LOK prezidenta krēslu.

Buks saskata vairākus iemeslus, kādēļ kandidātu skaits LOK prezidenta vēlēšanās nesniedzās tālāk par trim pretendentiem. Viņaprāt, svarīgs aspekts bija neilgais laiks kandidātu izvirzīšanai, kā arī ierobežotais pilnvaru termiņš līdz kārtējām LOK prezidenta vēlēšanām 2024. gadā. Daudziem psiholoģiska barjera bijusi arī valsts amatpersonas statuss LOK vadītājam, bet Bukam tas nav šķitis būtiski. 

Latvijas Hokeja federācijas prezidents Aigars Kalvītis LOK Ārkārtas ģenerālajā asamblejā par kļūdu nosauca iepriekšējās LOK valdes – Tikmera un Kārļa Lejnieka – pārlieku lielo paļaušanos uz politisko vidi, un tas veicinājis izrēķināšanos ar bijušajiem LOK darbiniekiem. Daudzi zaudējuši amatus nevis sporta sabiedrības nostājas dēļ, bet pēc politisko aprindu vēlmēm un finanšu ietekmes.

Sākotnējo atturību pretendēt uz LOK prezidenta krēslu Bukam veicinājis arī ierobežotais priekšstats par sporta pārvaldību kopumā, bet jaunas paaudzes vēlme pēc pārmaiņām viņu pārliecinājusi.

"Kas tiešām vēlas pārmaiņas, kam deg acis, un nevis mēģina kaut ko iekampt pēc principa, jo tuvāk pie siles, jo vairāk kaut ko var iekampt, bet viņi patiesi vēlas pārmaiņas uz labu un pārmaiņas pēc būtības," alkas pēc pārmaiņām sporta vidē raksturoja Buks.

Ierobežotais termiņš amatā Buku nesatrauc, jo viņš rēķinās, ka iespēja dzīvot labāk ikvienam nozarē būs pievilcīga. Buks jūtas līdzīgi kā 2019. gada janvārī, kad viņu ievēlēja par Latvijas Volejbola federācijas (LVF) prezidentu. LVF toreiz bijusi faktiski bez jebkāda nevalstiska finansējuma un iekšēji sašķelta. Trīsarpus gados LVF nu ir dubultojusi budžetu, kur 40% veido nevalstiskais sektors.

"Tieši tāpat tur [LVF] bija absolūta greizsirdība, un es arī cenšos ar savu rīcību parādīt, ka mums nav, par ko karot, mums patiesībā nav, ko dalīt," sacīja Buks. "Svarīgi ir, ka tu sāc ar sevi. Tu nevari deklarēt pareizu rīcību, ja nesāc pats ar sevi."

Pakāpeniski mainoties rīcības kultūrai sporta nozarē, Buks iestājas par publiskāku procesu, lai mazinātu aizkulišu tirgošanās iespējas.

Rīcības un lēmumu detalizētu izskaidrošanu LOK prezidents uzskata par vienu no pamatuzdevumiem.

Par visas sporta nozares konsolidāciju zem LOK karoga Buks sākotnēji bijis ļoti optimistisks, bet nu rēķinās, ka tas aizņems daudz laika. Vienotā sporta organizācija bija viens no Buka kandidēšanas programmas pamatakmeņiem, un viņš cer pārliecināt LOK biedrus, ka tas būs labākais risinājums Latvijas sportam. Buks ir pārliecināts, ka konsolidācijas process sportā ir vajadzīgs nevis Izglītības un zinātnes ministrijai, bet pašai nozarei, jo vienas organizācijas pārraudzībā tā var kļūt daudz spēcīgāka.

Kad Tikmers no amata bija atkāpies, dienaskārtībā sekoja jautājums arī par LOK ģenerālsekretāra Kārļa Lejnieka nākotni. Rosināto neuzticības balsojumu Lejnieks izturēja, lai arī neilgi pirms tā Sērfošanas un SUP federācijas prezidents Normunds Barinovs viņam pārmeta tirgošanos ar ietekmi. Pusotra mēneša laikā Lejnieks pārmetumus par tirgošanos ar ietekmi tā arī nav atspēkojis, bet jauno LOK prezidentu Buku tas nemulsina. Tomēr zīmīgi, ka Buks pēc stāšanās amatā publiski atvainojās Lejniekam, īsti nekonkretizējot, par ko tieši. Latvijas Televīzijai zināms, ka abu ģimenes saista sena draudzība, taču LOK priekšvēlēšanu process to ir būtiski sašķobījis.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti