Francijā sāk izmeklēt Parīzes olimpisko spēļu rīkošanas vadītāja finanšu darījumus

Nepilnu pusgadu pirms Parīzes olimpisko spēļu sākuma likumsargi Francijā sākuši izmeklēt vērienīgā pasākuma rīcības komitejas vadītāja Tonija Estangē finanšu darījumus aizdomās par viņa algas maksājumu likumību. 

Francijas avīze "Le Canard Enchaine" pērn oktobrī rakstīja, ka Estangē saņem algu nevis kā fiziska persona, bet gan sava uzņēmuma vārdā ik mēnesi izraksta rīcības komitejai rēķinu. 

Vienošanās paredz Estangē gada atlīdzību 270 000 eiro pirms nodokļiem un piemaksām, vēstīja aģentūra AFP. Trīskārtējais olimpiskais čempions kanoe iepriekš teica, ka viņš neizlemj par savas atlīdzības struktūru, jo to nosaka neatkarīgu ekspertu komisija Francijas finanšu ministrijas uzraudzībā. 

Parīzes spēļu rīcības komitejas pārstāvis sākto izmeklēšanu nosauca par pārsteigumu un noliedza, ka Estangē būtu saņēmis atlīdzību kā ārējs konsultants, lai apietu labdarības organizācijām noteikto algas maksimumu.

Olimpisko spēļu rīcības komiteja Francijā ir reģistrēta kā labdarības organizācija, tādēļ Francijas Pretkorupcijas aģentūra jau 2021. gadā pievērsa uzmanību Estangē algošanas nosacījumiem. 

Estangē atalgojums gan ir relatīvi pieticīgs salīdzinājumā ar 421 000 eiro, ko 2012. gadā saņēma Londonas olimpisko spēļu rīcības komitejas vadītājs Sebastjans Ko. 

Olimpiskās spēles vairākkārt ir pavadījuši korupcijas skandāli gan rīkošanas tiesību piešķiršanā, gan uzņēmēju darījumos, iegūstot pakalpojumu sniegšanas līgumus. Apsūdzībās par korupciju vēlāk ilgstošu cietumsodu piesprieda 2016. gada Riodežaneiro olimpisko spēļu galvenajam vietējam organizatoram un štata gubernatoram, savukārt pēc 2021. gadā sarīkoto Tokijas olimpisko spēļu noslēguma vairākus uzņēmējus atzina par vainīgiem kukuļošanā.

Parīzē rīkotāji iepriekš pauda apņēmību sarīkot atšķirīgas un mūsdienīgas spēles, kuru organizēšanu neaizēnotu nesamērīgi tēriņi un korupcija. Izmantot iespēju parādīt Franciju no labākās puses spēļu organizatorus aicināja arī valsts prezidents Emanuels Makrons. 

Tomēr vēl pirms Estangē lietas jau tika sāktas trīs izmeklēšanas, pārbaudot iespējamu sabiedrisku finanšu nelietderīgu tērēšanu un favorītismu darījumu līgumos.

Policija veica kratīšanu spēļu rīcības komitejas birojā un infrastruktūras uzņēmumā "Solideo", kā arī rīcības komitejas divu augstu amatpersonu Etjēna Tobuā un Eduāra Donelija mājās. Izmeklētāji pēta apmēram 20 līgumus summā par desmitiem miljonu eiro, kas noslēgti pirms pašreizējo amatpersonu pievienošanās rīcības komitejai. 

Juridiskie sarežģījumi gan neapdraud Parīzes olimpisko spēļu sarīkošanu, jo gandrīz visi celtniecības darbi jau ir pabeigti, bet budžeta pārtēriņš ir relatīvi neliels. Parīzes spēles ilgs no 26. jūlija līdz 11. augustam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti