Sesks un Francis kļūst par Eiropas vicečempioniem rallijā – nebijis panākums Latvijas autosportā

Latvijas pilots Mārtiņš Sesks kopā ar stūrmani Renāru Franci svētdien kļuva par 2023. gada Eiropas rallija čempionāta (ERC) sezonas otrās vietas ieguvējiem. Šis ir nebijis sasniegums Latvijas autorallijam pasaules vai Eiropas raudzes meistarsacīkstēs.

Sezonas pēdējā rallijā – 3. vieta

Sezonas pēdējā, astotajā posmā – Ungārijas rallijā – Seska ekipāža, kas startē ar "Škoda Fabia RS" spēkratu, izcīnīja trešo vietu. Jau pirms pēdējā posma latviešiem bija droša otrā pozīcija sezonas kopvērtējumā.

Pirms Ungārijas rallija noslēdzošajiem četriem ātrumposmiem svētdien Latvijas ekipāža bija piektā, bet pašu sniegums un konkurentu neveiksmes ļāva pakāpties uz trešo pozīciju. Desmitajā no 12. ātrumposmiem Sesks ar Franci bija ātrākie.

Uzvaru svinēja norvēģis Madss Ostbergs ("Citroen C3"), kurš par 12,8 sekundēm pārspēja ungāru Ferencu Vinci ("Škoda Fabia EVO"), bet Seska ekipāža bija vienu minūti un 26,2 sekundes lēnāka.

Seska/Franča ekipāža 2023. gada Ungārijas ERC posmā.

Šis ir Seska/Franča pirmais goda pjedestāls asfalta seguma rallijos.

Nebijis panākums Latvijas autosportam

Pirmajā ERC sezonas posmā Portugālē Sesks/Francis ierindojās 12. pozīcijā, otrajā rallijā Kanāriju salās ieņēma devīto vietu, bet Polijā un Liepājā izcīnīja uzvaru. Savukārt Zviedrijas rallijā latvieši izcīnīja 3. vietu. No Romas rallija latviešu ekipāža avārijas dēļ bija spiesta izstāties, bet iepriekšējā posmā Čehijā ierindojās 11. pozīcijā.

Seska/Franča ekipāža bija vienīgā, kas šosezon izcīnījusi divas uzvaras.

Abi panākumi latviešiem padevās ātros grants seguma rallijos. Savukārt sliktākie starti Seskam/Francim bija sacensībās, kas norisinājās pa asfalta ceļiem.

Rezultātā – sezonas griezumā Latvijas ekipāža ierindojusies otrajā vietā, kļūstot par Eiropas vicečempioniem.

Eiropas čempionāta sudraba medaļa ātrāko spēkratu klasē ir nebijis sasniegums Latvijas autosportam. Sesks 2018. gadā uzvarēja Eiropas čempionātā ERC3 klasē, bet 2020. gadā bija pasaules rallija čempionāta (WRC) junioru ieskaites vicečempions.

Mārtiņš Sesks pēc finiša sezonas pēdējā rallijā norādīja: "Esam ārkārtīgi priecīgi par daudzveidīgo pieredzi,  ko guvām šajā sezonā tik profesionāli spēcīgu braucēju konkurencē. (..) Pateicoties mūsu atbalstītājiem, esam varējuši sasniegt augstāko rezultātu Latvijai šajā sporta veidā un esam apņēmības pilni pie tā neapstāties."

Neraugoties uz izstāšanos iepriekšējā posmā Čehijā, Eiropas čempiontitulu priekšlaicīgi nodrošināja kādreizējais WRC dalībnieks Heidens Padons ("Hyundai i20N Rally2"), kurš Ungārijā nestartēja.

Sezonas noslēgumā ar 163 kopvērtējuma punktiem uzvarēja Padons, Sesks ieguva 134 punktus, bet trešajā vietā ar 115 punktiem ierindojās norvēģis Ostbergs.

Šī latviešu ekipāžai bija pirmā pilnā ERC sezona prestižākajā ieskaitē. Sesks/Francis ar jaunākās paaudzes "Škoda" spēkratu sāka braukt vien šogad.