Vienotā Eiropa izaicina ASV cīņā par Raidera kausu – golfā dižāko komandu balvu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 7 mēnešiem.

Turnīrs ar pasaulē izcilāko profesionāļu dalību un garantētu globālu publicitāti, bet bez neviena centa naudas balvās, nedēļas nogalē risināsies Viskonsinā, kur mājinieki ASV golferi uzņems Eiropas komandu cīņā par Raidera kausu. Viens no pasaules sporta kalendārā nozīmīgākajiem gada notikumiem ir īpašs gan ar allaž spēcīgāko dalībnieku sastāvu, gan komandas gara stiprību, iespējams, individuāli savrupākajā sporta veidā.

Ik otro gadu rīkotā Raidera kausa izcīņa šoruden risināsies jau 43. reizi – eiropieši no 24. līdz 26. septembrim spēlēs viesos "Whistling Straits" golfa kompleksā Viskonsinas štatā. Iekļūšana ASV vai Eiropas komandā dalībai Raidera kausā ir pagodinājums, to ne par ko nelaidīs garām arī izcilākās zvaigznes, lai arī labāko profesionāļu vidē citos turnīros ir ierasts, ka uzvarētāju bankas kontu papildina ar septiņiem cipariem rakstāmi skaitļi. 

Raidera kauss

Raidera kauss
  • Notiek kopš 1927.gada
  • Formāts: mača spēle
  • Balvu fonds: 0

Līdz Otrajam pasaules karam: ASV pret Lielbritāniju
Pēc Otrā pasaules kara: ASV pret Lielbritāniju un Īriju 
Kopš 1979.gada: ASV pret Eiropu

Turnīra norise: ik otro gadu

Pēc tradīcijas, ik otro gadu turnīru rīkojot pamīšus ASV un Eiropā, amerikāņiem organizatoru lomā vajadzēja būt jau pērn, tomēr arī Raidera kausa plānus ietekmēja pandēmijas apstākļi. Pārceļot turnīru gadu vēlāk, klātienē spēles ik dienu varēs vērot apmēram 40 000 skatītāju, ko rīkotāji atzinuši par laukuma iespējām atbilstošu maksimumu.

Tieši fani pērn kļuva par izšķirošo aspektu, kādēļ turnīru pārcēla, jo Raidera kausā noskaņa vienmēr ir īpaša, gluži kā Deivisa kausa izcīņā tenisā pieļaujot būtiskas atkāpes no tradicionāli ieturētā līdzjušanas stila. Lai arī skaļāka skatītāju uzvedība pieder pie lietas, rīkotājiem būs jāpiedomā, kā nepieļaut atsevišķus pārmērīgus ekscesus, kas atstāja mieles turnīrā 2016. gadā Minesotā brīvi pieejama alkohola vidē. Šoreiz Viskonsinā līdzjutēji laukumu pārpildīja jau oficiālajās treniņu dienās, un par fanu uzvedību sūdzību nav.

Abās komandās ir pa 12 golferiem – daļa veiksminieku ducī iekļuva pēc sezonas gaitā iekrātajiem reitinga punktiem, bet pēdējās vakances noteica kapteiņu izvēle. 

Pieredze pret aizrautību

Golfa apskatnieki uzskata, ka Eiropas komandai pieredzējušā kapteiņa īra Padraiga Haringtona vadībā, iespējams, nebūs viegli noturēties pret gados jaunākiem pretiniekiem, jo liela daļa viesu komandas spēlētāju ir četrdesmitgadnieki.  Tomēr līdzīgi argumenti par vecajiem eiropiešiem skanēja arī pirms iepriekšējā turnīra Francijā, kur angļu uzņēmēja Semjuela Raidera savulaik dāvāto kausu smaidīgie eiropieši noslēgumā turēja savās rokās. 

Eiropas komanda Raidera kausa izcīņā 2021. gadā 

Eiropas komanda ir uzvarējusi deviņos no 12 pēdējiem Raidera kausa turnīriem.  

Eiropas komanda

Eiropas komanda

Hons Rams (Spānija), Tomijs Flītvuds (Anglija), Bernds Vīzbergers (Austrija), Tirels Hatons (Anglija), Rorijs Makilrojs (Ziemeļīrija), Metjū Ficpatriks (Anglija), Pols Keisijs (Anglija), Viktors Hovlands (Norvēģija), Serhio Garsija (c - Spānija), Šeins Lourijs (c - Īrija), Īens Poulters (c - Anglija)

c - kapteiņa izvēle

Kapteinis: Padraigs Haringtons

ASV kapteiņa Stīva Strikera rīcībā būs seši Raidera kausa debitanti, bet komandas vidējais vecums nesasniegs pat 30 gadu. Tādējādi mačā Eiropas pieredzei pretim stāsies ASV jaunās paaudzes aizrautība. Strikers paskaidroja, ka mūsdienās golfā panākumus gūst arvien jaunāki spēlētāji, tādēļ likumsakarīga ir arī viņu dalība Raidera kausa izcīņā.

Par vienu no Eiropas komandas priekšrocībām ierasti uzskata kapteiņu prasmi pāru spēlēm apvienot duetā golferus, kas jūtas savstarpēji komfortabli.

Turpretim ASV komanda nereti ir matemātiskāk uz rezultātu orientēta, apvienojot duetā spēlētājus, kas teorētiski viens otru papildina, bet psiholoģiski varētu nebūtu labs pāris. Eiropiešu trumpis vienmēr ir bijis arī komandas gars, turpretim ambiciozajiem amerikāņiem nereti sarežģījumus radīja saspringtas attiecības ar komandas kapteini. 

Laukums ar 1000+ smilšu bunkuriem

Turnīram izvēlētā "Whistling Straits" ir iespaidīga, bet pēc gadsimtiem senās golfa vēstures mērauklas jauna golfa vieta, kas pirmoreiz spēlētājus uzņēma tikai 1998. gadā. Turnīrs risināsies "The Straits" laukumā, kas veidots klasiskās britu piekrastes golfa laukumu tradīcijās. Solīdas 7100 metru distances laukums izvietots trīs kilometros Mičiganas ezera piekrastē. Ļoti daiļrunīgi laukumu raksturo tā apmēram 1000 bunkuru, turklāt vārds "apmēram" nav lietots skaitītāju slinkuma dēļ, jo smilšainajā ainavā vēja un laikapstākļu ietekmē bunkuru skaits pastāvīgi mainās. Bumbiņas nonākšana bunkurā vienmēr ir papildu izaicinājums spēlētāja prasmēm sasniegt labu rezultātu bedrītes izspēlē, kas padara uzvarētāju prognozēšanu par vēl nepateicīgāku nodarbi. 

ASV komanda

ASV komanda

Kolins Morikava, Dastins Džonsons, Braisons Dešambo, Brūkss Kepka, Džastins Tomass, Patriks Kantlijs, Tonijs Fino (c), Zanders Šoflijs (c), Džordans Spīts (c), Hariss Inglišs (c), Daniels Bergers (c), Skotijs Šeflers (c)

c - kapteiņa izvēle

Kapteinis: Stīvs Strikers

Iepriekšējā Raidera kausa izcīņā 2018. gadā Francijā "Le Golf National" laukumā eiropieši uzvarēja pārliecinoši (17,5:10,5), un pēdējos gados komandai arī Amerikā ir veicies labāk nekā ASV golferiem Vecajā pasaulē. Tiesa, iepriekšējā mačā savu fanu priekšā amerikāņi 2016. gadā "Hazeltine National Golf Club" laukumā bija pārāki (17:11).

Pēc tīri matemātiska modeļa prognozēm, uzvara šoreiz pienāktos Eiropas komandai,

kas kopš gadsimtu mijas konstanti uzvar mājās, bet izbraukumā izcīna trofeju katrā otrajā reizē, tātad arī "Whistling Straits" pienāktos būt viesiem labvēlīgai.  

Piektdien un sestdien spēles notiks divos pāru formātos, duetam sitot bumbiņu pamīšus vai ik reizi izvēloties sitienam parocīgāko bumbiņu. Pāru spēlēs sadalīs summā 16 punktus, bet svētdien 12 pāros golferi mača spēles formātā noskaidros vēl 12 punktu sadalījumu. Katrā atsevišķajā mačā nesummē spēlētāju veiktos sitienus laukuma 18 bedrītēs, bet gan uzvarētāju katrā duelī nosaka pēc uzvarēto bedrīšu skaita. Tādējādi katra nākamā bedrīte ir jauna iespēja vērst katra mača rezultātu par labu arī tad, ja iepriekš labāk veicies pretiniekam. 

Turnīrā izspēlē 28 punktus – trofejas īpašniekiem pietiek iegūt 14 punktus kausa paturēšanai, savukārt pretendentiem uzvarai nepieciešami vismaz 14,5 punkti. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti