Mazais brālis ar lielu apņēmību: 3x3 hokejs izaugsmei vēl meklē attīstības ceļus

Latvijas U-16 izlases uzvara pasaules jaunatnes ziemas olimpisko spēļu turnīrā ir veicinājusi interesi par 3x3 hokeju, kas atšķirībā no spēles klasiskās versijas arvien ir veidošanās posmā un meklē savu īsteno identitāti. Turpmāku 3x3 hokeja izaugsmi lūko gan Latvijā, gan starptautiskā līmenī, bet attīstības ceļi rezultatīvajai un dinamiskajai disciplīnai iezīmējas dažādi.

ĪSUMĀ:

  • Jauniešiem un pieaugušajiem 3x3 hokejā par piemērotiem uzskata atšķirīga lieluma laukumus
  • Laukuma aprīkošanai 3x3 hokejā jauniešiem nepieciešamas īpašas apmales - tādas pašlaik ir tikai "Daugavas" hallē
  • Starptautiskajā Hokeja federācijā vēlas attīstīt 3x3 hokeju pieaugušajiem pilna izmēra laukumā 
  • 3x3 hokejam vēl ļoti tāls ceļš līdz olimpiskajām spēlēm pieaugušajiem, turnīram vajadzētu atsevišķu arēnu
  • Latvijas Hokeja federācija izvērtēs iespējas sarīkot 3x3 jauniešu turnīru nākamajā sezonā
  • Nozīmīgs ieguvums 3x3 hokejam Latvijā būs U-16 izlases treneru pieredze jaunatnes olimpiskajās spēlēs

Jaunatnes olimpiskajās spēlēs Dienvidkorejā 3x3 hokeju spēlēja uz mazā izmēra ledus šķērsām ierastajam laukumam. Tas gan nenozīmē, ka sarīkot 3x3 hokeju šādā formātā būs ļoti vienkārši jebkurā ledus hallē. 3x3 hokejā neiztikt bez īpašām apmalēm, un, gatavojoties jauniešu olimpiskajam startam, tādas iegādājās Latvijas Hokeja federācija (LHF) sadarbībā ar Latvijas Olimpisko komiteju (LOK). 

Aigars Kalvītis par 3x3 hokeja attīstības perspektīvām
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Ja 3x3 laukuma izvietošana šķērsām hokejā ierastajam ledum ir ļoti iederīga bērnu un jauniešu spēlēm, tad pieaugušajiem vietas nepietiek, un spēle iestrēgst nemitīga fiziska kontakta cīņā. Tādēļ šāds 3x3 hokeja formāts neraisa interesi Starptautiskajā hokeja federācijā (IIHF), kas par savu primāro uzdevumu uzskata pieaugušo hokeja pārraudzību. IIHF atsaucās Starptautiskās Olimpiskās komitejas (SOK) interesei par 3x3 hokeju jaunatnes ziemas olimpiskajās spēlēs, bet nesniedzoties tālāk par atsevišķa projekta ietvariem.

Tas gan nenozīmē, ka 3x3 hokejs IIHF ir vienaldzīgs. Atšķirība ir tā, ka starptautiskajā federācijā saskata perspektīvu 3x3 hokejam klasiskā izmēra laukumā kā ļoti aizraujošam un intriģējošam spēles veidam, LSM.lv pastāstīja IIHF padomes loceklis Viesturs Koziols. Viņš IIHF ir viens no iniciatoriem 3x3 hokeja kā atsevišķas disciplīnas attīstīšanai ar mērķi iekļūt olimpisko spēļu programmā. 

Pieaugušajiem olimpisko medaļu dalīšana 3x3 hokejā vēl ir tāla perspektīva, lai gan jauniešu spēlēs kompaktākā hokeja versija tika izmēģināta jau 2020. gadā,

kad Šveicē sacentās jauktas komandas ar dažādu valstu spēlētājiem. Kopš tā laika mazliet pamainījās arī 3x3 hokeja spēles noteikumi, kas arvien ir pilnveidošanās stadijā.

Latvijas izlases 3x3 hokejā spēlētāji treniņā jaunatnes ziemas olimpiskajās spēlēs
Latvijas izlases 3x3 hokejā spēlētāji treniņā jaunatnes ziemas olimpiskajās spēlēs

Latvijā izmēģinājuma līmenī ir aizvadītas 3x3 hokeja spēles pilna izmēra laukumā, gūstot dalībnieku nedalītu atsaucību, kas aizstāja sākotnējo skepsi, pastāstīja Koziols. Tomēr ceļā uz olimpisko statusu pieaugušajiem 3x3 hokejam jārēķinās ar nopietniem izaicinājumiem. 

Kopš olimpiskās gigantomānijas ēras beigām SOK un vietējie organizatori apdomīgi skaita izmaksas un laicīgi aplēš spēļu sarīkošanai nepieciešamo infrastruktūru. Lai noorganizētu olimpisko 3x3 hokeja turnīru, neiztikt bez vēl vienas ledus arēnas, jo satilpināt spēles zem viena jumta ar klasisko hokeju nav iespējams turnīra piesātinātā grafika dēļ. Savukārt nepieciešamība pēc papildu halles neiepriecinās nedz SOK, ne vietējos rīkotājus, jo tas nozīmē papildu izmaksas un loģistiku. Starptautiskajā federācijā arī patur prātā, ka 3x3 hokejam ceļā līdz olimpiskajām spēlēm jāspēj sevi atpelnīt vismaz tiktāl, lai neradītu finanšu zaudējumus turnīru rīkotājiem.

IIHF ar 3x3 modeli arī saista cerības uz spēles plašāku ģeogrāfiju un lielāku popularitāti valstīs, kur hokejs vēl nav tik atpazīstams.

Latvijas Hokeja federācijas (LHF) prezidents Aigars Kalvītis sagaida, ka U-16 izlases uzvara jaunatnes olimpiskajā turnīrā veicinās jauno hokejistu interesi par spēlēm mazajā laukumā un tas rosina LHF apsvērt iespējas sarīkot kādu valsts mēroga turnīru. Jaunatnes olimpiskajās spēlēs 3x3 hokejs bija eksperimentāls pasākums, bet apliecināja sevi kā ļoti dinamiska un aizraujoša spēle, sarunā ar LSM.lv atzina Kalvītis. Tālāk IIHF ziņā būs jautājums, kā 3x3 hokeju attīstīt tālāk starptautiski.

Latvijas 3x3 hokeja izlase jaunatnes olimpiskajās spēlēs
Latvijas 3x3 hokeja izlase jaunatnes olimpiskajās spēlēs

Kalvītis piekrīt, ka spēle šķērsām pāri laukumam ir iederīgāka jauniešiem, bet pieaugušajiem vajadzīgs lielāks ledus. Spēlētāju specializēšanos 3x3 hokejā atšķirībā no 3x3 basketbola Kalvītis gan neparedz, jo prasmes visos spēles veidos ir pietiekami universālas. 

Starptautiskā līmenī 3x3 hokejs pieaugušajiem vēl nav sasniedzis līmeni, lai aizvadītu kādus pārbaudes turnīrus.

Tomēr 3x3 hokejam ir attīstības potenciāls, jo daudzas valstis nevar nodrošināt 20 hokejistus spēlēm augstā līmenī klasiskajā hokejā, bet 3x3 formāts neprasa tik lielus spēlētāju resursus, uzsvēra LHF prezidents. 

Arī Latvijā ir visas iespējas attīstībai, un LHF izvērtēs, kā nākamajā sezonā varētu veicināt 3x3 hokeja aktivitātes noteiktās vecuma grupās, iespējams, izspēlējot kausa turnīru vai nacionālo čempionātu. Kalvītis gan atgādināja, ka jauniešu 3x3 hokejā nepieciešamās laukuma apmales nozīmē izmaksas aprīkojuma iegādē. Pagaidām atbilstošs 3x3 hokeja laukums ir ierīkojams tikai "Daugavas" ledus hallē, kur Latvijas U-16 izlase gatavojās olimpiskajam turnīram.

Kalvītis sagaida, ka starptautiskā līmenī sacensības 3x3 hokejā noteikti notiks, bet vēl ir pāragri spriest, ar kādu regularitāti tas notiks. Citu valstu federācijas 3x3 hokeja pirmrindniekos nelaužas, un sagaidāms, ka

IIHF vēl apkopos informāciju par jaunatnes spēlēm Dienvidkorejā, līdz varētu sniegt kādus ieteikumus nākotnei. 

Latvijas U-16 izlases 3x3 hokejā treneri Jānis Sprukts (pa kreisi) un Lauris Dārziņš
Latvijas U-16 izlases 3x3 hokejā treneri Jānis Sprukts (pa kreisi) un Lauris Dārziņš

Latvijā savukārt nozīmīgs ieguvums būs U-16 izlases treneru Laura Dārziņa un Gata Sprukta uzkrātā pieredze, ar ko dalīties kolēģu un hokeja speciālistu vidū. Pat ja 3x3 spēles variants ieņems tikai nelielu nišu kopējā hokeja ainavā, spēlētājiem arī lielajā hokejā noderēs mazajā laukumā iekrātā pieredze spēka cīņā, ātrumā un zibenīgā lēmumu pieņemšanā katrā spēles epizodē. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti