Drošības eksperti kritizē Parīzes olimpisko spēļu atklāšanas ieceres, rīkotāji koncepciju nemaina

Līdz 2024. gada Parīzes olimpisko spēļu atklāšanai atlicis 500 dienu, un organizatori turpina gatavot nebijuša vēriena atklāšanas ceremoniju, kas izpelnījusies ekspertu būtisku kritiku drošības jautājumos, pirmdien vēstīja aģentūra AFP.

Spēļu atklāšana paredzēta nevis stadionā, bet gan Parīzes centrā, kur valstu delegācijas kuģotu laivās lejup pa Sēnu, bet krastmalās ceremoniju sešu kilometru garumā varētu vērot apmēram pusmiljons skatītāju. Rīkotāji rēķinās, ka unikālā koncepcija pasaulē piesaistītu vairāk televīzijas skatītāju, tomēr organizatoriskie darbi izvērtušies sarežģīti.

Drošības eksperti skatītāju pūļa kontroli un terorisma draudu novēršanu uzskata par ļoti komplicētu uzdevumu. Milzīgs skaits cilvēku ūdens tuvumā un kilometriem gara darbības zona vietā, kas ir pārskatāma no krastā esošām ēkām, rada fundamentālus drošības izaicinājumus. 

Francijas iekšlietu ministrs Žeralds Darmanēns iepriekš sacīja, ka atklāšanas ceremoniju varētu apdraudēt dronu uzbrukums skatītājiem vai dalībvalstu delegācijām laivās. Savukārt Francijas policija atzina, nekad iepriekš tai nav bijis līdzīgs darbības scenārijs, jo gaidāms vienreizīgs notikums. 

Uz atklāšanas ceremoniju paredzēts pārdot arī apmēram 70 000 biļešu iekārtotās skatu vietās, bet tā būs tikai neliela daļa no pasākuma kopējās auditorijas.

Organizatori arī bažījas, ka no dalības atklāšanā varētu atteikties delegācijas, kas uzskata sevi par vairāk apdraudētām.

Rīkotāju jaunākie plāni paredz, ka atklāšanas parādes dalībnieki satilps apmēram 100 laivās, atsakoties no sākotnējā nodoma nodrošināt 180 peldlīdzekļu. Pirmais mēģinājums organizatoriem paredzēts jūlijā ar 30–40 laivu iesaisti.

Vārdā nenosaukts organizatoru pārstāvis aģentūrai AFP pauda pārliecību, ka visus jautājumus izdosies atrisināt. 

Parīzes olimpiskās spēles 2024. gadā plānotas no 26. jūlija līdz 11. augustam, kas rada papildu izaicinājumu piesaistīt pietiekamu skaitu drošībnieku. Ierastajā atvaļinājumu sezonā Francijas policijā neviens brīvdienas nesaņems, un rīkotāji paļaujas, ka atklāšanas ceremonijā par drošību gādās 35 000 darbinieku. 

Iekšlietu ministrija olimpiskajiem drošības spēkiem plāno piesaistīt 25 000 privātās apsardzes darbinieku, taču rīcības komitejas piedāvātā nelielā atalgojuma dēļ atsaucība nav liela. 

Francijā arī rēķinās, ka pēc Krievijas militārā iebrukuma Ukrainā nav sagaidāms, ka olimpiskās spēles pulcēs maksimāli iespējamo dalībnieku skaitu. Ja piepildīsies Starptautiskās Olimpiskās komitejas nodoms ļaut neitrālā statusā startēt agresorvalstu Krievijas un Baltkrievijas sportistiem, kādu citu valstu delegācijas vai atsevišķi sportisti varētu no dalības atteikties.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti